„Polska dla Polaków” na drzwiach włoskiego przewodnika po Auschwitz

"Polska dla Polaków" na drzwiach włoskiego przewodnika po Auschwitz

„Polska dla Polaków” i „Auswitz for Poland guide” – takie napisy pojawiły się wczorajszego ranka na drzwiach mieszkania włoskiego przewodnika po obozie zagłady w Auschwitz.

Komitet Obrony Demokracji Małopolska, który prowadzi akcję monitorowania zachowań rasistowskich i ksenofobicznych na terenie województwa, uzyskał informację, że nieznani sprawcy weszli do kamienicy w centrum Krakowa wczesnym rankiem 2 marca, po wyjściu właściciela do pracy.

Na drzwiach mieszkania namalowano gwiazdę oraz napis „Polska dla Polaków”, na ścianie obok – „Auswitz for Poland guide!!” (pisownia oryginalna). O zajściu została zawiadomiona policja, dyrekcja Muzeum Auschwitz oraz konsulat Republiki Włoskiej w Krakowie.

Ofiarą napaści jest mieszkający od wielu lat w Krakowie obywatel Włoch, badacz historii Holokaustu na ziemiach polskich oraz przewodnik m.in. po obozie zagłady w Auschwitz.

Zdarzenie prawdopodobnie ma związek z niedawną wypowiedzią małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak, która sugerowała, że prawo do oprowadzania po Auschwitz powinni mieć wyłącznie polscy przewodnicy.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23068241,malopolska-kurator-oswiaty-zada-tylko-polscy-przewodnicy-w.html

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/a/malopolska-kurator-oswiaty-barbara-nowak-zada-tylko-polskich-przewodnikow-w-muzeum-auschwitz,12960582/

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-02-25/malopolska-kurator-oswiaty-w-auschwitz-tylko-polscy-przewodnicy-muzeum-odpowiada/