Felietony

Czekam na więcej. Felieton Dariusza Szostka (14)

Czekam na więcej. Felieton Dariusza Szostka (14)

Konieczna jest dzisiaj odwaga, by przeciwstawić się złu i politycznej nagonce. Pragnę wierzyć, że taką odwagę wykazali sędziowie wadliwej, niekonstytucyjnie utworzonej Izby Dyscyplinarnej – że nie jest to realizacja scenariusza pisanego na zewnątrz. Po raz pierwszy od dawna w tunelu zabłysło światełko.

Hierarchia celów. Felieton Fryderyka Zolla (296)

Hierarchia celów. Felieton Fryderyka Zolla (296)

Plan Kaczyńskiego jest prosty: odsuwać ratyfikację do ostatniego momentu, doprowadzając do sytuacji, w której sama Unia zmusi opozycję do przyjęcia Funduszu w takiej postaci, by mógł służyć sfinansowaniu utrzymania władzy przez PiS. Opozycja może zapobiec temu scenariuszowi.

Dzień Ziemi. Felieton Joanny Hańderek (34)

Dzień Ziemi. Felieton Joanny Hańderek (34)

Dzisiaj Dzień Ziemi, a więc dzień wymagający od nas ekologicznej refleksji. Trudno o to w kraju, w którym władzę bardziej absorbuje łamanie prawa oraz pilnowanie własnych karier i pozycji politycznych niż działanie na rzecz nas wszystkich. Kryzys klimatyczny już się zaczął, każdy może już doświadczyć katastrofalnych zmian w ekosystemie. Bezczynność lub koncentrowanie się na grach politycznych dla obrony własnych interesów to strata czasu i ogromna wina rządzących. Dlatego dzisiaj w moim felietonie dwa słowa o tym święcie i naszej powinności.

Stan zagrożenia. Felieton Joanny Hańderek (33)

Stan zagrożenia. Felieton Joanny Hańderek (33)

W dzisiejszym felietonie zastanawiam się nad tym, skąd ostatnio tyle agresji wśród nas, co takiego się dzieje, że zaczynamy tak bardzo siebie nienawidzić i nie potrafimy już ze sobą rozmawiać. Dlaczego zwykłe zwrócenie komuś uwagi prowadzi do rękoczynów? Co się z nami stało – z narodem, który szczyci się tolerancją i religijnym zapałem?

Historia – rzecz ważna. Felieton Joanny Hańderek (32)

Historia – rzecz ważna. Felieton Joanny Hańderek (32)

Każdy reżim chce pisać historię po swojemu. PiS działa dziarsko na tym polu w zasadzie od początku swoich rządów, wymazując między innymi Wałęsę z „Solidarności” i starannie przekomponowując najnowsze dzieje Polski. Ostatnio postanowiło dobrać się do historii Holokaustu. Tracimy na tym wszyscy, a Polska umacnia się na pozycji szalonego kraiku gdzieś na obrzeżach Europy.

Getto. Felieton Fryderyka Zolla (295)

Getto. Felieton Fryderyka Zolla (295)

Jest to jedna z najtragiczniejszych rocznic w naszej historii, mimo że przypomina jedynie o równie tragicznych dniach, które ów dzień poprzedziły i które nastąpiły po nim. Jest to rocznica, która na nowo nam uświadamia, do jakiego bestialstwa zdolny jest człowiek, a także do jakiego jest zdolny bohaterstwa w obronie ludzkiej godności.

Prawo i Porozumienie. Felieton Fryderyka Zolla (294)

Prawo i Porozumienie. Felieton Fryderyka Zolla (294)

Konwencja Porozumienia Jarosława Gowina ma zapowiadać nowe otwarcie dla polskiego konserwatyzmu, dla jakiejś postaci chrześcijańskiej demokracji. Brzmiałoby to obiecująco, gdyby tez o odnowie konserwatyzmu nie wygłaszał sojusznik ugrupowań, które zmieniły państwo prawa w bezprawną miazgę.

Ogłaszam koniec miesięcznic smutku. Felieton Marcina Nowaka (30)

Ogłaszam koniec miesięcznic smutku. Felieton Marcina Nowaka (30)

Kwiecień otwiera skarby ziemi, przywracając stworzeniu nadzieję. Zabiera smutek, żal po utraconej zimą kolorowej jesieni i dobrobycie poprzedniego lata. Wypełnia marzenia o powrocie do życia, a kwiaty są przyrzeczeniem obfitości przyszłych plonów, z których znowu będzie można korzystać z szacunkiem w późniejszych okresach. Kwiecień zaprasza nową nadzieją, której dziś Polki i Polacy tak bardzo potrzebują, i mówi „Żyj, bo życie na Ciebie czeka”. Nie zadawaj sobie zbyt wielu pytań, po prostu rusz w drogę, ufając życiu, które z taką siłą i determinacją powraca, zresztą jak co roku.
… a jeżeli jakiś smutny pan z Żoliborza chce siedzieć przed czarnymi schodami prowadzącymi donikąd, rozdrapując swoje rany, to niech tak będzie, ma do tego prawo.