Felietony

Obywatelstwo. Polemika z Klausem Bachmannem. Felieton Fryderyka Zolla (396)

Obywatelstwo. Polemika z Klausem Bachmannem. Felieton Fryderyka Zolla (396)

Z artykułu Klausa Bachmanna w „Gazecie Wyborczej” wynika, że Polska zrobiła źle, nie przyznając statusu uchodźców Ukraińcom, którzy uciekli do Polski, bo to ułatwiłby im uzyskanie polskiego obywatelstwa. Obecny status drogę tę zamyka lub istotnie utrudnia mimo przyznania obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski daleko idących praw, w wielu wypadach zrównujących ich status ze statusem obywateli polskich.

Felieton Marcina Nowaka

Więcej „złotego”. Felieton Marcina Nowaka (75)

Niczym nieograniczona monetyzacja doprowadza do utraty przez pieniądz jego podstawowej funkcji ułatwiającej wymianę dóbr, na korzyść pieniądza rozumianego jako prawo. Jego zdobycie daje prawo do lepszego życia, korzystania z przyjemności i technologicznych nowości, uzyskania dodatkowej pomocy, lepszych możliwości. Rozbudzone przez postęp technologiczny oczekiwania, do których wszyscy chcą mieć dostęp i wszyscy chcą z nich korzystać, powodują wzmożone poszukiwania elementów otaczającej nas rzeczywistości dających się zmonetyzować.

Polak Turek dwa bratanki. Felieton Adama Jaśkowa (83)

Polak Turek dwa bratanki. Felieton Adama Jaśkowa (83)

Co różni Polskę od Turcji? Kiedyś się mówiło żartobliwie, że Polska ma pecha, bo z trzech stron ma przyjaciół a tylko z jednej morze. Turcja z trzech stron ma morze… a z żadnej przyjaciół.
Dziś Premier Polski deklaruje pomoc dla Szwecji. A Turcja nie chce Szwecji w NATO. Tradycja pomocy Polaków w Szwecji ciągnie się przez wiele sezonów zbiorów jagód. Tradycja niechęci Turcji, wobec wszystkich, ciągnie się od powstania Republiki Tureckiej.

Ktoś puka. Felieton Joanny Hańderek (81)

Ktoś puka. Felieton Joanny Hańderek (81)

W moim dzisiejszym felietonie o konsekwencjach obojętności i o pewnym zadziwiającym fakcie: zawsze gdy myślimy, że PiS doszło już do granic swoich możliwości, partia posuwa się jeszcze dalej. Kolejna kadencja Glapińskiego na stanowisku szefa NBP jest tego wyrazistym przykładem. Nie tylko o tę granicę jednak tu chodzi. Dzieje się coś więcej. Granice i mury coraz bardziej nas otaczają.

Hamlet i strach przed zwycięstwem. Felieton Fryderyka Zolla (394)

Hamlet i strach przed zwycięstwem. Felieton Fryderyka Zolla (394)

Nie ma nic gorszego niż hamletyzowanie w warunkach wojny. Zachód zaczyna bać się skutków możliwego zwycięstwa Ukrainy. Wolałby, lejąc krokodyle łzy, powrócić już do zwykłych interesów z Rosją. Gotów byłby nawet poświęcić za to część ukraińskich terytoriów, o których nigdy nie słyszał i których nazwy wymienić nie potrafi.

Felieton Marcina Nowaka

Spirala poniżania. Felieton Marcina Nowaka (74)

Poniżanie wywołuje poniżanie, niesprawiedliwe traktowanie powoduje niesprawiedliwe traktowanie aż do momentu, w którym ktoś podejmie decyzję o powstrzymaniu tej nakręcającej się spirali i zmieni swój sposób myślenia, mówienia i działania. Zmiana podejścia nie oznacza usprawiedliwiania zła ani rezygnacji z konsekwencji.

Niezależność instytucji. Felieton Fryderyka Zolla (392)

Niezależność instytucji. Felieton Fryderyka Zolla (392)

Wizyta p. Glapińskiego na partyjnej nasiadówce PiS nie powinna dziwić nikogo. W Polsce żadne instytucjonalne gwarancje niezależności nie mają żadnego znaczenia. Prezes jest niezależnie od formalnego statusu tkwiącym w nieformalnych partyjnych powiązaniach pisowcem, który realizuje polityczną agendę Kaczyńskiego. Jego ponowny wybór na ten urząd będzie sygnałem, że utrzymanie władzy, względnie torpedowanie ewentualnej innej władzy pozostaną głównymi zadaniami prezesa NBP.

