wrzesień, 2023

Eugenika i obrażone sumienie. Felieton Joanny Hańderek (119)

Eugenika i obrażone sumienie. Felieton Joanny Hańderek (119)

Awantura o film Agnieszki Holland pokazuje wyraźnie, że najgłośniej krzyczy ten, kto ma uszkodzone sumienie. PiS zgodnie z zasadami eugeniki selekcjonuje ludzi na legalnych (zapłacili) i nielegalnych (nie zapłacili). Dla jednych wiza, dla drugich śmierć. Pytanie tylko, czy takie podwójne standardy wobec uchodźców nie zapowiadają podwójnych standardów wobec opozycji. Dzisiaj mur na Białorusi i hejt dla Holland, jutro procesy opozycjonistów za zdradę stanu?

Zapewne jest gorzej, niż myślimy. Felieton Fryderyka Zolla (471)

Zapewne jest gorzej, niż myślimy. Felieton Fryderyka Zolla (471)

Wysłuchałem fascynującego podcastu Mateusza Lachowskiego, który z ekspertem Markiem Meissnerem analizuje przyczyny obecnego kryzysu w relacjach z Ukrainą. Podcast ten jest obowiązkowy dla każdego, kto stara się zrozumieć, dlaczego Polska i Ukraina w przeraźliwie szybkim tempie przemieniają się z najlepszych sojuszników w strony wojny handlowej. Mechanizm ten ma kluczowe znaczenie i po wygranych wyborach powinien być przedmiotem rozważań co najmniej komisji śledczej.

Roztrwonienie kapitału. Felieton Fryderyka Zolla (471)

Roztrwonienie kapitału. Felieton Fryderyka Zolla (471)

Polska pomoc dla Ukrainy stanowiła nie tylko inwestycję w obronę naszej wolności. Była niezwykłym instrumentem budowania polskiej pozycji międzynarodowej. Nagle zaczęliśmy jako państwo grać w zupełnie innej lidze. Udało nam się znowu przełamać stereotyp narodu zakompleksiałego, pogrążonego w rozpamiętywaniu klęsk, pełnego zgorzknienia i niechęci do innych. Ten zgromadzony błyskawicznie kapitał mógł w przyszłości być podstawą przekształcenia Polski w prawdziwe regionalne mocarstwo oparte na zdobytej soft power.

Złagodzenie. Felieton Fryderyka Zolla (470)

Złagodzenie. Felieton Fryderyka Zolla (470)

Po katastrofalnie szkodliwej, uderzającej w wysiłek zbrojny Ukraińców wypowiedzi premiera Morawieckiego emocje zaczynają opadać. Prezydent Duda udzielił łagodzącego wywiadu telewizji TVN. Stwierdził w nim, że konflikt dotyczący jednego aspektu nie może przesłaniać całości współpracy i przyjaźni polsko-ukraińskiej. Choć prezydenta dotknęły słowa Zełenskiego, sądzi, że trzeba podejść do wszystkiego chłodniej. To ważne słowa. Prezydent Duda naprawdę wiele osiągnął dla zbliżenia polsko-ukraińskiego i nie wolno tego zmarnować.

Naiwność i Międzymorze. Felieton Fryderyka Zolla (469)

Naiwność i Międzymorze. Felieton Fryderyka Zolla (469)

PiS zdewastowało w zasadzie wszystkie obszary naszego państwa. W tym totalnym niszczeniu Polski istniała jedna szczelina, przez którą wpadał promyk nadziei. Była nią polityka wobec Ukrainy, a także ostatnie próby naprawienia Maciarewiczowskiej neutralizacji naszej armii. Obserwujemy właśnie, jak polska polityka wobec Ukrainy obraca się w zgliszcza. W czasie wojny zaczynamy wojnę handlową z Ukraińcami. My im nałożymy embargo na zboże, oni zakażą wwozu naszych jabłek i ogórków.

Systemowa nienawiść. Felieton Joanny Hańderek (118)

Systemowa nienawiść. Felieton Joanny Hańderek (118)

I kolejny raz chłopcy radarowcy się wykazali: kordon silnych facetów wepchnął do radiowozu kobietę. Jedną kobietę. To nic, że wszyscy dookoła krzyczeli, że pani ma immunitet i zasiada w ławach poselskich. W naszym kraju posłanka to nie poseł, posłanka opozycji to nie człowiek, ale istota drugiej kategorii. Systemowa nienawiść polega właśnie na tym, że deprecjonowaną osobę pozbawia się podstawowych praw. A w Polsce kobiety wielu praw już nie mają. Pytanie, co przyniesie nam przyszłość. Na horyzoncie już majaczy Fundacja Patriarchat.

Gierki wyborcze. Felieton Adama Jaśkowa (138)

Gierki wyborcze. Felieton Adama Jaśkowa (138)

Kultowe „Szachy wyborcze”, a w zasadzie personalne, to skecz kabaretu Pod Egidą z 1979 roku. Wykonywał go duet Fronczewski – Pietrzak, z tym że Fronczewski lepiej. Partia szachów toczyła się w obozie władzy, czyli wewnątrz partii. Pionki przestawiano z dużą dezynwolturą, w końcu to była satyra. Wygrał ten, którzy grał w to, co wygrywa. Mało kto wiedział, że głównymi autorami kabaretu byli Ryszard Marek Groński i Daniel Passent, poważni publicyści najpoważniejszego wtedy, a może i dzisiaj, tygodnika „Polityka”. Oczywiście, Passent był poważniejszy. Ale to właśnie on jest autorem „Szachów personalnych”.

Jeszcze o ziarnie, państwie prawa i wdzięczności. Felieton Fryderyka Zolla (468)

Jeszcze o ziarnie, państwie prawa i wdzięczności. Felieton Fryderyka Zolla (468)

Wprowadzenie polskiego embarga na zboże ukraińskie po odmowie przedłużenia zakazu przez Unię Europejską stanowi naruszenie fundamentu Unii Europejskiej, jakim jest unijny rynek wewnętrzny. Kontrola nad tym rynkiem i nad jego granicami należy do kompetencji Komisji Europejskiej. Polskie rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa unijnego w kwestii, w której Polska kompetencji się wyzbyła.

100 dni albo 1000. Felieton Adama Jaśkowa (137)

100 dni albo 1000. Felieton Adama Jaśkowa (137)

Jak mawiał inny przewodniczący, niech rozkwitnie 1000 kwiatów. Potem 990 się zetnie. Czy wszystkie sto obietnic zostanie spełnione? Uważni czytelnicy – zwłaszcza ci, którzy odrobinę się orientują w sprawach państwa i polityki – żywić będą nadzieję, że jednak nie. Tyle że nie każdy może oczekiwać tego samego fiaska.