Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, by w dobie pandemii i rok po jej zakończeniu (a może odwołaniu? mamy już w tym zakresie doświadczenie) standardem były rozprawy online (słusznie – i wnioskuję, by nie tylko na czas pandemii), a pisma sądowe były wysyłane pełnomocnikom na adres mailowy.
Oburzenie palestry olbrzymie – bo jak to tak? Elektronicznie, a termin doręczenia następnego dnia po przesłaniu na adres (vide artykuł w „Dzienniku Gazecie Prawnej”)? Przecież jesteśmy aCyfrowi! Ciekawe, że oburzenia nie wywołuje przesyłka na adres mailowy, ale termin od jutra… Ministerstwo wreszcie bierze się do cyfryzacji – wreszcie, bo przepisy k.p.c. dopuszczają taką możliwość już od 2016 roku, tylko resort przez pięć lat nie zbudował systemu informatycznego dla doręczeń. W lipcu 2021 wchodzi w życie ustawa o eDoręczeniach. Prawnicy mają od tego roku obowiązek posiadania odpowiednich skrzynek. Tyle że Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura jak gladiatorzy walczyli o absurdalny okres vacatio legis dla sądów na doręczenia elektroniczne – aż do 2029 roku (nie, to nie pomyłka)! Dzisiaj natomiast proponują wysyłanie zwykłych maili do pełnomocników na adres [email protected], bez szyfrowania, bez vpn, bez uwzględniania norm cyberbezpieczeństwa.
Koledzy prawnicy, resorcie – pora się obudzić! Pandemia wyraźnie pokazała, w jakim miejscu jesteście w zakresie cyfryzacji: mentalnie i organizacyjnie na poziomie prostych maili. Pierwsza samogłoska alfabetu to „a” (aCyfrowi), na drugiej lekcji nauczmy się literki „b” (bezpieczeństwo) oraz „c” (cyberbezpieczeństwo), a kolejna literka to już „e”, (ePaństwo, ePrawnik, eSpołeczeństwo, eDoręczenia, eSąd, eZapisynaszczepionkę). Czy wymagam za dużo? Czy polski wymiar sprawiedliwości i prawnicy są gotowi na inne przykłady, czy są gotowi, by przy literkach przyswajać nowe słówka: przy „a” – „AI”, przy „b” –„blockchain”, przy „c” – „cloud”, a przy „d” – „digitaleuro” (zapowiedziane w zeszłym tygodniu przez EBC i Komisję Europejską)? Prowadząc za granicą wykłady dla prawników, takie właśnie przykłady omawiamy, ucząc podstaw alfabetu.
Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie KOD.