Kochana Ciocia Brukselka. Felieton Adama Jaśkowa (82)

Kochana Ciocia Brukselka. Felieton Adama Jaśkowa (82)

Dobra ciocia z Brukseli nie chce płacić należnych nam pieniędzy. Nam, czyli rządowi, choć trochę i nam. I ma rację, bo temu rządowi nic się nie należy, a i tym, którzy na niego głosowali, też. I tym, którzy nie głosowali wcale. A trudno powiedzieć, czy należy się tym, którzy głosowali na opozycję, bo cała klasa polityczna jest winna temu, co się w Polsce dzieje. I dobra ciocia z Brukseli trochę też.

Nie ma dobrego scenariusza dla Polski pod rządami PiS-u. Czy będzie taki pod rządami następców? Felieton Grzegorza Wiśniowskiego (9)

Nie ma dobrego scenariusza dla Polski pod rządami PiS-u. Czy będzie taki pod rządami następców? Felieton Grzegorza Wiśniowskiego (9)

Obecna sytuacja jest fatalna. Z jednej strony NBP rozpoczął walkę z inflacją, podnosząc stopy procentowe, co dewastuje finanse tysięcy kredytobiorców, z drugiej rząd rozdaje kolejne dziesiątki miliardów bez pokrycia w dochodach, co inflację podwyższa. Gdy do tego dodamy, że większość ugrupowań opozycyjnych zapatrzonych w sukces PiS-u bezrefleksyjnie wysuwa własne pomysły, które pogarszają perspektywę wyjścia z kryzysu, tak upragnione światełko w tunelu oddala się i przygasa.

Ziobro i iskandery. Felieton Fryderyka Zolla (391)

Ziobro i iskandery. Felieton Fryderyka Zolla (391)

Wojna w Ukrainie trwa. Wszyscy czekamy na wywołaną przez działania wojenne eksplozję inflacji, która powiększy glapoflację, czyli inflację spowodowaną radosnymi pląsami prezesa Glapińskiego w otoczeniu dwórek. Wojna się rozkręca. Może się rozlać na Mołdawię i południe Europy. My siedzimy na kaliningradzkiej beczce prochu.

Ziemia sąsiadów. Felieton Fryderyka Zolla (390)

Ziemia sąsiadów. Felieton Fryderyka Zolla (390)

Mój przyjaciel z Kazachstanu (kraju, który ma coraz bardziej dość moskiewskiego sąsiada) przysyła mi co jakiś czas przegląd rosyjskiej prasy. Sam nie mam siły jej czytać. Media kontrolowane przez Kreml, podobnie jak media wszelkich dyktatur, nie mają nic wspólnego z prawdą, odzwierciedlają jednak emocje władzy i pozwalają przewidywać jej zachowanie. Tym razem donoszą, że Polska pomaga Ukrainie, ponieważ szykuje się do zajęcia jej zachodnich terenów. Propagandzistom Kremla wydaje się, że Polacy tylko czekają, by wyprawić się na Lwów czy Tarnopol. Odpowiada to rzeczywistości tak samo jak przekonanie Putina i jego otoczenia, że ludność Ukrainy z utęsknieniem wypatruje nadejścia moskiewskich opryczników i przez cały zeszły rok hodowała kwiaty na ich powitanie. Ukraińcy woleli spędzić ten czas na opanowywaniu obsługi javelinów. A Polacy nie potrzebują Tarnopola i Lwowa. W świecie ludzi wolnych nie trzeba zdobywać terytorium sąsiadów. Wystarczy kupić bilet na pociąg i już można siedzieć u Baczewskiego we Lwowie albo w Fajnym Mieście w centrum Tarnopola.

Płaca pracy niegodna. Felieton Adama Jaśkowa (81)

Płaca pracy niegodna. Felieton Adama Jaśkowa (81)

Rząd znowu postarał się skupić uwagę społeczeństwa na wysokości zarobków kontrolerów. I tradycyjnie znowu się udało – tak jak poprzednio z zarobkami lekarzy, pracowników naukowych czy wspominanych już nauczycieli. W Polsce powszechnie się uważa, że wszyscy zarabiają za dużo, poza tymi, którzy faktycznie za dużo zarabiają. No, ale im się należy.

Składka. Felieton Fryderyka Zolla (389)

Składka. Felieton Fryderyka Zolla (389)

Solidarna Polska proponuje zawiesić opłacanie ciążącej na Polsce składki należnej UE. Jest to ugrupowanie, które wszystkimi siłami stara się wyrządzić Polsce szkody. Idiotyczny upór w sprawie kuriozalnej Izby Dyscyplinarnej, szkody wyrządzone wymiarowi sprawiedliwości i próby faktycznego wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej – to faktyczny urobek tego groźnego dla interesów Polski ugrupowania.