Stan Unii: Tygodnik Europejski #12, 15-20 lutego 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Stan Unii: Tygodnik Europejski #12, 15-20 lutego 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Czym żyje Europa?
W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że będą jednak europejskie sankcje wobec Rosji, że Unia Europejska chce się ułożyć ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie polityki chińskiej, a Węgry i Polska w dalszym ciągu mają problemy z praworządnością. Czy Michel Barnier wystartuje na prezydenta Francji w przyszłym roku? Jak sobie poradzi Mario Draghi, nowy szef rządu Włoch? Kolejne kraje UE dopuszczają do użytku szczepionkę Sputnik 5: Słowenia, Chorwacja, Czechy…

poniedziałek 15 lutego
Bawaria zamknęła granicę z Czechami i Austrią, bojąc się mutacji koronawirusa. Horst Seehofer, niemiecki minister spraw wewnętrznych (CSU) i niemal władca Bawarii (był jej premierem przez dziesięć lat), kłóci się z Komisją Europejską: „Komisja Europejska powinna nas wspierać, zamiast swoimi kiepskimi radami wkładać nam kij w szprychy”. Chodzi o to, że Komisja zaapelowała do Niemiec, by pozostawiły granicę otwartą dla pracowników transgranicznych.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności KE, zapowiada, że do końca czerwca 300 milionów dawek szczepionki od trzech zaaprobowanych dostawców będzie dostępne dla jednej trzeciej populacji UE. Na razie rozdysponowano 26 milionów, a zaszczepiono 20 milionów.
Klubradio, ostatnie niezależne radio na Węgrzech, zostało zamknięte. Osiemdziesięciu europosłów żąda konkretnych działań Komisji Europejskiej wobec najnowszych posunięć wymierzonych w niezależne media na Węgrzech i w Polsce. Posłowie Fideszu utrzymują, że kontrowersje wokół Klubradio to fake newsy.
Rzeczpospolita pisze, że Polska „jest wyłączona z budowy zielonej Europy”. Chodzi o inicjatywę „zaprzęgnięcia europejskich architektów i designerów do budowy zielonej i zrównoważonej przestrzeni w Europie”, o „europejski Bauhaus”. Otóż przy organizowanym przez Komisję Europejską okrągłym stole złożonym z naukowców, architektów, projektantów, artystów, planistów i społeczeństwa obywatelskiego nie zasiądzie ani jeden Polak.

wtorek 16 lutego
Bill Gates jest wszechobecny ze swoją książką, artykułami i występami w mediach. „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” ma wiele ważnych elementów, podziw jednak budzi przede wszystkim skala marketingowa tego przedsięwzięcia.
Irlandczycy są naprawdę kreatywni. Jak dowiadujemy się z Politico, na wyspie wprowadzono zakaz podróżowania, o ile nie jest konieczne. Irlandczycy zaczęli masowo rezerwować sobie wizyty dentystyczne na Wyspach Kanaryjskich…
W 2020 roku po raz pierwszy w historii oficjalnym partnerem gospodarczym numer 1 stały się dla Unii Europejskiej Chiny, na drugie miejsce strącając USA.
Janez Jansa przetrwał głosowanie nad odwołaniem go z funkcji premiera Słowenii, ale niespełna pół roku przed objęciem przez Słowenię prezydencji w Radzie Europejskiej Bruksela krytykuje tego polityka za łajanie miejscowych dziennikarzy z agencji prasowej.

