Dzień Niepodległości Ukrainy. Felieton Fryderyka Zolla (515)

Dzień Niepodległości Ukrainy. Felieton Fryderyka Zolla (515)

Dziś Ukraina obchodzi kolejny Dzień Niepodległości. Niepodległość była dla pokoleń Ukraińców niespełnionym marzeniem, za które płacili krwią. I nadal płacą, ale niepodległa Ukraina powstała i tego moskiewscy zbrodniarze już nie zmienią.

Walka Ukrainy uświadamia nam znaczenie podstawowych wartości Zachodu: wolności, demokracji, europejskości, suwerenności, prawa. Żyliśmy w nadziei, że wojna w Europie odeszła w przeszłość i że zebrane doświadczenia nie pozwolą żadnemu przywódcy na zbrodnię rozpętania nowej. Okazuje się, że niewiele nauczyliśmy się z historii.

Dzień Niepodległości Ukrainy jest świętem Europy. Europejskie bezpieczeństwo i przyszłość zależą od tego, czy Ukraińcom uda się niepodległość zachować. Musimy ich w tym wspierać. Trwa zbiórka pieniędzy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. W lipcu dzięki Waszemu wsparciu dostarczyliśmy kolejne partie dronów. To był trudny wyjazd. Na granicy spędziliśmy długie godziny z transportem humanitarnym (drony kupiliśmy bezpośrednio w Ukrainie). Po czekających tam ludziach widać zmęczenie, stres.

Obecna operacja kurska była bardzo potrzebna, aby przywrócić wiarę, nadzieję i siły. Putin dał też ważną wskazówkę: powiedział, że z kimś, kto narusza granice, zagraża elektrowniom atomowym i ludności cywilnej, nie można rozmawiać o pokoju. Wynika stąd niezbicie, że ze zbrodniarzem Putinem, który narusza granice, uderza w ludność cywilną i pali opony w okupowanej elektrowni atomowej, nie należy zawierać traktatów. Nie dotrzyma żadnego z nich, bo rozumie tylko język siły.

W wakacyjnych upałach zapominamy czasem, że bardzo niedaleko rozstrzyga się nasza przyszłość, a rezultat tych zmagań zależy też od naszej solidarności i determinacji. W Dzień Niepodległości życzymy Ukrainie, żeby wytrwała i wygrała nie tylko wojnę, ale też pokój. Dlatego oprócz żołnierzy, szpitali i straży pożarnej wspieramy również uniwersytety. W Tarnopolu tworzymy uniwersytecką bibliotekę Europejskiego Instytutu Prawa, a także Szkoły Prawa Polskiego i Europejskiego, między innymi dzięki wydawnictwu C.H. Beck Polska, renomowanemu wydawnictwu Mohr Siebeck i Europejskiemu Instytutowi Prawa, które zapewniły nam ogromnie cenne książki dla nowych pokoleń ukraińskich prawników. Książki te są symbolem przyszłości Ukrainy w zjednoczonej Europie i w zachodnich systemach bezpieczeństwa.

Wpłacajcie, proszę, na zbiórkę KOD i na konto Kongresu Katoliczek i Katolików z dopiskiem „Ukraina”.


  Wesprzyj Ukrainę poprzez Fundację na rzecz Kongresu Katoliczek i Katolików (wpłaty z dopiskiem „Ukraina”)

Wspieramy walczących w Ukrainie

Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!