W niedzielę 10 września jak co rok spotkaliśmy się w sali Towarzystwa Słowaków w Polsce. Program spotkania przewidywał krótkie omówienie naszych działań od poprzedniego spotkania oraz przewidywanych przyszłych wydarzeń i dyskusję na te tematy, następnie ze względu na gorący okres wyborczy zaprosiliśmy do mikrofonu kandydatów przygotowujących się do startu w wyborach. Spotkanie zakończyło się jak zwykle rozmowami w luźnych podgrupach przy ciasteczkach i kawie lub napojach chłodzących. W spotkaniu udział wzięło ok. pięćdziesięciu osób, rozdaliśmy sporo materiałów — zarówno naszych, jak i Akcji Demokracji i kandydatów.
Zebranie prowadziła przewodnicząca Zarządu Regionalnego, Ewelina Pytel.
(Zdjęcia: Małgorzata Figa-Tomińska, Paweł Grabski)
Krótkie omówienie rocznej działalności w regionie.
Dzień dobry Państwu!
Równo rok temu, 11 września ubiegłego roku, widzieliśmy się w tej sali na podobnym spotkaniu. Dziś przypadło mi w udziale zadanie przedstawienia Państwu pokrótce naszej działalności w ciągu tego roku. Oczywiście zaimek „my” w tym tekście nie odnosi się bynajmniej do Zarządu Regionu, lecz do ogółu aktywnych członków KOD Małopolskie (a także wielu sympatyków).
Zacznę może od wydarzeń cyklicznych, powtarzających się na ogół co miesiąc. Najbardziej znane są demonstracje poparcia dla niezależnych sędziów, odbywające się ok. 18. każdego miesiąca w różnych miastach Małopolski. Zazwyczaj nie są zbyt liczne, ale ukazują nasze trwałe poparcie dla praworządności i sprzeciw przeciwko jej degenerowaniu przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Bywamy też licznie na „Kafejkach Sędziowskich”, a kto może ten jeździ też na rozprawy dyscyplinarne sędziego Żurka.
Drugą popularną formą naszej aktywności są namioty informacyjne, zwane też „PiKODami”. Ich celem jest na ogół promowanie Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a także zbieranie podpisów obywateli pod listami poparcia w różnych istotnych sprawach – ostatnio były to listy poparcia dla komitetów wyborczych opozycji. Staramy się w tej działalności wspomagać wszystkie partie opozycyjne, niezależnie od osobistych preferencji wyborczych. Namioty są organizowane zazwyczaj przez Grupy Lokalne — nie dysponuję pełną informacją, ile się ich odbyło — w mojej GL Krowodrza-Śródmieście w ciągu roku odbyło się ich kilkadziesiąt, w innych GL zapewne podobnie. Nowością w tym sezonie były piKODy z pogranicza regionów, organizowane wspólnie przez dwa regiony. We współpracy z regionem świętokrzyskim odbyliśmy 2 takie wydarzenia: w Jędrzejowie i w Miechowie. Były także debaty organizowane w pobliżu targowisk w mniejszych miejscowościach, rozklejanie plakatów i bibuły na tablicach gminnych w okolicy oraz rajdy z przyczepką z banerami OKW po regionie.
Ważną stroną naszej działalności są zadania edukacyjne. Zorganizowaliśmy cykl szkoleń i warsztatów na temat organizowania manifestacji – w ramach warsztatów odbyły się w lipcu pikniki „Obywatelskie Lato” w Nowej Hucie. We współpracy z innymi regionami publikowany jest w sieci cykl debat „Demokracja XXI” (7 wydań), będąca kontynuacją wcześniejszego cyklu „Rozmowy w 25-lecie Konstytucji RP” (2 ostatnie wydania pod koniec roku 2022). Podobnemu celowi, ze szczególnym uwzględnieniem „oswajania” ze sobą przedstawicieli różnych partii prodemokratycznych, jest cykl spotkań „na żywo” pod hasłem „Debata Opozycji”, organizowanych wraz z Krakowskim Klubem Obywatelskim. Odbyło się już 5 takich debat w Krakowie i kilka w innych miastach regionu. Uzupełnieniem tego są organizowane przez grupy lokalne spotkania z przedstawicielami różnych partii osobno, poświęcone odpytywaniu ich o stosunek partii do rozmaitych ważnych społecznie zagadnień.
Prócz czynnych polityków zapraszamy także ciekawych i mądrych ludzi, jak profesorowie Gadacz i Sadurski, dziennikarz Tomasz Piątek czy działacz Sieci Solidarności Edward Nowak.
Tour de Konstytucja odwiedził i w tym roku 8 miast w regionie – wszystkie te przystanki były przez nas współorganizowane.
Oczywiście organizowaliśmy, współorganizowaliśmy lub po prostu uczestniczyliśmy w wielu rozmaitych demonstracjach i manifestacjach, cyklicznych jak np. Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Niepodległości, ale także upamiętnianie śmierci Piotra Szczęsnego i Pawła Adamowicza, a także jednorazowych, będących reakcją na bieżące wydarzenia. Takich wydarzeń odbyło się podczas tego roku ponad 30. Warto tu podkreślić dobrą współpracę małopolskiego KOD-u z wieloma organizacjami społecznymi, nie tylko z partiami politycznymi. Szczególnie mocno zaangażowaliśmy się we wsparcie Białorusinów i Ukraińców, nie zapominając jednak o krajowych współtowarzyszach walki.
Poza tą podstawową działalnością jest jeszcze „życie wewnętrzne” regionu. Jak zapewne Państwo wiecie, przenieśliśmy się w styczniu do nowego biura na ul. Blich, większego i wygodniejszego. Dzięki temu możemy m.in. udostępniać naszą przestrzeń grupie koleżanek, prowadzących wolontaryjnie kursy języka polskiego dla ukraińskich uchodźców, okazjonalnie udostępniać ją dla innych wydarzeń z okolic naszego zakresu działalności. Również wszelkiego rodzaju zebrania grup roboczych czy grup lokalnych mogą się tu odbywać bez ścisku.
Tradycyjnie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca spotykamy się na otwartych nieformalnych dyskusjach w kawiarni Les Couleurs na ul. Estery. Staramy się utrzymywać bliskie kontakty z innymi grupami lokalnymi – w tym celu powstała idea spotkań integracyjnych w ramach regionu – pierwsze zostało zorganizowane w marcu w Oświęcimiu. Na ogół dwa razy do roku zaprasza nas na piknik koleżanka Janina „Jona” Rościszewska do swojej pięknej posiadłości w Dolinie Będkowskiej.
W ramach działalności kulturalnej prowadzimy na stronie www cykl felietonów na bieżące tematy, pisane przez grupę znakomitych publicystów, a także Klub Książkowy, w którym omawiamy rozmaite ciekawe książki. Informacje o tym można znaleźć na naszej stronie pod adresem kodmalopolska.pl.
(przedstawił Paweł Grabski)