Doniesienie w sprawie nawoływania do przestępstwa

Komitet Obrony Demokracji regionu Małopolska złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie nawoływania do linczu na eurodeputowanej Róży Thun w związku z jej udziałem w filmie dokumentalnym, który ukazuje obecną sytuację polityczną w Polsce.

Odkąd Róża Thun pojawiła się w filmie niemieckiej stacji telewizyjnej wyjaśniającym sytuację polityczną w Polsce, stała się obiektem niewybrednych ataków zarówno ze strony polityków, jak i innych rodaków. Wiele takich słownych napaści, wyczerpujących znamiona czynu zabronionego, miało miejsce na portalu społecznościowym Facebook. Komitet Obrony Demokracji zdecydował się złożyć do prokuratury rejonowej Kraków-Śródmieście zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez cztery osoby: Tomasza Bakuna, Bronisława Niepytalskiego, Beatę Achcińską i Irenę Jadwigę Szkotajło. Zawiadomienie złożono w poniedziałek 15 stycznia.

Do akt dołączono zrzuty ekranu ogólnodostępnych postów wyżej wymienionych osób. Posty zawierają m.in. słowa: „ogolić zdrajczynię na łyso”, „ogolić łeb i wypierdolić do Europy”, oraz zachęcają do naruszenia nietykalności fizycznej Róży Thun.