Relacja z „Przecięte ŻYCIE. Polski marzec ’68”

Relacja z "Przecięte ŻYCIE. Polski marzec ’68"

Życie podzielone

„Przecięte życie” to spektakl wyjątkowy, bardzo ascetyczny, ale przez to mocny, trafiający w samo jądro człowieka i człowieczeństwa.

W piątkowy wieczór 1 marca 2019 na placu przy Starej Synagodze odbył się pokojowy happening – spektakl dotyczący wydarzeń 1968 roku, kiedy to w wyniku politycznej nagonki Polskę musiało opuścić około 20 tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego. Spektakl, w którym udział wzięli znakomici krakowscy artyści, a wśród nich Jan Peszek, oparty został na fragmentach książki Joanny Wiszniewicz będącej zbiorem opowieści osób z tzw. pokolenia marca ’68.

Spektakl został zaprezentowany po raz drugi. W ubiegłym roku miał upamiętnić okrągłą, 50-tą rocznicę tych haniebnych wydarzeń. W tym roku, w związku z tym, że narracja nacjonalistyczna bierze górę nad rozsądkiem i przyzwoitością, że źle pojęta równowaga między narodami powoduje, iż faszyści uzurpują sobie prawo do manifestowania przed bramą obozu zagłady, a politycy nie potrafią rozmawiać, budować porozumień, przypomnienie o tym, jak kończy się nie reagowanie na jawną niesprawiedliwość, ewidentną podłość,  jest szczególnie ważne.

Organizatorami happeningu „Przecięte życie. Polski marzec ’68” byli:
– Mamy Dość
– Komitet Obrony Demokracji małopolskie

Patronat:
– Żydowskie Stowarzyszenie CZULENT
– Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ
– Ośrodek Monitorowania Zachować Rasistowskich i Ksenofobicznych

relacja wideo: https://www.facebook.com/VidKOD/videos/2235222223387787/

relacja: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24509157,przeciete-zycie-polski-marzec-68-happening-kod-na-kazimierzu.html

zdjęcia: https://www.eastnews.pl/en/pictures/subject/id/01292268/section/news