czerwiec, 2023

Orkiestra w Białorusi. Felieton Fryderyka Zolla (460)

Orkiestra w Białorusi. Felieton Fryderyka Zolla (460)

Pojawienie się bandyckiego, zbrojnego ugrupowania Wagnera na terytorium Białorusi stwarza różnego rodzaju zagrożenia. Ugrupowanie to jest wyrazem koncepcji współczesnego państwa moskiewskiego w pigułce. Państwo moskiewskie jest w rzeczywistości pustką. Poza Moskwą, Petersburgiem i kilkoma odizolowanym ośrodkami rozciąga się wielkie Nic. To dlatego Napoleon, zdobywając Moskwę, stanął przed dylematem, co dalej.

Igrzyska sytych i nie sytych. Felieton Adama Jaśkowa (129)

Igrzyska sytych i nie sytych. Felieton Adama Jaśkowa (129)

Ile naprawdę będą kosztować igrzyska, nikt nie wie. Koszt pierwszych, w Baku, oszacowano na ponad miliard euro (ok. 5 mld PLN). Drugie, w Mińsku miały kosztować tylko 50 mln euro, ale nikt sprawozdania nie zobaczył, przez białoruskie media przemknęła kwota blisko 300 mln. Czy zobaczymy kiedykolwiek rozliczenie kosztów ? Nie wiadomo.

Jak osiągnąć pokój. Felieton Fryderyka Zolla (459)

Jak osiągnąć pokój. Felieton Fryderyka Zolla (459)

Wojna w Ukrainie wchodzi w kolejną fazę. Nie słabnie determinacja Ukraińców, ale wojna pozostawia coraz głębsze ślady. W obecnej sytuacji geopolitycznej konflikt ten nie zakończy się zawarciem jakiegoś traktatu z Moskwą. Moskwa w swojej obecnej postaci nie ma żadnej zdolności wywiązywania się z obowiązków traktatowych. Jej ewentualne działania w tej dziedzinie będą miały jedynie charakter taktyczny przy niezmienionej woli przywrócenia stanu sprzed 1989 roku lub czegoś jeszcze gorszego.

Kobiet nie ma. Felieton Joanny Hańderek (112)

Kobiet nie ma. Felieton Joanny Hańderek (112)

Po co mówić o kobietach? Prezydent Duda nie ma takiej potrzeby, ministrowie i kler wiedzą lepiej: w Polsce jest świetnie, wszyscy na opiekę medyczną mogą liczyć, a jak ktoś umiera, to taka wola nieba. Poza tym, po co mówić o kobietach, skoro jest mecz, za chwilę lato się zacznie, na wakacje czas jechać. W moim felietonie o feminizmie prezydenta Dudy i prawach kobiet do umierania.

(Bez)wodny świat. Felieton Adama Jaśkowa (128)

(Bez)wodny świat. Felieton Adama Jaśkowa (128)

Przedsiębiorstwa wodociągowe największych miast zaklinają rzeczywistość, zapewniając, że mimo nawet niskich stanów wód wody ( do picia) nie zabraknie. Zdjęcia rzek i zbiorników wodnych jakoś nie dają powodów do wiary w urzędowy optymizm. Za to premier Morawiecki nauczył się od rolników modlitwy o deszcz; polecam ją wszystkim spragnionym. Jedyna szansa dla Polaków na szybkie działania administracji rządowej to nagły brak wody w warszawskich kranach. O ile oczywiście członkowie rządu piją kranówkę, a nie na przykład Rodowitą czy inna Perłę.

Demokracja a prawa zwierząt. Felieton Joanny Hańderek (111)

Demokracja a prawa zwierząt. Felieton Joanny Hańderek (111)

4 czerwca odbyły się dwa marsze: jeden za demokracją i wolnym państwem, drugi w obronie praw zwierząt. Szkoda, że nie był to wspólny marsz na rzecz naszej przyszłości wolnej od globalnego ocieplenia, zmian klimatycznych, koszmarnych upałów, pożarów, wymierania i zniszczenia. Bez praw zwierząt, bez poszanowania przyrody nie będzie żadnej przyszłości – ani demokracji, ani PiS-u, ani opozycji. W moim felietonie małe podsumowanie trudnych wyborów i czerwcowych politycznych manifestacji.

Podatkowa paranoja. Felieton Adama Jaśkowa (127)

Podatkowa paranoja. Felieton Adama Jaśkowa (127)

Na tle państw Unii Europejskiej, jak wynika z raportu, skala obciążeń podatkowych w Polsce jest umiarkowana lub niewielka. OECD szacuje, że wielkość tzw. klina podatkowego w Polsce spadła w 2022 roku z 34,2% do 31,3%. To piąty najniższy wynik wśród państw Unii Europejskiej. Nie przeszkadza to różnej maści szamanom ekonomicznym oraz politycznym guru opowiadać o represyjnym charakterze polskiego systemu podatkowego.

Himalaje absurdu. Felieton Adama Jaśkowa (126)

Himalaje absurdu. Felieton Adama Jaśkowa (126)

Polski Everest został zorganizowany przez inną polską gwiazdę, i to gwiazdę dwóch firmamentów. Jednym z nich jest gwiazdozbiór doradców podatkowych, na którym to blaskiem własnym (i we własnej opowieści) błyszczy Sławomir Mentzen. Co prawda, w tegorocznym rankingu najlepszych doradców podatkowych „Rzeczypospolitej” Mentzen jeszcze się nie pojawia, ale kto wie, za rok albo dziesięć… Mentzen jest za to również wschodzącą gwiazdą lokalnej sceny politycznej, tak jak jedna jaskółka czyniąca wiosnę libertariańską. Nowa Nadzieja i gwiazda zaranna. Takich pięć (włoskich) gwiazd w jednej. Albo osiem polskich.