czerwiec, 2024

Tanie wieści o mediach. Felieton Adama Jaśkowa (173)

Tanie wieści o mediach. Felieton Adama Jaśkowa (173)

Trudno pominąć rolę mediów w demokracji. Nawet złe i słabe są niezbędne, choć wtedy trudno liczyć, że demokracja nie będzie słaba. Co więcej, słabość polskiej demokracji ma swoją przyczynę – nie jedyną wprawdzie – w słabości polskich mediów. W dodatku są one w stałym regresie, a przecież nigdy po transformacji nie stały na jakimś specjalnie wysokim poziomie. Teraz nie dostarczają wiedzy ani o kraju, ani o zagranicy. Trudno się zorientować, czy to, czego dostarczają, jest komuś potrzebne.

Droga do pokoju. Felieton Fryderyka Zolla (512)

Droga do pokoju. Felieton Fryderyka Zolla (512)

Unia Europejska weszła dziś na prawdziwą drogę do pokoju w Europie, rozpoczynając negocjacje akcesyjne z Mołdawią i Ukrainą. Gdy niemal 25 lat temu na uniwersytecie w Tarnopolu Uniwersytet Jagielloński zainicjował projekt Szkoły Prawa Europejskiego i Polskiego, chcieliśmy, aby to był nasz wkład w rozszerzenie Unii. Marzyła mi się Polska w Unii i marzyła mi się w Unii Ukraina. Dziś uczyniono krok, który daje nadzieję, że marzenie o Ukrainie w Unii się spełni.

Nie tak słodko. Felieton Adama Jaśkowa (172)

Nie tak słodko. Felieton Adama Jaśkowa (172)

Teraz mamy czas zwycięzcy, czas premiera Donalda Tuska. On wziął na siebie odpowiedzialność za naszą przyszłość. Poprzednie premierowanie nie skończyło jakimś wielkim sukcesem politycznym, a osobisty awans do Europy poprzedził wyborczą porażkę partii. Nie wszyscy politycy dostają drugą szansę. A jeszcze mniej polityków potrafi ją wykorzystać.

Kopiec. Felieton Fryderyka Zolla (511)

Kopiec. Felieton Fryderyka Zolla (511)

Pragnąc zwrócić na siebie uwagę kolejnym niegodnym happeningiem, poseł Konfederacji, którego nazwiska publicznie nie należy wymieniać, ściągnął z kopca Kościuszki w Krakowie flagę Ukrainy – taką samą, jaka powiewa na tysiącach świeżych mogił rozsianych po całej Ukrainie, mogił obrońców Ukrainy i Europy.

Latarnik mój. Felieton Adama Jaśkowa (171)

Latarnik mój. Felieton Adama Jaśkowa (171)

Jeśli uważacie się za zwolenników europejskiej integracji, pozostaje Wam jedynie głosowanie na Lewicę. Jeśli aktualny stan integracji Wam odpowiada lub jesteście zwolennikami Europy ojczyzn, macie szerszy wybór: od KO przez TD do PiS-u. Różnice, przynajmniej w Parlamencie Europejskim, pomiędzy tymi partiami nie są duże.