Trybunał mgr Przyłębskiej ma być użyty do sparaliżowania procesu legislacyjnego. Pretekstem jest sprawa statusu posłów rzekomo przysługującego osobom, które status ten w świetle prawa definitywnie utraciły i bez wyborów parlamentarnych nie mogą go odzyskać.
luty, 2024
Kuźnia talentów. Felieton Joanny Hańderek (126)
Oj tam, oj tam, ludzie się czepiają, a istoty sprawy nie widzą. Te tytuły i dyplomy im się po prostu należały. Dlaczego więc nalot CBA tak rozpala media antypisowskie, dlaczego biednym politykom i biznesmenom PiS-owskiej kohorty spokojnie żyć nie dają? To już dyplomu nie można sobie wydrukować?
A choć wszyscy wiedzieliśmy, że zwycięstwo nad PiS-em oznacza wielkie sprzątanie, chyba jednak skala PiS-owskiego mataczenia i kłamstwa nas zaskoczyła.
Bogorodczany. Felieton Fryderyka Zolla (500)
W Bogorodczanach byliśmy jesienią. Zawieźliśmy apteczki zakupione z grantu, który Fundacja im. Janusza Kurtyki otrzymała od Fundacji Banku PKO BP S.A. Wszystkie natychmiast pojechały na front.
Co Pani sądzi o rolnikach? Felieton Eweliny Pytel (8)
Sądzi Pani/Pan, że protestujący rolnicy mają rację?
A) Oczywiście, są solą ziemi, bez nich nic by nie było!
B) Nigdy w życiu, cwaniaki w traktorach za setki tysięcy, przez Kreml wypuszczeni!
Ukraina. Felieton Fryderyka Zolla (499)
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, co robimy? Na granicach znów protesty i blokady. Tym razem jednak dzieje się coś o wiele gorszego niż w czasie jesiennych demonstracji przewoźników. Obecny protest zaczyna nabierać cech antyukraińskich i staje się prawdziwie niebezpieczny dla naszej wspólnej przyszłości.
Wyznanie Eweliny Pytel
Drogie i Drodzy,
nie umiałam napisać krótko, więc ostrzegam: to tylko wyznanie miłości i pożegnanie.
To my… Felieton Joanny Hańderek (125)
Kaczyński cały czas podgrzewa nienawiść w głowach swoich wyborców i politycznych podwładnych. Dlatego potrzebujemy dzisiaj społecznego dialogu, aktywizmu i wzmacniania wspólnoty. Przed nami kolejne wybory do rad miejskich, sejmików, europarlamentu. To szansa na rzeczową dyskusję o tym, jak widzimy nasze państwo. Czas zrozumieć, że od nas zależy, co będzie się działo w kolejnych latach w Polsce. Nie ma bowiem żadnych ONYCH, INNYCH, ZŁYCH. To my – obywatelki i obywatele – budujemy siebie samych.
(Nie) kochajmy się. Felieton Adama Jaśkowa (159)
Zdaniem Davida Bowie, oklaskiwanie polityków za to, że wybudowali szpital, drogę czy szkołę, jest jak oklaskiwanie bankomatu za to, że wypłacił nam pieniądze. Pamiętajmy o tym nie tylko przy najbliższych wyborach samorządowych i nie tylko przy wyborach. Cokolwiek nam będzie obiecane, zostanie zrealizowane z naszych wspólnych podatków. Albo nie zostanie.
Esy-floresy, felietony… Felieton polemiczny Artura Paszko
Redakcja Felietonów witryny Regionu Małopolskie KOD z satysfakcją odnotowuje każdy oddźwięk, jaki wzbudzają nasze publikacje. Otrzymaliśmy właśnie felieton polemiczny, autorstwa […]
Mała krakowska stabilizacja. Felieton Adama Jaśkowa (158)
Mam wrażenie, że nie tylko w Krakowie, z punktu widzenia samorządów, pięcioletnia kadencja została pieczołowicie zmarnowana. Oczywiście pomógł w tym wydatnie rząd, ale też dołożyła swoje pandemia i pobliska wojna. Kolejna, również 5-letnia kadencja zapewne będzie również zmarnowana, choć pewnie część samorządów wykorzysta fundusze unijne. Nie da się jednak zrzucić winy na pandemię. Wpływ wojny raczej będzie nie większy a może nieco większy. Za to efekty działań nowego rządu samorządy odczują zwłaszcza od przyszłego roku.
Pochwała przestępstwa. Felieton Fryderyka Zolla (498)
Gazety doniosły, że klub parlamentarny PiS-u chce podjąć uchwałę, zgodnie z którą prokuratorzy wykonujący polecenia lub przyjmujący funkcje od p.o. prokuratora krajowego Jacka Bilewicza będą odpowiadać karnie i cywilnie, kiedy tylko PiS odzyska władzę.
Zaniknięcie. Felieton Fryderyka Zolla (497)
Trybunał Konstytucyjny jest jednym z największych problemów państwa prawa. Nie wiadomo, co zrobić z tą instytucją poruszającą się całkowicie poza prawem.
Dyskutujmy uczciwie. Felieton Fryderyka Zolla (496)
Prezydent Duda w długim wywiadzie zapytany o szanse Ukrainy na wojnie odpowiedział, że wierzy w odzyskanie Ługańska i Donbasu, sprawa Krymu natomiast jest bardziej złożona, bo Krym był długo pod kontrolą Rosji.
Spadek po PiS. Felieton Adama Jaśkowa (157)
Rząd postanowił podnieść zasiłek pogrzebowy, i słusznie. Równocześnie jednak powinien uwspółcześnić ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która z niewielkim zmianami obowiązuje od 1959 roku, czyli od epoki wczesnego Gomułki. Co prawda, umieranie niespecjalnie się zmieniło od tego czasu, ale sposoby grzebania już tak. Ja na przykład chciałbym być po śmierci dyskretnie rozsypany. To chyba w sumie najtańszy pogrzeb, a zasiłek – podwyższony – można by wydać na stypę, tańce i toasty, z jakimś pożytkiem.