Manifestacje przed sądami w Małopolsce 19 marca 2019 – relacja

Manifestacje przed sądami w Małopolsce 19 marca 2019 - relacja

19 marca 2019 przed sądami w Małopolsce demonstrował Komitet Obrony Demokracji. Manifestacje były związane z rozprawą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącą reform sądowych PiS-u. W Krakowie przemawiał prof. Fryderyk Zoll, a także przedstawiciele Koalicji Europejskiej: wiceprzewodniczący SLD Andrzej Szejna, poseł Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej oraz Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów.

Przybyłych na ul. Sądową w Krakowie zaskoczyła taśma okalająca miejsce, w którym zwykle odbywają się manifestacje w obronie sądownictwa. Do taśmy przyczepiono kartkę z informacją o pracach porządkowych, które prowadzono w ciemnościach podczas manifestacji i zakończono wraz z nią.

Prof. Fryderyk Zoll odniósł się do rozprawy Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej dokonanych przez PiS reform Izby Dyscyplinarnej i Krajowej Rady Sądownictwa. Jak mówił, kuriozalne jest to, że KRS wystąpiła do polskiego Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o własną niekonstytucyjność. Jeśli TK, będący dzisiaj narzędziem politycznym PiS-u, stwierdzi konstytucyjność KRS, a TS UE orzeknie naruszenie prawa unijnego, będzie to oznaczało kolejny krok w procedurze Polexitu. Prof. Zoll mówił też o reformach ministra Ziobry, oddalających nas od standardów prawa europejskiego, oraz o realnym niebezpieczeństwie, że polscy sędziowie przestaną być sędziami niezawisłymi, czyli przestaną być sędziami UE. Zagrożone są również tegoroczne wybory. O ich ważności będą najpewniej orzekać niekonstytucyjni sędziowie, niezależnie więc od wyniku głosowania zawsze znajdzie się podstawa, by podważyć legalność procedury wyborczej. Mimo to wybory są niezwykle istotne i – jak podkreślał prof. Zoll – musimy dołożyć wszelkich starań, by zdecydowanie je wygrać. Europa potrzebuje Polski jako sprawnego, dobrze zarządzanego, otwartego państwa. Jest to istota naszej kultury, o którą walczymy.

Następnie głos zabrał Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący SLD.  Wyjaśnił, że Koalicja Europejska powstała w obronie Polski przed politycznymi i prawnymi barbarzyńcami. Wyraził nadzieję na wspólne zwycięstwo połączonych sił demokratycznych: koalicji, partii politycznych i KOD-u.

Poseł Jerzy Meysztowicz wskazał na różnicę między polskim i europejskim trybunałem sprawiedliwości. Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest oczywisty: należy się spodziewać orzeczenia, że wszystko jest zgodne z prawem i Konstytucją. Nie wiemy natomiast, jaką decyzję podejmie niezawisły Trybunał Europejski. Poseł Meysztowicz mówił, że należy doprowadzić do tego, by nasi europosłowie dbali o polskie interesy w Unii Europejskiej na zasadzie partnerstwa i przestrzegania zasad i wartości, pod którymi się podpisaliśmy, akceptując traktaty europejskie.

Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów, podziękowała sędziom i prokuratorom stojącym na straży niezależności oraz wszystkim pracownikom polskich sądów. Jak zaznaczyła, Polacy, którzy dawniej od sądów stronili, dzisiaj dzięki tysiącom wspaniałych sędziów edukują się jako społeczeństwo, a społeczeństwo obywatelskie jest podstawą demokracji. Przewodnicząca UED podkreślała odpowiedzialność za nadchodzące wybory, jaka spoczywa na każdym z nas, Polska bowiem nie może się dostać w ręce ludzi bezczelnych i chciwych, którzy ośmieszyli tak wielkie słowa jak „patriotyzm”, „naród” i „społeczeństwo obywatelskie”. Demokracja to wolne, niezależne sądy, wolne media i instytucje obywatelskie niezależne od państwa.

Na koniec zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy.

Manifestacje odbyły się także przed sądami w Oświęcimiu, Olkuszu, Tarnowie, Gorlicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Wadowicach i Suchej Beskidzkiej.

Relacja wideo: http://www.facebook.com/VidKOD/videos/2293772434208859/