Felietony

Felieton Marcina Nowaka

Europejskie współzależności. Felieton Marcina Nowaka (58)

Współzależności wyglądają różnie w zależności od położenia obserwatora. Inny widok oglądamy z poziomu początkowych stopni, a inny pośrodku — gdzieś w drodze. Te współzależności mogą wydawać się z punktu widzenia pojedynczego państwa członkowskiego w krótkim terminie uciążliwe, ale mogą być konstruktywne i rozwijające dla całej europejskiej wspólnoty, w tym też dla danego państwa w dłuższej perspektywie. Współzależności można postrzegać, jako ograniczenia lub jako szansę rozwoju.
Można je lubić lub nie lubić, ale one są i będą częścią naszego życia. Jeżeli ktoś twierdzi, że można się ich pozbyć, opuszczając europejską wspólnotę, to myli się, albo kłamie. Jedne współzależności zostaną zastąpione przez inne i nie ma żadnej gwarancji, że będą lepsze — będą po prostu inne.

Ciężar. Felieton Joanny Hańderek (64)

Ciężar. Felieton Joanny Hańderek (64)

Kłamstwa, afery, absurdalne zachowania polityków i polityczek PiS-u to nasza rzeczywistość. Nowy rok zaczyna się od starych-nowych niegodziwości. Jest jednak coś przerażającego w tym, że właśnie kiedy premier opowiada o nowym ładzie i kłamie o jego dobroczynnym wpływie na nasze budżety domowe, na granicy umierają ludzie. PiS nauczyło się nie tylko kłamstwa, ale też niezauważania skali i wagi problemów. To ich największa wina – i nasz największy ciężar. W dzisiejszym felietonie piszę o uchodźcach.

Sport to zdrowie. Felieton Adama Jaśkowa (63)

Sport to zdrowie. Felieton Adama Jaśkowa (63)

Pandemia zwiększyła ryzyko uprawiana sportu, a nawet kibicowania, na żywo. Niewiele jest dyscyplin, w których zawodnicy nie kontaktują się ze sobą, a przecież za każdym sportowcem zmierzającym na szczyt podąża wspierająca go ekipa. Są takie sporty, nie tylko walki wręcz, w których do bezpośrednich kontaktów dochodzi bardzo często. Powszechne szczepienia byłyby działaniem ograniczającym ryzyko.

Szkoły i ulice. Felieton Fryderyka Zolla (358)

Szkoły i ulice. Felieton Fryderyka Zolla (358)

Lex Czarnek to szczyt centralizacji oświaty w Polsce. Proces destrukcji szkolnictwa przeprowadzono u nas wyjątkowo sprawnie, w przeciągu sześciu lat przywracając stan z początku lat sześćdziesiątych. Samorządy tracą wpływ, szkoły tracą wpływ, nauczyciele są ubezwłasnowolniani.

Rozpad. Kryzys urodzaju. Felieton Fryderyka Zolla (357)

Rozpad. Kryzys urodzaju. Felieton Fryderyka Zolla (357)

Czasy, w których przyszło nam żyć, powinny być z punktu widzenia felietonisty okresem niezwykłych żniw. Takiego rządu Polska jeszcze nie miała. W każdej sferze życia publicznego dostarcza nam się na bieżąco mnóstwa tak bulwersujących zdarzeń, że każde z nich zasługuje na swojego kronikarza. Ten przesyt jednak też paraliżuje.

Rok gnicia i rozkładu. Felieton Adama Jaśkowa (62)

Rok gnicia i rozkładu. Felieton Adama Jaśkowa (62)

Płynnie przechodzimy w kolejną falę pandemii, a rząd chyba nawet przestał udawać, że z nią walczy. Poziom wyszczepienia nie rośnie, kolejne dawki przyjmują ci, którzy już się zaszczepili. Do podziału społecznego na przeciwników PiS-u i resztę doszedł drugi – na szczepiących się i resztę. Kategorie te nie nakładają się dokładnie na siebie.

Stypa marzeń. Felieton Fryderyka Zolla (356)

Stypa marzeń. Felieton Fryderyka Zolla (356)

Ministerstwo propagandy nazywane dla zmyłki TVP organizuje w Zakopanem sylwestra marzeń. Rząd właśnie na noc sylwestrową zdejmuje ograniczenia nałożone wcześniej na puby i dyskoteki. Zapowiedziom tak wspaniałych eventów towarzyszą dzisiaj najnowsze dane: 794 osób zmarłych na COVID, w tym 600 osób niezaszczepionych.

Smutny felieton. Felieton Joanny Hańderek (63)

Smutny felieton. Felieton Joanny Hańderek (63)

W moim felietonie kilka słów o mijającym roku, zdominowanym przez nienawiść do kobiet i do uchodźców, przez niechęć wszystkich do wszystkich. PiS rozwija swoją politykę demontażu państwa, promocji nieufności i strachu. Rok 2021 minął nam pod znakiem walki z ciągłym uwstecznianiem i zamykaniem naszego życia w chorych strukturach. Co przyniesie rok następny? Pozostaje życzyć sobie spokoju i kresu fanatyzmu w naszym kraju. Do wyborów, do następnych wyborów!