Felietony

Pomniejsze bóstwa. Felieton Adama Jaśkowa (53)

Pomniejsze bóstwa. Felieton Adama Jaśkowa (53)

Każda epoka ma swojego idola – mówiono. Bacon by powiedział, że każda epoka ma swoje złudzenia poznawcze. Proces powstawania idoli najciekawiej opisał Terry Pratchett, co prawda nie w przywołanych tu w tytule „Pomniejszych bóstwach”, ale w „Wiedźmikołaju”. Idole to właśnie takie pomniejsze złudzenia poznawcze, czyli bóstwa.

Doktorat honorowy. Felieton Fryderyka Zolla (338)

Doktorat honorowy. Felieton Fryderyka Zolla (338)

W piątek na Uniwersytecie Jagiellońskim miała miejsce uroczystość nadania doktoratu honorowego Reinerowi Schmidtowi, wybitnemu augsburskiemu uczonemu, mistrzowi Andreasa Vosskuhle, byłego przewodniczącego niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Wykład nowego doktora honorowego UJ dotyczył słynnego sporu o granice kompetencji Europejskiego Banku Centralnego w zaciąganiu europejskiego długu oraz kompetencje Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w dziedzinie kontrolowania tych działań. Reiner Schmidt jest zwolennikiem prawa państw członkowskich do takiej kontroli.

Jedną nogą w Unii. Felieton Adama Jaśkowa (52)

Jedną nogą w Unii. Felieton Adama Jaśkowa (52)

Ratyfikacja traktatu lizbońskiego (tzw. traktatu reformującego Unię) też pokazała, że odstajemy od Europy. Tylko dwa kraje nie wprowadziły do obiegu prawnego Karty praw podstawowych. Jeden z nich, Wielka Brytania (a w zasadzie, jak sami mieszkańcy się zorientowali, Zjednoczone Królestwo) jest już poza Unią i nie wygląda ostatnio ani na wielką, ani na szczególnie zjednoczoną. Drugi z tych krajów, jak się pewnie orientujecie, to wielka i zjednoczona Rzeczpospolita Polska.

„Milcz, głupi chłopie!” Felieton Joanny Hańderek (54)

„Milcz, głupi chłopie!” Felieton Joanny Hańderek (54)

W moim felietonie dwa słowa komentarza do niedzielnych protestów i najpiękniejszego hasła, jakie pojawiło się w przemówieniach w Warszawie. Moją bohaterką jest kobieta, która nie tylko nie bała się walczyć podczas okupacji niemieckiej, ale również nie boi się dzisiaj mówić prawdy. Chcemy zostać w Unii Europejskiej, ale chcemy też normalności, a do tego trzeba zacząć nazywać rzeczy po imieniu.

Konkurs Chopinowski. Felieton Fryderyka Zolla (336)

Konkurs Chopinowski. Felieton Fryderyka Zolla (336)

Słucham i staram się oglądać zmagania uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To wyjątkowe zdarzenie pokazuje Polskę jako część świata najwyższej kultury. Młodzi pianiści widzą nasz kraj właśnie przez pryzmat tego festiwalu. Profesjonalizm przeplata się tu z otwartością, pięknem. Jakże wspaniały musi być kraj takiego kompozytora i takiego konkursu! Ale to jedynie miraż, fantasmagoria.

Z notatnika  podróżnika. Felieton Adama Jaśkowa (51)

Z notatnika podróżnika. Felieton Adama Jaśkowa (51)

My Polacy lubimy wirusa i wszystkich jego kolegów. A przynajmniej tak się zachowujemy – może nie w większości, ale w dostatecznej liczbie, by wirusowi wystarczało to do (prze)życia. Z wirusami tak to bywa, że jeśli one przeżyją, to nosiciel już niekoniecznie. A nasz minister chciałby zmienić hymn. Będziemy przechodzić Wisłę i Wartę w innej kolejności. Będziemy też przechodzić Odrę, bo coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci. A z rzekami i chorobami jest tak samo: jedni przejdą, drudzy nie…

Smutne przypadki pana Z. Felieton Joanny Hańderek (52)

Smutne przypadki pana Z. Felieton Joanny Hańderek (52)

W moim felietonie dwa słowa o panu Ziemkiewiczu i zatrzymaniu go na brytyjskim lotnisku. Przyglądając się tej sprawie, można dostrzec coś ciekawego: Anglicy nie stawiają zasieków z drutu kolczastego wzdłuż wybrzeża. Czasami słowa bywają groźniejsze niż sami ludzie. A co u nas? Czego może nas to zdarzenie nauczyć?

Uchodźcy nieuchodźcy, czyli kryzys humanitarny po polsku. Felieton Joanny Hańderek (51)

Uchodźcy nieuchodźcy, czyli kryzys humanitarny po polsku. Felieton Joanny Hańderek (51)

Źle się dzieje, gdy rząd zaczyna klasyfikować ludzi. W naszym kraju zdarza się to regularnie: gorszy sort, totalna opozycja. Tak samo jest z uchodźcami. Na granicy umierają ludzie, a rządzący, widząc tam jedynie grę polityczną i okazję do kolejnej konsolidacji wystraszonych wyborców, próbują nas przekonać, że to gorszy sort migracji, gra Łukaszenki. W felietonie piszę o uchodźcach i o tym, że dzielenie ludzi może doprowadzić do niebezpieczeństw większych niż zamarzające dziecko na granicy.

Felieton Marcina Nowaka

… bo tu o szacunek chodzi… Felieton Marcina Nowaka (48)

W każdej chwili korzystamy z obfitości darów przyrody ożywionej i nieożywionej. Nie jesteśmy twórcami czy właścicielami przyrody, ale jej częścią. Na równych prawach dzielimy przestrzeń życia z innymi stworzeniami. Mieszkamy na jednej planecie, a słońce codziennie wschodzi dla nas wszystkich bez wyjątku. Przyszłość naszej planety zależy w dużej mierze od tego, czy człowiek odbuduje relacje ze światem przyrody oparte na szacunku i wdzięczności oraz czy dostrzeże w samoograniczeniu się ścieżkę trwałego rozwoju.

Słownik polsko-polski (przekład dowolny). Felieton Joanny Hańderek (50)

Słownik polsko-polski (przekład dowolny). Felieton Joanny Hańderek (50)

Co powiedzieć? Jak poradzić sobie z tym, co wyrabia partia rządząca? Tak sobie pomyślałam, że przyda nam się wszystkim słownik. Bo może nie rozumiemy jaśnie nam panujących, może nie widzimy dobra, które czynią. Tak się przecież dwoją i troją, by ziemię polską chronić, i nowy ład nam jeszcze zaprowadzić. Więc alleluja i do przodu! Oto słownik pislandii.