Z ziemi czeskiej do Polski

Z ziemi czeskiej do Polski

W sobotę 21 października przedstawiciele polskich środowisk demokratycznych odwiedzili Brno, aby wziąć udział w zakończeniu happeningu Gąsienica Tour 2017 zorganizowanego przez członków czeskiej organizacji Kaputin.
Grupa Kaputin jest organizacją praskich aktywistów, która powstała w roku 2014 jako reakcja na rosyjski atak na Ukrainę i okupację Krymu. Z początku grupa prowadziła protesty przeciwko polityce Putina i jej czeskim zwolennikom, a obecnie, wraz z narastaniem w Europie fali populizmu, nacjonalizmu i ksenofobii, organizuje happeningi w obronie demokracji, wolności i liberalnych wartości europejskich.
Najnowsza akcja grupy to zorganizowany na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi przejazd przez czeskie miasta i miasteczka alegorycznego wozu, który ukazywał czeskich i europejskich populistów Babiša, Zemana, Okamura’ego, Putina, Kaczyńskiego, Orbana i Fica jako gąsienice pożerające wielki, soczysty liść symbolizujący demokrację. Akcja miała na celu zarówno zwrócenie uwagi na zagrożenie płynące ze strony populistów, jak i zachętę do udziału w wyborach i do przemyślanego oddania głosu.
Czeska akcja będzie kontynuowana w Polsce. Rozpocznie się u nas 4 listopada w Cieszynie i jej założenia będą podobne, chociaż realizowane w dłuższym czasie, a nacisk – ze względu na już dokonujący się demontaż państwa prawa w Polsce – zostanie położony bardziej na uzmysłowienie Polakom konieczności masowego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych oraz zjednoczenia w walce o demokratyczne, europejskie wartości i utrzymanie ładu konstytucyjnego.

Zbieramy środki na organizację, transport, zabezpieczenie techniczne i materiały edukacyjne dla Gąsienice Tour 2017. Instalacja wymaga poprawek (jeździła po Czechach), jest ogromna (6 metrów) i wymaga zabezpieczenia przed wilgocią. Jeździ na przyczepie, w przerwach musi stać na parkingu. Chcemy edukować podczas postojów w miastach, obecnie mamy już kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce, a lista ciągle rośnie. Potrzebne będą znaczki, plakaty, ulotki oraz nagłośnienie i oświetlenie instalacji.

Więcej informacji na temat zbiórki na stronie: https://zrzutka.pl/gasienice-tour-2017