Apel do wszystkich ludzi wierzących w demokrację

Apel do wszystkich ludzi wierzących w demokracjęstolen justice, skradziona sprawiedliwosc, krakow, jacek taran,;

W niedzielę 21 stycznia w ponad 50 miastach Polski i Europy stanęliśmy ramię w ramię, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki kontroli, wobec gwałtów na prawie i na ludzkiej wolności. Stanęliśmy bez ruchu, z zaklejonymi ustami i zasłoniętymi oczami, by pokazać, że dla własnych celów próbuje się z nas uczynić takie właśnie bezwolne przedmioty. Dzisiaj apelujemy do Was: usłyszcie nasz niemy krzyk! Usłyszcie go, dopóki możecie go usłyszeć i na niego zareagować. Bo gdy jedni odbiorą wolność nam, inni nie zawahają się sięgnąć po Waszą.

W zimny styczniowy dzień setki osób w całej Polsce oraz w Pradze, Lizbonie, Berlinie, Bukareszcie i czterech miastach w Rumunii, stanęło na głównych placach swoich miast, by z zawiązanymi oczami i zaklejonymi ustami upomnieć się w niemym proteście o „skradzioną sprawiedliwość”. Nasz happening, wzorowany na wydarzeniu, jakie miało miejsce w Rumunii, poruszył tysiące i odbił się szerokim echem w mediach.

„Odebraliście nam słowa. Zmieniliście im znaczenia, wywróciliście ich wartość na drugą stronę. Braterstwo już nie jest braterstwem, ale linią graniczną między wami a tymi, których chcecie za nią ustawić. Miłosierdzie to dla was słabość, choć nas uczono, że cechowało najsilniejszych. Odebraliście nam wiarę w mądrość, w ludzką przyzwoitość, w to, że istnieje coś więcej niż doczesny interes. Nie chcecie nas usłyszeć, zagłuszacie nas wyjącymi syrenami policyjnych kordonów. Szczujecie ludzi przeciw ludziom, braci przeciw braciom, dzieci przeciw rodzicom. Ale my nie damy się zaszczuć jak strachliwe zwierzęta. Nie damy się zagłuszyć warkotem radiowozów. Staniemy ramię w ramię bez jednego słowa, bez jednego gestu. Staniemy przed wami jak manekiny, które chcecie z nas uczynić, jak mary, które będą prześladować wasze szczątkowe sumienia. Staniemy i już nie odejdziemy, a nasz bezgłośny krzyk będzie donośniejszy od bomb” – brzmiał tekst odczytywany podczas tego wydarzenia.

Teraz apelujemy do Was – wszystkich ludzi i organizacji w Polsce, Europie i na całym świecie, dla których takie wartości jak demokracja, wolność, prawa jednostki, sprawiedliwość i solidarność mają zasadnicze znaczenie: nie zostawiajcie nas! Nie opuszczajcie nas, gdy jesteście nam najbardziej potrzebni. W całej Europie ruchy nacjonalistyczne i antydemokratyczne przybierają na sile. W wielu państwach doszli do władzy populiści, którzy za nic mają zwykłych obywateli. Chcą uprawiać politykę terroru i podporządkowania. Łamana jest Konstytucja, kobietom odbierane są ich podstawowe prawa, niszczone jest sądownictwo, a żądza pieniądza prowadzi nawet do niszczenia pomników przyrody. Jeśli nie sprzeciwimy się temu solidarnie, jeśli odpuścimy, to upadek jednego pociągnie za sobą upadek następnych. Żyjemy w globalnej wiosce, jesteśmy jak kostki domina: jeśli pozwolimy, by przewróciła się jedna, fala w końcu przewróci wszystkie pozostałe.

Podobnie jak niemal 40 lat temu, gdy polscy robotnicy w obronie godnego życia rzucili wyzwanie molochowi komunizmu, swoją determinacją doprowadzając w konsekwencji do jego upadku, a Wy byliście z nimi, tak teraz ponownie okażcie nam wparcie, okażcie nam zainteresowanie i pomoc. To, jaki świat po sobie zostawimy, jest bowiem sprawą nas wszystkich, najbardziej uniwersalną myślą i potrzebą. Niech to nie będzie świat zamkniętych drzwi i zamkniętych granic. Niech to nie będzie świat, w którym sąsiad obawia się sąsiada. Zjednoczmy się, by takie pojęcia jak totalitaryzm czy autorytaryzm nasze dzieci poznawały wyłącznie na lekcjach historii.

Pod tym linkiem znajduje się film z wydarzenia: https://www.facebook.com/KODMalopolskie/videos/2011018512502160/

Informacje na temat happeningu: https://www.facebook.com/events/354700208273832/

Mapa miast, w których odbył się protest: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1BKOXk6hyvIstwDQjEv7GTNdsqQtcJXqO&ll=52.122033039371814%2C18.086369999999988&z=6

 

Happening został przygotowany przez:

 • KOD Małopolska
 • KOD Dolnośląskie
 • KOD Pomorze
 • KOD Śląsk
 • KOD Wielkopolska
 • Rebelianty Podkarpackie
 • Śląskie Perły
 • Ruch Białej Róży
 • Wolność jest w nas
 • Akcja Mazowsze
 • Obywatelski Toruń
 • Wspólnota Zielona Góra

 

Oraz niezrzeszonych aktywistów i aktywistki w:

 • Polsce
 • Pradze
 • Lizbonie
 • Berlinie
 • Rumunii (kilka miast)