Felietony

Biskup. Ale pan. Klimatyczna. Felieton Adama Jaśkowa (197)

Biskup. Ale pan. Klimatyczna. Felieton Adama Jaśkowa (197)

To, co się stało na posiedzeniu Rady Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa, to malutki kroczek w kierunku normalności, czyli stanu, w którym to nie religia i kapłani rządzą rządem i samorządem. Może jednak dziwić, że prezydent Krakowa, przewodniczący kapituły (kapituły medalu, nie wawelskiej czy metropolitalnej), nie przekazał radnym opinii do uchwały, co jest chyba precedensem w uchwałodawczej historii rady. Oczekiwalibyśmy, by prezydent miał swoje zdanie w ważnych sprawach i nie bał się go wyrazić. Łatwiej nam, a przynajmniej mnie, będzie zgadzać się z nim lub nie zgadzać. A panu biskupowi życzymy miłej i wysokiej emerytury, o którą podobno już sam sobie skutecznie zadbał.

Nasza strefa. Klimatyczna. Felieton Adama Jaśkowa (196)

Nasza strefa. Klimatyczna. Felieton Adama Jaśkowa (196)

Strefa ma objąć niemal cały obszar Krakowa z wyłączeniem fragmentu ul. Wielickiej z dojazdem do zespołu szpitali w Prokocimiu, ul. Zakopiańskiej do obwodnicy autostradowej oraz al. 29 listopada do parkingu Górka Narodowa. Poza strefą zostałyby też tereny Nowej Huty na zewnątrz drogi S7. W ten sposób uniemożliwiono by przyjeżdżającym do Krakowa korzystanie z parkingów P&R, przynajmniej tych na południu miasta (na północy zresztą oprócz Górki Narodowej jest tylko jeden, Krowodrza Górka). Nie można by dojechać ani do Czerwonych Maków, ani do Kurdwanowa, ani do Bieżanowa, a tym bardziej do Małego Płaszowa. Kraków stałby miastem zamkniętym, szykanującym mieszkańców reszty województwa i pobierającym od nich haracz w postaci opłat za wjazd do strefy.

Czas prawniczej smuty. Felieton Fryderyka Zolla (527)

Czas prawniczej smuty. Felieton Fryderyka Zolla (527)

Od pewnego czasu o wiele łatwiej przychodzi mi pisanie felietonów dotyczących Ukrainy – nie tylko dlatego, że tamtejsze wydarzenia należą do najważniejszych we współczesnej historii, ale też dlatego, że prosto jest ocenić, kto w tym sporze stoi po stronie dobra, a kto po stronie zła. W polskiej polityce demokratycznej tego komfortu nie ma, bo wszystko się miesza. Demokracja wymaga gorsetu państwa prawa z niezależnymi sądami, a w naszym systemie również z Trybunałem Konstytucyjnym, związanymi metodą i warsztatem prawników, opartymi na zbiorowym prawniczym autorytecie wydziałów prawa. To się u nas posypało.

Make Europe great again. Felieton Adama Jaśkowa (194)

Make Europe great again. Felieton Adama Jaśkowa (194)

Generalnie, żadnych realnych efektów polskiej prezydencji w UE nie należy się spodziewać. Co gorsza, trudno się spodziewać jakiś większych efektów działania rządu w przyszłym roku. UE ma lepsze perspektywy, bo od lipca 2025 r. prezydencja przechodzi na Danię. Zobaczymy wtedy, co się dzieje w państwie duńskim. A nam wszystkim życzę, by przyszły rok nie był gorszy od swojego poprzednika.

Poszły konie. Felieton Adama Jaśkowa (193)

Poszły konie. Felieton Adama Jaśkowa (193)

Czy czegoś specjalnego możemy się spodziewać po kampanii wyborczej? Nie sądzę. Ożywić ją mogą jedynie skrzydłowi kandydaci, prawo- i lewo-. Czy to zrobią, czy postawią interesujące pytania – zobaczymy. Dotąd ani koalicja, ani opozycja nie zajmują się najbardziej istotnymi problemami.

Sympatia. Felieton Fryderyka Zolla (525)

Sympatia. Felieton Fryderyka Zolla (525)

Ostatnie badania pokazują dramatyczny spadek pozytywnych ocen Polaków w ukraińskiej opinii publicznej. Do tego rodzaju sondaży, przeprowadzanych wśród potwornego zmęczenia, poczucia osamotnienia i niepewności Ukraińców, należy podchodzić z ogromną ostrożnością. Abstrakcyjne opinie o narodach są też niezbyt sensowne. Wśród przedstawicieli każdego narodu są tacy i owacy, dobrzy i źli, współczujący i egoistyczni, mądrzy i głupi. Uogólniająca ocena: „Ukraińcy to, a Polacy tamto” (można tu wstawić inne narody), ma się zazwyczaj nijak do rzeczywistości.

Senat na wagę prezydentury. Felieton Fryderyka Zolla (524)

Senat na wagę prezydentury. Felieton Fryderyka Zolla (524)

Na początku roku 2025 w Krakowie odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Przypadną na bardzo trudny czas. Zaraz rozpocznie się prezydencka kampania wyborcza. Niedaleko stąd trwa wojna, a wynik polskich wyborów nie jest Moskwie obojętny. Polityka i gospodarka europejska weszły w turbulencje podsycane z zewnątrz. To będzie rok wielkiej geopolityki, być może przesądzający o kształcie Europy.

Wysiłek. Felieton Fryderyka Zolla (523)

Wysiłek. Felieton Fryderyka Zolla (523)

Walki na froncie przybierają na sile, choć trudno to sobie wyobrazić. Rozstrzyga się kształt i bezpieczeństwo Europy. A w Europie dzieją się rzeczy niedobre. Szokujący wynik wyborów w Rumunii pokazuje słabe miejsca Zachodu i efektywność propagandy moskiewskiej. Rumunia jest krajem wielkiego sukcesu, mimo to jej obywatele głosują w sposób podważający bezpieczeństwo nas wszystkich.

Ekonomiczne herezje. Felieton Adama Jaśkowa (191)

Ekonomiczne herezje. Felieton Adama Jaśkowa (191)

Nie wiem jak Premier Tusk zachowa się wobec unijnych propozycji podatkowych, bo jak dotąd polskie rządy (post)solidarnie torpedowały wszystkie nowe takie projekty. Zobaczymy co Premier tak naprawdę zrobi po wyborach prezydenckich. Co zaproponuje, czy ma gdzieś w sejfie schowane strategie, które będzie w stanie uzgodnić z koalicjantami. Czy też po wyborach koalicja się rozsypie i będą nowe wybory, w drugą rocznicę wygranych.