Tę noc Natalia z dziećmi i mężem spędziła w schronie, w zimnej piwnicy. Siedzieli tam ludzie z dziećmi, psami, kotami. Kolejna noc tuż za naszą granicą.
Felietony
(Przed)wyborcze gierki. Felieton Adama Jaśkowa (190)
Opublikowana w „Krytyce Politycznej” diagnoza sytuacji społecznej autorstwa Sadury i Sierakowskiego może sugerować, że powrót koalicji rządzącej do stanu sondażowych przewag nad PiS i Konfederacją może być trudny lub nawet niemożliwy. Niemożliwy dlatego, że nasi politycy cechują się dużą bezwładnością w reakcjach na rzeczywistość społeczną.
Interes narodowy. Felieton Fryderyka Zolla (521)
Słuchając wypowiedzi różnych ekspertów geopolityki, takich jak w bardzo interesującej skądinąd HISTORII REALNEJ Piotra Zychowicza, można usłyszeć odmienianą przez wszystkie przypadki frazę o polskim interesie narodowym.
Publiczne, czyli jakie? Felieton Adama Jaśkowa (189)
Telewizja publiczna od dawna nie realizuje funkcji edukacyjnej lub realizuje ją źle. Media publiczne nie tylko przez ostatnich osiem lat […]
Świat drży. Felieton Fryderyka Zolla (520)
Jeszcze nie zakończyło się liczenie głosów, ale zwycięstwo Trumpa staje się coraz bardziej realne. Oznacza to bardzo poważny kryzys demokracji. Jej mechanizmy nie mogą dobrze funkcjonować, jeżeli każde wybory mają tak dramatyczną stawkę.
Dzień święty święcić. Felieton Adama Jaśkowa (188)
1 maja jest świętem ludzi pracy. To byłaby ironia i chichot historii, gdyby zamieniono je na Wigilię. Jak wiadomo, ludzie […]
Między grudniem a październikiem. Felieton Adama Jaśkowa (187)
Zawiedzione nadzieje mogą wpłynąć na wyborczą frekwencję w przyszłym roku. A odbudowanie zaufania i nadziei to bardzo delikatny i trudny proces. Rozpoczynając swoją kampanię prezydencką, Donald Tusk raczej otworzył drugi front walki z nadzieją, niż rozpoczął odzyskiwanie zaufania.
Dzieci na front. Felieton Fryderyka Zolla (519)
Stany Zjednoczone naciskają na Ukrainę, aby obniżyła wiek poborowy do 18. roku życia. Gdy czyta się takie informacje, ból ściska […]
Ulice, place i skwery. Felieton Adama Jaśkowa (186)
„Biskup to ma klawe życie” – śpiewał kiedyś Tadeusz Chyła. A może chodziło o cesarza? Moim zdaniem Andrzejowi Waligórskiemu wyszedł tekst ponadczasowy, a na pewno ponadwrocławski. Krakowski prawie. Cesarsko-królewsko-biskupi. Jak nasze miasto.
Komitet Odnowy Demokracji. Felieton Michała Gandora (1)
KOD jako aktywny uczestnik odbudowy demokracji mógłby zbierać i wzmacniać głosy w sprawach mniej przyciągających uwagę, ale istotnych dla codziennego prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego – sprawach, które wydają się drobiazgiem przy procesach naprawy i przywracania Konstytucji, ale mogą znacząco wpływać na poczucie zarówno podmiotowości obywatelskiej, jak i sprawiedliwości społecznej.
Podróże z książkami i Timko Padurą. Felieton Fryderyka Zolla (518)
Pojechaliśmy do Ukrainy z Wiktorem (który też gościł wśród naszych felietonistów). Transport był nietypowy, całe pojemne auto wypchane było książkami.
Skąd znowu ten Brecht. Amen. Felieton Adama Jaśkowa (185)
W songu z „Opery za trzy grosze” pada ideowa deklaracja Brechta: najpierw chleb, potem moralność. Brecht uważał, że moralni powinni być przede wszystkim ci, których stać nie tylko na chleb, ale i na ciastka; tyle że oni nie zawsze moralni chcą być.
Polskie państwo mózgu jest pozbawione. Amen. Felieton Adama Jaśkowa (184)
W Polsce nie istnieje ośrodek suwerennej myśli strategicznej. W konsekwencji decyzje na wszystkich szczeblach władzy, od premiera po wójta w gminie, podejmowane są głównie na podstawie intuicji i wynikają z bieżącej gry interesów. Mają charakter reaktywny, a nie proaktywny, czyli wynikają z reakcji na aktualną sytuację i rzadko odnoszą się do foresightu – analizy możliwych wariantów rozwoju przyszłości.
Polonia Restituta dla ks. Franciszka. Felieton Fryderyka Zolla (517)
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier otrzymał od Prezydenta RP krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Przyznanie orderu uzasadniono m.in. wybitnymi osiągnięciami naukowymi i dydaktycznymi profesora.
Krótka historia deja vu w sprawie metra. Felieton Adama Jaśkowa (183)
Co ciekawe krakowski magistrat dysponuje opracowaniami, które na podstawie badań rozwoju aglomeracji oraz tzw. potoków pasażerskich, kwestionują sens budowy metra. A trzeba pamiętać, że powstawały w czasach, kiedy następował dosyć szybki wzrost liczby mieszkańców Krakowa i rozwój aglomeracji. Teraz perspektywy są już zupełnie inne, więc tym bardziej brak wszelkich podstaw do ładowania się w metro.
Czego nas uczy 1 września? Felieton Fryderyka Zolla (516)
Rocznica 1 września 1939 to jedna z najsmutniejszych polskich rocznic. O tamtym dniu opowiadała mi babcia i choć urodziłem się ponad 30 lat później, żył on w mojej wyobraźni zasilanej rodzinnymi opowieściami. Dlatego dzień 24 lutego 2022 odczułem jak powrót tamtego doświadczenia. Wojna, która się wtedy rozpętała, wykazuje duże podobieństwo do wrześniowego najazdu. I uzmysławia też szkody, jakie wywołuje kunktatorstwo Europy.