lipiec, 2023

Nadgorliwość. Felieton Adama Jaśkowa (132)

Nadgorliwość. Felieton Adama Jaśkowa (132)

Wszystkie systemy niedemokratyczne – od miękkich po hiperfaszystowskie – wymagają wykonywania poleceń, próśb, które są sugestiami, i sugestii, które brzmią jak rozkazy. Nadgorliwość, czyli bezkrytyczne wypełnianie rozkazów (nawet tych jeszcze nie wydanych), to obowiązek każdego funkcjonariusza, gwarantujący jeśli nie premię i pochwały, to choćby spokój, przynajmniej w pracy. Wzorem do naśladowania może tu być oberlejtnant Franz von Nogay.

Stróż prawa i Marika. Felieton Joanny Hańderek (114)

Stróż prawa i Marika. Felieton Joanny Hańderek (114)

W moim dzisiejszym felietonie o wydarzeniu kuriozalnym, ale i symptomatycznym. Oto szczucie na środowiska LGBTQ+ zostało rozpoczęte na nowo działaniem ministra sprawiedliwości. Ułaskawienie agresorki i wyrozumiałość wobec ataku na drugiego człowieka zaprezentowane przez Ziobrę oznaczają jedno: nieważne, czy prawo zostało złamane, ważne, kto działał i wobec kogo. I tak fala nienawiści nam powraca.

Rzeczpospolita czajnikowa. Felieton Joanny Hańderek (114)

Rzeczpospolita czajnikowa. Felieton Joanny Hańderek (114)

Polska obronność czajnikiem stoi. Elektrycznym, czystym, wydajnym i zabójczo niebezpiecznym. Spać po nocach możemy więc spokojnie, że nas tak ugotowano, a nasze państwo rozgotowane na miękko w rękach najwspanialszego wodza mknie ku swemu świetlistemu przeznaczeniu. O czajniku, przyszłości i niedogotowanych pomysłach za rządów PiS mój felieton.

Niewdzięczność. Felieton Fryderyka Zolla (462)

Niewdzięczność. Felieton Fryderyka Zolla (462)

Krążą informacje, jakoby Amerykanie i Brytyjczycy zarzucali prezydentowi Zełenskiemu niewdzięczność. Zaraz po szczycie NATO w Wilnie pojawiło się najpierw w moskalskiej propagandzie, a następnie – powielane bezmyślnie – na Zachodzie zdjęcie osamotnionego Zełenskiego wśród odwróconych od niego możnych szczytu. Jest to całkowicie zakłamany obraz. Spotkanie NATO pokazało pełne wsparcie dla Ukrainy.

Przeprosiny. Felieton Fryderyka Zolla (461)

Przeprosiny. Felieton Fryderyka Zolla (461)

Lipiec jest trudnym miesiącem w stosunkach polsko-ukraińskich. Powraca pamięć Wołynia, która zderza się z ukraińską niepamięcią. Hasło „Ostrówki” (miejsce, które ostatnio odwiedził premier Morawiecki) ma w Wikipedii tylko polskojęzyczną wersję; hasło „zbrodnia w Ostrówkach” występuje jeszcze w wersji angielskiej i esperanto. Wołyńska rzeź praktycznie dla Ukraińców nie istnieje. Dowódcy UPA są w Ukrainie wspominani jedynie jako ci, którzy rzucili wyzwanie Rosji i ginęli w nierównym, śmiertelnym boju jeszcze w latach pięćdziesiątych.

Irranacjonalizm nasz polski. Felieton Adama Jaśkowa (131)

Irranacjonalizm nasz polski. Felieton Adama Jaśkowa (131)

Nie ma takiego słowa jak „irranacjonalizm”? To ja go dziś do języka wprowadzam. Jest to połączenie dwóch terminów adekwatnie opisujących polską scenę polityczną – albo nasz cyrk powszedni. A wprowadzam to słowo do języka zgodnie z trzecim elementem polskiej triady: woluntarystycznym egoizmem. Najpełniej tej triadzie odpowiada Nowa Nadzieja (stara Konfederacja), ale przecież nie byłaby tak popularna, gdyby wszyscy nie mówili tą „prozą”, jak nasz spolszczony przez Boya Grzegorz Dyndała, najbardziej polski z francuskich (drobno)mieszczan.