lipiec, 2024

Śledztwo profesorowej Szczupaczyńskiej nad Sekwaną, czyli słów kilka o lubieżnościach i sprośnościach świata tego. Albo inaczej o tym jak Bachus zaatakował duszę Polską. Felieton Joanny Hańderek (134)

Śledztwo profesorowej Szczupaczyńskiej nad Sekwaną, czyli słów kilka o lubieżnościach i sprośnościach świata tego. Albo inaczej o tym jak Bachus zaatakował duszę Polską. Felieton Joanny Hańderek (134)

Ponieważ oburzenie w sercu moim wezbrało płomienną lawą nieskrywanego niesmaku, dlatego pozwalam sobie skreślić słów kilka nie tyle o wydarzeniach w Paryżu, co o nas samych. A że Paryż, ach, Paryż – stolica świata (kolonialnego) – to nasze Polskie marzenie o wielkości, Napoleonie i dumie, tym większe oburzenie, że zamiast pobożnie to bezbożnie tam się dzieje. A do tego Polacy nie gęsi więc swoje skandale mają – o czym w moim felietonie kreślę słowa i polecam się Państwa uważaniu.

Nierówny świat. Felieton Adama Jaśkowa (178)

Nierówny świat. Felieton Adama Jaśkowa (178)

Raport Oxfamu ujawnia, że w ciągu ostatnich 40 lat większość krajowych systemów podatkowych nabrała regresywnego charakteru. Klasycznym przykładem są Stany Zjednoczone a podobne procesy objęły również kraje UE. Dzięki pierwszemu rządowi PiS (w 2006 roku uchwalono ustawę zmieniają stawiki podatkowe, która weszła w życie od 1 stycznia 2009 roku) mamy system trwale regresywny a obciążenia podatkowe maleją ze wzrostem dochodów. Dyskusją o zmianie systemu nie zajmuje się nikt. Być może temat pojawi się po ujawnieniu propozycji nowego systemu finansowania samorządów. Bo rozwarstwienie ekonomiczne wśród gmin i powiatów dorównuje rozwarstwieniu wśród obywateli.

E. Wedel, dawniej 22 Lipca. Felieton Adama Jaśkowa (177)

E. Wedel, dawniej 22 Lipca. Felieton Adama Jaśkowa (177)

Ja wiem, że pan premier może (lub chce) myśleć, że wszyscy w Polsce marzą o podróży do Warszawy, ale przy tych cenach biletów kolejowych i tak nie wszystkich stać. Polacy – a przynajmniej duża ich część – chcieliby względnie tanio dojechać do pracy, a jeśli już do stolicy, to raczej stolicy powiatu lub województwa. Duża część Polski ma komunikację gorszą niż w czasach PRL-u, a ta często była jak w filmie „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. W ramach świętowania 22 lipca pasażerowie mogą sobie kupić (japońską) czekoladę od E. Wedla. Podwójnie gorzką.

Poza biurem...

Poza biurem…

Wczoraj spotkaliśmy się na zaproszenie Eweliny w sali Towarzystwa Słowaków. Pojawiło się ponad pięćdziesięciu przyjaciół, znakomita atmosfera, w większości członków KOD-u — także spoza Krakowa, trochę wzruszenia i dużo wsparcia.  Był czas na swobodne rozmowy, wspomnienia i podsumowania.

Dobry zły premier. Felieton Adama Jaśkowa (175)

Dobry zły premier. Felieton Adama Jaśkowa (175)

Zgadzając się – przyznaję, niechętnie – z red. Wielowieyską, muszę dodać, że mamy nieco inne powody do rozczarowań. Panią redaktor smuci, że rząd nie realizuje swoich obietnic. Ja niespecjalnie obietnicom wierzyłem. Z żalem natomiast obserwuję, że rząd robi coś, czego nie obiecywał, i robi to źle, a w dodatku akurat to mu się udaje. Ja zaś czekam cierpliwie na taki rząd, który będzie chciał bardzo źle, ale mu nie wyjdzie. I szczerze mówiąc, w tym kontekście rząd Morawieckiego był bliski ideału.

Te metody... Felieton Pawła Grabskiego (8)

Te metody… Felieton Pawła Grabskiego (8)

Po ośmiu latach protestów, demonstracji, pracy informacyjno-edukacyjnej udało się odsunąć, na jakiś czas przynajmniej, perspektywę domknięcia władzy PiS-u – a właściwie jego nadprezesa. Patrząc na ten czas już spokojniej, warto się zastanowić nad metodami, które doprowadziły JK do zagrożenia ustrojowi i przyszłości Rzeczypospolitej. Tylko świadomość zagrożeń i wczesne ich rozpoznanie może zminimalizować koszty ich unikania.