W songu z „Opery za trzy grosze” pada ideowa deklaracja Brechta: najpierw chleb, potem moralność. Brecht uważał, że moralni powinni być przede wszystkim ci, których stać nie tylko na chleb, ale i na ciastka; tyle że oni nie zawsze moralni chcą być.
wrzesień, 2024
Polskie państwo mózgu jest pozbawione. Amen. Felieton Adama Jaśkowa (184)
W Polsce nie istnieje ośrodek suwerennej myśli strategicznej. W konsekwencji decyzje na wszystkich szczeblach władzy, od premiera po wójta w gminie, podejmowane są głównie na podstawie intuicji i wynikają z bieżącej gry interesów. Mają charakter reaktywny, a nie proaktywny, czyli wynikają z reakcji na aktualną sytuację i rzadko odnoszą się do foresightu – analizy możliwych wariantów rozwoju przyszłości.
Zbiórka darów dla Powodzian
W południowej Polsce trwa walka z żywiołem. Nie wiemy jeszcze, jakie będą skutki i zasięg katastrofy – wiele osób walczy o przetrwanie, a tysiące […]
Polonia Restituta dla ks. Franciszka. Felieton Fryderyka Zolla (517)
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier otrzymał od Prezydenta RP krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Przyznanie orderu uzasadniono m.in. wybitnymi osiągnięciami naukowymi i dydaktycznymi profesora.
Sadzenie Dębu wolności
Wspieramy inicjatywy bliskie naszym wartościom!
Krótka historia deja vu w sprawie metra. Felieton Adama Jaśkowa (183)
Co ciekawe krakowski magistrat dysponuje opracowaniami, które na podstawie badań rozwoju aglomeracji oraz tzw. potoków pasażerskich, kwestionują sens budowy metra. A trzeba pamiętać, że powstawały w czasach, kiedy następował dosyć szybki wzrost liczby mieszkańców Krakowa i rozwój aglomeracji. Teraz perspektywy są już zupełnie inne, więc tym bardziej brak wszelkich podstaw do ładowania się w metro.
Czego nas uczy 1 września? Felieton Fryderyka Zolla (516)
Rocznica 1 września 1939 to jedna z najsmutniejszych polskich rocznic. O tamtym dniu opowiadała mi babcia i choć urodziłem się ponad 30 lat później, żył on w mojej wyobraźni zasilanej rodzinnymi opowieściami. Dlatego dzień 24 lutego 2022 odczułem jak powrót tamtego doświadczenia. Wojna, która się wtedy rozpętała, wykazuje duże podobieństwo do wrześniowego najazdu. I uzmysławia też szkody, jakie wywołuje kunktatorstwo Europy.