Walne. Felieton Fryderyka Zolla (503)

Walne. Felieton Fryderyka Zolla (503)

Wczoraj odbyło się Walne Zebranie Członków Regionu Małopolskie KOD. Było to dla mnie wielkie przeżycie. Od 2016 roku byłem w Zarządzie Regionu. Teraz nie pełnię już żadnej funkcji. Wczorajsze Walne zakończyło się w najlepszy możliwy sposób. Wyszliśmy z niego zjednoczeni – sytuacja w polskich warunkach wyjątkowa. Były osoby, które dla dobra wspólnego zrezygnowały z ubiegania się o funkcje, umożliwiając zawarcie kompromisu. Dowodzi to wielkiej dojrzałości.

Niektórzy się martwią, że taki kompromis między głównymi siłami naszego lokalnego KOD-u i wystawienie wspólnej listy narusza zasady demokracji. To nie jest prawda. Demokracja żyje ze sporu, ale czasem zawarcie kompromisu, a nie spór jest najlepszym wyborem. Wczorajsze rozstrzygnięcie uzyskało bardzo silną demokratyczną legitymację. Mamy przewodniczącego Grześka Górskiego z pełnym uprawnieniem do reprezentowania nas wszystkich. Cieszy powrót Danki Czechmanowskiej do Zarządu. Jest kontynuacja i nowość.

Przed KOD-em stoją teraz ważne zadania. Trzeba dopilnować, aby w końcu powstały w pełni niezależne od polityków media. Trzeba się zatroszczyć o reformę sądów, aby wróciła praworządność, ale już bez starych patologii. Trzeba wspierać budowanie prawdziwie niezawisłej prokuratury. Trzeba zadbać o autonomię uniwersytetów. Trzeba także – co może być dla KOD-u bardzo trudne – dopilnować, aby słuszne rozdzielenie państwa i Kościoła nie uderzyło w wolność religijną. I przede wszystkim trzeba wspierać Ukrainę, bo tam za demokrację i wolność leje się krew.

Wczorajsze Walne było sukcesem. Nowy przewodniczący gwarantuje, że sprawy pójdą w dobrą stronę. Wielkie gratulacje należą się Ewelinie Pytel, która ma potężną zasługę w tym, że małopolski KOD jest taki silny. Dziękuję wszystkim członkom Zarządu Regionu i wszystkim małopolskim koderom. Mieliśmy w przywróceniu demokracji w Polsce ogromny udział. I możemy być z naszego KOD-u prawdziwie dumni.


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!