Klub Książkowy – „Przetrwają najżyczliwsi” Brian Hare, Vanessa Woods

Klub Książkowy – "Przetrwają najżyczliwsi" Brian Hare, Vanessa Woods

Zapraszamy w środę, 3 września, tradycyjnie o godzinie 20:00. Jako kanwę do dyskusji proponujemy książkę „Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa?Briana Hare i Vanessy Woods.

Jeżeli chcesz dostawać mailowe informacje o planach i wydarzeniach Klubu Książkowego, napisz o tym na adres [email protected] (jeżeli nie chcesz, zrób to samo)

Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa?Brian Hare i Vanessa Woods.

Najpopularniejsza interpretacja teorii ewolucji Karola Darwina głosi, że przetrwają tylko najsilniejsi. Dlatego prześcigamy się w wymyślaniu nowych rodzajów broni, nowych sztuk walki i sposobów obrony. Czy słusznie?

Brian Hare i Vanessa Woods rozprawiają się z błędnym rozumieniem myśli Darwina. Wyjaśniają, że z ewolucyjnego punktu widzenia najkorzystniejszą strategią jest przyjaźń. Opisują dotychczasowe odkrycia naukowe i eksperymenty psychologiczne, wyciągają wnioski z własnych badań nad zdolnością współpracy u różnych gatunków zwierząt oraz nad relacjami ludzi z psami. Przyglądają się także mrocznej stronie ludzkiej natury. Analizując przyczyny wojen i ludobójstw, zastanawiają się, jak to możliwe, że jesteśmy najbardziej tolerancyjnym, a jednocześnie najokrutniejszym gatunkiem na Ziemi.

Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy cały czas pamiętać o tym, co tak naprawdę miał na myśli Darwin: sekret naszego przetrwania leży nie w tym, ilu wrogów pokonaliśmy, lecz w tym, ilu przyjaciół udało nam się zdobyć.

Teoria samoudomowienia stanowi prawdopodobnie największy przełom ostatnich lat w zrozumieniu ewolucji człowieka, będąc kluczem do wyjaśnienia, jak wyłonił się ludzki umysł oraz język. Koncepcja ta rzuca wyzwanie naszym potocznym przekonaniom, gdyż za najważniejsze dla ewolucji człowieka uznaje rozwój nie inteligencji czy myślenia abstrakcyjnego, lecz predyspozycji społecznych, takich jak życzliwość, tolerancja, czy zdolność do współpracy. Autorzy z gracją prowadzą czytelnika przez najnowszy dorobek psychologii porównawczej (opisującej umysły ludzi i innych zwierząt) – dorobek doskonale im znany, ponieważ w znaczącym stopniu oparty właśnie na ustaleniach Briana Hare’a i jego współpracowników.

(za lubimyczytac.pl)

KOD Małopolskie zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie online.

Temat: Klub książkowy – „Nierówności po polsku”
Czas: 3 września 2025 08:00 PM

Dołącz do spotkania:
https://meet.jit.si/moderated/14a47f6979177a5c18261583ec3152b86c460b45c4a185f7167d86fa2c5bb379
Link otworzy się w przeglądarce i nie wymaga żadnych kodów.

Zapraszam do wypełnienia ankiety, która pomoże nam zaplanować kolejne spotkania. Propozycje kolejnych tytułów proszę wpisywać jako „inna pozycja” w ostatniej ankiecie, lub,  z uzasadnieniem,  pod adresem http://klubksiazkowy.eu w zakładce „Uzasadnienia propozycji”. Można tam także zamieścić uwagi n/t już omawianych książek oraz ich oceny. Propozycje te zostaną uwzględnione w kolejnej ankiecie.