Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Klub Książkowy – „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”

4 września o godz. 20:0022:00

Zapraszamy w środę, 4 września, tradycyjnie o godzinie 20:00. Jako kanwę do dyskusji proponujemy książkę „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość PodlasiaAnety Prymaka-Oniszk.

Jeżeli chcesz dostawać mailowe informacje o planach i wydarzeniach Klubu Książkowego, napisz o tym na adres [email protected]

Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość PodlasiaAneta Prymaka-Oniszk.

O tym, że mój dziadek został zastrzelony w maju 1945 roku w swoim domu pod Kuźnicą, wiedziałam od zawsze. Przez „bandę”, dodawano ściszonym głosem. Nie kazano o tym milczeć, ale rozumiałam, że tak trzeba.

Kiedy po latach postanowiłam poznać lepiej tę historię, długo kluczyłam obok. „Nie rozdrapuj starych ran”, słyszałam. Tylko że przeszłość służy często do rozgrywania teraźniejszości, rozdaje etykietki bohaterów i zdrajców, a za „dowód winy” uznaje nieraz fakt, że ktoś został zabity. Zaczęłam więc wsłuchiwać się uważniej w rodzinną opowieści, zaglądałam do archiwów, wertowałam książki, przyglądałam się okolicznym pomnikom. Poszłam też do sąsiadów z „drugiej strony” pogranicznych podziałów, tą reporterską zasadą łamiąc tutejszy zwyczaj przemilczania trudnej przeszłości.

Powstała historia o pogranicznym sąsiedztwie, o wspólnym życiu, a może życiu obok siebie? O tym, że jedni występują czasem przeciwko drugim, a potem wciąż żyją obok, w pozornej niepamięci. Dzieci siedzą razem w szkolnych ławkach i dzielą się na przerwach kanapką. Tylko ciocia Luda drży ze strachu, by nikt nie odkrył, że wśród nocnych napastników rozpoznała brata koleżanki.

Nie chodziło mi o rzucanie oskarżeń, tylko o zrozumienie i opowiedzenie tego, co się stało osiemdziesiąt lat temu oraz co wokół tego dzieje się dziś. „Czy ta opowieść coś zmieni?”, słyszę nieraz. Nie wiem. Trudno zmienić świat. Ale może by proces mógł ruszyć, trzeba usłyszeć innych, ale przede siebie i swoją historię?

Autorka

Doświadczenia mniejszości często nie mieszczą się w oficjalnej historii. W północno-wschodniej Polsce także niewiele wspominano o tutejszej białorusko-prawosławnej społeczności: bieżeństwie, powojennych przesiedleniach i zbrodniach, a zwłaszcza o napięciach międzywyznaniowych i etnicznych.

Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po podlaskich wsiach, rozmawia z mieszkańcami i historykami, czyta archiwalne dokumenty, a zdobytą wiedzę konfrontuje z mitami o stosunkach polsko-białoruskich. Pokazuje, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Wszystko po to, by zrozumieć, co stało się osiemdziesiąt lat temu oraz jakie znaczenie nadaje się tamtym wydarzeniom dziś.

(od wydawcy)

KOD Małopolskie zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom.
Temat: Klub książkowy – „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”
Czas: 4 września 2024 08:00 PM

Dołącz do spotkania Zoom
https://us02web.zoom.us/j/86379391943?pwd=eXdWMldwb01MMUE4aDMxTUtEeXg2dz09

Identyfikator spotkania: 863 7939 1943

Kod dostępu: 538074

Ankieta wyboru kolejnej książki zostanie opublikowana z początkiem sierpnia. Propozycje kolejnych tytułów proszę wpisywać jako „inna pozycja” w ostatniej ankiecie, lub,  z uzasadnieniem,  pod adresem http://klubksiazkowy.online. Można tam także zamieścić uwagi n/t oraz oceny już omawianych książek. Propozycje, które pojawią się w lipcu, zostaną uwzględnione w kolejnej ankiecie.

Szczegóły

Data:
4 września
Godzina:
20:00 – 22:00

Organizator

KOD Małopolskie
Phone
729-055-220
Email
malopolskie@ruchkod.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Miejsce wydarzenia

Wydarzenie online