Ukraina-artykuły

Między Budomierzem a Hruszewem. Felieton Fryderyka Zolla (448)

Między Budomierzem a Hruszewem. Felieton Fryderyka Zolla (448)

W piątek wyruszyliśmy z Saszą do Lwowa – Sasza wielkim VW crafterem, ja o wiele mniejszym oplem zafirą. Właściwie nie miałem jechać, ale jeden samochód nie pomieścił darów przekazanych przez Jewish Community Center we współpracy z paniami Jolą Kozioł i Switłaną Sawicką z pałacu w Paszkówce oraz firmę M. Klein & Co. z Nowego Yorku, przede wszystkim ciepłej odzieży, środków higienicznych (dostarczonych przez American Airlines) i świec okopowych, a także otrzymanych od Pawła Czuka z firmy Blitzmann Technologies wojskowych apteczek, samogotujących się zup i plastrów na oparzenia oraz udostępnionych przez senatora Bogdana Klicha ubrań cywilnych. Wypełniliśmy formularze „Help for Ukraine” i pojechaliśmy do Budomierza.

Bandyci i pisarka. Felieton Fryderyka Zolla (429)

Bandyci i pisarka. Felieton Fryderyka Zolla (429)

Wspaniała, bliska Polsce ukraińska pisarka Oksana Zabużko odbierała wczoraj w Krakowie nagrodę im. Stanisława Vincenza. Wśród publiczności znalazła się grupa nacjonalistycznych bandytów, którzy haniebnie przerwali uroczystość, wyjąc coś o Wołyniu. W ten sposób jawnie wsparli wojnę Putina – i nie ma znaczenia, czy zrobili to, wykonując moskiewskie rozkazy, czy opowiedzieli się po stronie Moskwy z własnej inicjatywy. Przysłaniając plugastwo swojej postawy Wołyniem, zbezcześcili pamięć ofiar wołyńskiej tragedii.

Bez prądu, gazu, wody, internetu. Felieton Fryderyka Zolla (428)

Bez prądu, gazu, wody, internetu. Felieton Fryderyka Zolla (428)

Rosyjskie rakiety systematycznie burzą Ukrainę. Najeźdźcy, stosując metody sprzeczne z wszelkimi standardami prowadzenia wojny, dążą do wywołania jak największych zniszczeń. Doświadczyliśmy teraz na własnej skórze, kosztem życia dwóch osób, co oznacza niebo niezamknięte co najmniej nad zachodnią Ukrainą. NATO powinno zestrzeliwać każdy pocisk Rosji, który pojawi się nad tym terytorium, jako bezpośrednie zagrożenie dla obszaru NATO.

Mogilnizacja. Felieton Fryderyka Zolla (416)

Mogilnizacja. Felieton Fryderyka Zolla (416)

Z Rosji uciekają młodzi mężczyźni. Uciekają od bardzo prawdopodobnej śmierci, ale też od konieczności zamiany w mordercę i udziału w bandyckiej napaści. Na granicy Rosji z Kazachstanem utworzyły się kolejki podobne do tych na polskich granicach w lutym. Tak samo jest zapewne wszędzie tam, gdzie Rosjanie znajdują jeszcze szansę wydostania się z kraju.

Przeciwko komu Polska się zbroi? Felieton Fryderyka Zolla (413)

Przeciwko komu Polska się zbroi? Felieton Fryderyka Zolla (413)

Sytuacja polityczna i międzynarodowa zmienia się niezbyt pomyślnie. Ogromne nacjonalistyczne i prorosyjskie demonstracje w Czechach, coraz większe wahania w Austrii, niedobre perspektywy wyborcze we Włoszech, a wszystko to u początków ofensywy ukraińskiej, która odpowiednio wsparta solidarnością Zachodu mogłaby przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Ukrainy i europejskich podstaw naszej cywilizacji.

Oleniwka. Felieton Fryderyka Zolla (408)

Oleniwka. Felieton Fryderyka Zolla (408)

W obozie filtracyjnym, czyli rosyjskiej wersji obozów koncentracyjnych, wybuchł ładunek termobaryczny. Nieprawdopodobny skok ciśnienia wraz z piekielną temperaturą kilku tysięcy stopni zabił 50, a ciężko ranił 75 jeńców. W łagrze w Oleniwce raszystowscy najeźdźcy przetrzymywali obrońców Azowstalu. Z obserwacji satelitarnej wynika, że kilka dni przed eksplozją przygotowywano wokół obozu groby, zasypane tuż po wrzuceniu tam ciał zabitych. Wszystko wskazuje na armię moskiewską jako sprawczynię tego mordu. Zaraz też w przestrzeń zaczęły płynąć moskiewskie kłamstwa. Bohaterowie Azowstalu dołączają w ten sposób do ofiar katyńskiego lasu. Zbrodni w Oleniwce nie wolno zapomnieć. Jest to kolejne wydarzenie, które dowodzi, że rządzona przez Putina Moskwa utraciła wszelkie cechy podmiotu zdolnego do uczestniczenia we wspólnocie międzynarodowej.

Wilk i zawierucha historyczna. Felieton Fryderyka Zolla (407)

Wilk i zawierucha historyczna. Felieton Fryderyka Zolla (407)

Udało się w końcu pojechać na wakacje, w Bieszczady. Cudowna wieś Wańkowa na końcu świata wciska się w dolinkę otoczoną pokrytymi gęstym lasem górami. Przed nami rozpościera się położona na stoku wzgórza łąka. Rankiem widzimy tam w odległości 200 metrów od nas wilka. Następnego dnia dostrzegliśmy też drugiego wilka. Pośrodku łąki stoi wierzba. Koło niej jest studnia. Kiedyś była wieś, po której ta studnia jest jedynym śladem.

Winnica, Unia Europejska, Kaliningrad i mała ukraińska dziewczynka. Felieton Fryderyka Zolla (406)

Winnica, Unia Europejska, Kaliningrad i mała ukraińska dziewczynka. Felieton Fryderyka Zolla (406)

Co się dzieje z Unią Europejską? Na wniosek Niemiec Komisja Europejska złagodziła sankcje nałożone na Kaliningrad, dopuszczając przewóz zabronionych wcześniej towarów przez terytorium Litwy. W podziękowaniu za tę decyzję Rosjanie zbombardowali centrum Winnicy. Świat obiegły przerażające zdjęcia zabitej malutkiej dziewczynki.

Sługa. Felieton Fryderyka Zolla (403)

Sługa. Felieton Fryderyka Zolla (403)

W nieocenionym czasopiśmie przyrządowym ukazał się artykuł Jana Fiedorczuka „Polska sługą Ukrainy”. Autor krytykuje wypowiedzi polityków – nawet tych związanych z władzą, takich jak Jan Maria Rokita lub Witold Waszczykowski – którzy popieraniu Ukrainy przyznają polityczny priorytet. Fiedorczuk twierdzi, że polski rząd nie może się zamienić w sługę Ukrainy. Praktyczny wniosek jest taki, że należy poświęcić interes Ukrainy, jeżeli będzie tego wymagał interes Polski.