Ukraina

Między Budomierzem a Hruszewem. Felieton Fryderyka Zolla (448)

Między Budomierzem a Hruszewem. Felieton Fryderyka Zolla (448)

W piątek wyruszyliśmy z Saszą do Lwowa – Sasza wielkim VW crafterem, ja o wiele mniejszym oplem zafirą. Właściwie nie miałem jechać, ale jeden samochód nie pomieścił darów przekazanych przez Jewish Community Center we współpracy z paniami Jolą Kozioł i Switłaną Sawicką z pałacu w Paszkówce oraz firmę M. Klein & Co. z Nowego Yorku, przede wszystkim ciepłej odzieży, środków higienicznych (dostarczonych przez American Airlines) i świec okopowych, a także otrzymanych od Pawła Czuka z firmy Blitzmann Technologies wojskowych apteczek, samogotujących się zup i plastrów na oparzenia oraz udostępnionych przez senatora Bogdana Klicha ubrań cywilnych. Wypełniliśmy formularze „Help for Ukraine” i pojechaliśmy do Budomierza.

Bandyci i pisarka. Felieton Fryderyka Zolla (429)

Bandyci i pisarka. Felieton Fryderyka Zolla (429)

Wspaniała, bliska Polsce ukraińska pisarka Oksana Zabużko odbierała wczoraj w Krakowie nagrodę im. Stanisława Vincenza. Wśród publiczności znalazła się grupa nacjonalistycznych bandytów, którzy haniebnie przerwali uroczystość, wyjąc coś o Wołyniu. W ten sposób jawnie wsparli wojnę Putina – i nie ma znaczenia, czy zrobili to, wykonując moskiewskie rozkazy, czy opowiedzieli się po stronie Moskwy z własnej inicjatywy. Przysłaniając plugastwo swojej postawy Wołyniem, zbezcześcili pamięć ofiar wołyńskiej tragedii.

Bez prądu, gazu, wody, internetu. Felieton Fryderyka Zolla (428)

Bez prądu, gazu, wody, internetu. Felieton Fryderyka Zolla (428)

Rosyjskie rakiety systematycznie burzą Ukrainę. Najeźdźcy, stosując metody sprzeczne z wszelkimi standardami prowadzenia wojny, dążą do wywołania jak największych zniszczeń. Doświadczyliśmy teraz na własnej skórze, kosztem życia dwóch osób, co oznacza niebo niezamknięte co najmniej nad zachodnią Ukrainą. NATO powinno zestrzeliwać każdy pocisk Rosji, który pojawi się nad tym terytorium, jako bezpośrednie zagrożenie dla obszaru NATO.

Mogilnizacja. Felieton Fryderyka Zolla (416)

Mogilnizacja. Felieton Fryderyka Zolla (416)

Z Rosji uciekają młodzi mężczyźni. Uciekają od bardzo prawdopodobnej śmierci, ale też od konieczności zamiany w mordercę i udziału w bandyckiej napaści. Na granicy Rosji z Kazachstanem utworzyły się kolejki podobne do tych na polskich granicach w lutym. Tak samo jest zapewne wszędzie tam, gdzie Rosjanie znajdują jeszcze szansę wydostania się z kraju.