Demonstracja KOPPA. Felieton Fryderyka Zolla (492)

Demonstracja KOPPA. Felieton Fryderyka Zolla (492)

W przyszłym tygodniu ma się odbyć zwołana przez prezesa Kaczyńskiego demonstracja Komitetu Obrony Pensji Pana Adamczyka. Obserwujemy historię à rebours, historię przechodzącą w farsę.

Pamiętam pierwsze demonstracje Komitetu Obrony Demokracji w Krakowie przed siedzibą Radia Kraków. PiS bardzo szybko przystąpiło do przejmowania i niszczenia mediów publicznych, które – jak wyjaśniała ówczesna PiS-owska posłanka, a obecnie członkini klubu magister Przyłębskiej – powinny wspierać działania rządu. Zdewastowano jedno z podstawowych narzędzi budowania wspólnoty obywatelskiej. Bez takiej wspólnoty państwo ulega erozji i nie jest zdolne stawić czoła zagrożeniom, na przykład napaści z zewnątrz, jest bowiem o wiele słabsze, niż to wynika z jego potencjału.

Teraz gdy bańki internetowe fragmentują dramatycznie społeczeństwo, publiczne i bezstronne media są sprawą dla demokracji absolutnie kluczową. Media te muszą ortodoksyjnie przestrzegać warsztatu dziennikarskiego, pokazywać różnorodność polityczną i kulturową społeczeństwa i wzmacniać to, co wspólne. Jakość mediów publicznych jest w ogóle probierzem demokracji państwa. Obserwując PiS-owskie media partyjne pasożytujące na majątku publicznej telewizji i radia, można było zauważyć, że Polska przestała być państwem demokratycznym. Demonstracje KOD-u nie pozwalały o tym zapomnieć i odbierały PiS-owskiemu państwu legitymację, pokazując, że jest to rewolucyjna władza niszcząca ciągłość prawną Rzeczypospolitej.

Demonstracja prezesa Kaczyńskiego ma zgromadzić przeciwników demokracji i obrońców wynagrodzenia pana Adamczyka. Najpewniej uczestników nie będzie wiele, bo trudno sobie wyobrazić rozentuzjazmowaną rzeszę zwolenników łupienia mediów publicznych na rzecz wybranych beneficjentów PiS-owskiej władzy. Można się spodziewać, że będzie to kolejny wyraźny symptom końca PiS-owskiej rewolucji kłamstwa i bezprawia. Konwulsje byłej władzy opartej na kłamstwie i bezprawiu będą jednak jeszcze długo wstrząsały państwem. Na szkodę nas wszystkich.


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!