środa 17 lutego
Dotychczasowa strategia szczepionkowa Unii okazuje się mało skuteczna. Bloomberg podaje, że szykowana jest nowa ofensywa, która ma polegać na próbie zapanowania nad mutacjami wirusa. Komisja wspiera badania nad mutacjami i skutecznością szczepień. Główny nacisk położono na rozwój produkcji szczepionek w Unii.
Mario Draghi, nowy premier w Rzymie, jest doświadczonym Europejczykiem. Ten wieloletni prezes Europejskiego Banku Centralnego uchodzi za zbawcę wspólnej waluty euro: w 2012 roku zapowiadał ratowanie jej „za wszelką cenę”. Dziś mówi, że „nie ma suwerenności w samotności”, oraz deklaruje poparcie dla ściślejszej integracji europejskiej i obronę wspólnej waluty. „Euro jest nieodwracalne” – twierdzi (Matteo Salvini, lider Ligi, replikuje: „Tylko śmierć jest nieodwracalna”). Włochy będą się szczepić i reformować, a rząd Draghiego zapewne czekają wstrząsy, na razie ma jednak ogromny kredyt zaufania w Rzymie, Europie i szerzej na świecie.
W Holandii sąd uznał wprowadzenie godziny policyjnej za nieuprawnione.
Euractiv.com podaje, że w kwestii zielonego ładu niewiarygodna jest trójka komisarzy: Josep Borrell, Stella Kyriakides i Adina Vălean, którzy tuż przed objęciem stanowisk w Komisji Europejskiej byli blisko związani z przemysłem wydobywczym. Frederic Simon pisze, że Josep Borrell przez siedem lat zasiadał w radzie firmy Abengoa, odpowiedzialnej za turbiny gazowe. W 2012 nie potrafił się w pełni wytłumaczyć ze swoich kontaktów z branżą przemysłową i musiał zrezygnować ze stanowiska rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Mąż Stelli Kyriakides ma udziały w firmach naftowych, a Adina Vălean w przeszłości była konsultantką rumuńskiej firmy naftowej. Gazeta zaznacza, że nie chodzi tu o złamanie prawa, ale o to, czy ci komisarze są wiarygodni w Komisji, która chce prowadzić asertywną politykę dekarbonizacyjną.
Charles Michel przebywał w Krakowie na spotkaniu V4. Nie wydarzyło się nic wielkiego poza tym, że polscy politycy mocniej krytykowali Komisję Ursuli von der Leyen w sprawie szczepionek.

czwartek 18 lutego
Grupa Europejskiej Partii Ludowej chce zmienić statut. Dotychczas nie można było z niej wykluczyć całej partii narodowej, a jedynie poszczególnych polityków. Teraz ma się to zmienić. Na cenzurowanym jest węgierski Fidesz.
Unia szykuje się do zwarć w dyplomacji szczepionkowej. Z niesmakiem przyjęto europejskie kontrole eksportu szczepionek w świat. W Brukseli interweniował kanadyjski premier Trudeau. Kanadyjczycy dostają szczepionki z Unii, granica z USA jest zamknięta. Von der Leyen skrytykowała Rosjan: „Zastanawiamy się, dlaczego Rosja oferuje teoretycznie miliony dawek, a nie robi wystarczających postępów w szczepieniu własnego narodu”. Politico informuje, że w Służbie Działań Zewnętrznych pojawił się Oliver Bailly, były szef gabinetu komisarza Moscoviciego, jako odpowiedzialny za zespół ds. strategii szczepionkowej.

piątek 19 lutego
Bomba! CNN podaje, że AstraZeneca miała takie same zapisy w umowie z Wielką Brytanią oraz w zawartej dzień wcześniej umowie z Unią Europejską. Czyli to firma kłamała.
Poseł Vincenzo Sofo na znak protestu opuścił grupę Tożsamość i Demokracja. Liga, jego włoska partia, popiera proeuropejski rząd Mario Draghiego, a Tożsamość i Demokracja jest grupą eurosceptyczną. Pan Sofo wybiera się do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie znajdują się m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

sobota 20 lutego
Reuters zastanawia się, dlaczego Amsterdam zdetronizował Londyn jako centrum finansowe Europy i dlaczego tak szybko.
Jak się dowiadujemy od prezydenta Bidena na wideokonferencji w Monachium, „Ameryka wróciła” do relacji transatlantyckich.

W tym tygodniu świat się troszkę uspokoił. Już wiemy, że podejście Europejczyków do szczepionek było jak ser szwajcarski: pełne dziur. Wpływowy blog niemiecki Verfassungsblog podsumował to celnie: „już nie naiwni”. Sojusz amerykańsko-europejski powraca, a Chiny są silniejsze niż kiedykolwiek. Rosjanie rozrabiają jak zawsze, a w wielu miejscach populistów staramy się ucywilizować. W Rzymie nowa próba. W Budapeszcie już nikt nie próbuje. W Słowenii otwarto nowy front. W Warszawie przynajmniej dano odpór kandydatowi na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Czyli biznes jak co dzień. Za to łazik Perseverance wylądował na Marsie.

również na http://www.fb.com/StanUnii


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie KOD.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!