Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Klub Książkowy – „Do nielicznego grona szczęśliwych”

8 maja o godz. 20:00

Zapraszamy w środę, 8 maja, tradycyjnie o godzinie 20:00, w drugą środę maja ze względu na świętującą majówkę. Jako kanwę do dyskusji proponujemy książkę „Do nielicznego grona szczęśliwychMarcina Króla.

Jeżeli chcesz dostawać mailowe informacje o planach i wydarzeniach Klubu Książkowego, napisz o tym na adres [email protected]

Do nielicznego grona szczęśliwychMarcin Król

Esej o współczesnym świecie, blaskach i cieniach demokracji, zagrożeniach dla kultury i zaletach rewolucji w ujęciu historyka idei i filozofa polityki.
„Zastanawiałem się długo nad tytułem tego eseju. Najbliższe było mi sformułowanie «to the happy few», czyli dedykacja Stendhala zamieszczona na końcu Pustelni parmeńskiej (…).
Chodziło mi o tych, zapewne niezbyt licznych w skali świata zachodniego, którzy nie chcą ulec marazmowi, do którego nas skłania stan rzeczy. Stan nie tej lub owej rzeczy, lecz wszystkich rzeczy.(…)
Pośród happy few są wielcy pisarze i ludzie, którzy nie napisali i nie powiedzieli ani jednego stosownego słowa. Znani i nieznani. Podziwiani i lekceważeni. Łączy ich (nas) wszystkich troska o własny interes, a ten interes to przyjemność płynąca z udziału w świecie, jaki cenimy, łączy ich także troska o losy tego świata. Mamy poczucie, że pojawiły się nowe zagrożenia, zagrożenia przede wszystkim wewnętrzne, i jakoś chcemy w tej sytuacji zareagować. Jakoś – czyli nie wiemy jak i sposobów poszukujemy. Nie mamy najmniejszej pretensji do tych, którzy albo nie dostrzegają naszego świata, albo nie dostrzegają zagrożenia, albo nie chcą na nie reagować. Niech idą swoją drogą, o ile tylko nam pozwolą iść naszą. «To the happy few» oznacza zatem – nielicznym zgromadzonym w tym nieco sekretnym towarzystwie. Nikogo nie zachęcam i nikomu nie odmawiam prawa członkostwa. Proszę tylko o dwie godziny lektury i ja już będę szczęśliwy”.

(od autora)

KOD Małopolskie zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom.
Temat: Klub książkowy – „Do nielicznego grona szczęśliwych”
Czas: 8 maja 2024 08:00 PM

Dołącz do spotkania Zoom
https://us02web.zoom.us/j/86379391943?pwd=eXdWMldwb01MMUE4aDMxTUtEeXg2dz09

Identyfikator spotkania: 863 7939 1943

Kod dostępu: 538074

Proszę o oddanie głosu w kolejnej ankiecie pod adresem:
Propozycje książek do omawiania w Klubie Książkowym (kliknij!)

Do tego wydania ankiety trafiły książki, które w poprzedniej uzyskały więcej niż dwa głosy poparcia lub zostały zaproponowane jako „inne pozycje”.

Proszę o liczny udział w ankiecie, to ułatwi nam organizowanie kolejnych spotkań.

Uwagi oraz oceny już omawianych książek można zostawiać pod adresem http://klubksiazkowy.online. Można tu także umieścić uzasadnienie swojej propozycji na przyszłe spotkania.

Details

Date:
8 maja
Time:
20:00

Organizer

KOD Małopolskie
Phone
729-055-220
Email
malopolskie@ruchkod.pl
View Organizer Website

Venue

Wydarzenie online