Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

150 obywateli w 150 miastach za Igorem Tuleyą [CAŁA MAŁOPOLSKA]

8 czerwca o godz. 18:0019:00

150 obywateli w 150 miastach!
Stańmy murem za sędzią Igorem Tuleyą!

Kraków, pod Wieżą Ratuszową, Rynek Główny
Zakopane, Sąd Rejonowy, ul. Gimnazjalna
Olkusz, Sąd Rejonowy, ul. Kazimierza Wielkiego (https://www.facebook.com/events/264188278152856/)
Tarnów, Sąd Rejonowy, ul. Dąbrowskiego
Wadowice, Sąd Rejonowy, ul. Żwirki i Wigury
Oświęcim, Sąd Rejonowy, Rynek Główny
Sucha Beskidzka, Sąd Rejonowy, ul. Mickiewicza
Nowy Targ, Sąd Rejonowy, ul. Ludźmierska
Nowy Sącz

Tak zwana Izba Dyscyplinarna chce odebrać sędziemu Tulei immunitet.
Nie pozwolimy na to!

Po wyborze sędzi Małgorzaty Manowskiej (wskazanej przez niekonstytucyjną neo-KRS) na pierwszą prezes Sądu Najwyższego zlekceważono wiążące postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z 8 kwietnia 2020 roku (C-791/19 R) i uchwałę składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 roku (sygn. akt BSA I-4110-1/20). Niebędąca sądem Izba Dyscyplinarna SN dostała polityczne przyzwolenie na kontynuowanie swojej działalności. Izba ta orzeka teraz już nie tylko w sprawie przewinień służbowych, ale uzurpuje sobie prawo do rozstrzygnięć, na przykład, w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei w związku z wydanym przez niego orzeczeniem. Właśnie to będzie przedmiotem posiedzenia 9 czerwca 2020 roku o godzinie 9:00.

Uchylenie immunitetu sędziemu pociąga za sobą daleko idące konsekwencje nie tylko służbowe, ale i osobiste, ponieważ niebędąca sądem Izba Dyscyplinarna może już nie tylko zawiesić sędziego w czynnościach służbowych i obniżyć jego wynagrodzenie o 25%–50%, ale też doprowadzić do postawienia go w stan oskarżenia przez sterowaną politycznie prokuraturę, a nawet do pozbawienia go wolności pod pretekstem czynności procesowych.

Przypominamy, że polska prokuratura podlega politycznemu kierownictwu, nie jest niezależna, a od czasu wdrożenia ręcznego sterowania przez prokuratora generalnego Zbigniewa Z. przejawia nadzwyczajną aktywność wobec niepokornych sędziów.

Nasz protest jest istotny, ponieważ sędzia Igor Tuleya to pierwszy sędzia, który może utracić immunitet, a w rezultacie także wolność. Od naszego twardego sprzeciwu zależeć będzie również to, czy kolejni niepokorni wobec władzy politycznej sędziowie, tacy jak Waldemar Żurek, Krystian Markiewicz, Paweł Juszczyszyn, Piotr Gąciarek czy sędzia Dorota Zabłudowska, trafią na ławę oskarżonych za swoje orzeczenia, postawę obywatelską lub za pospolite przestępstwa „udowodnione” im w sfingowanych procesach.

Stańmy i stójmy za nimi murem, bo teraz jesteśmy dla nich ważną, jeżeli nie jedyną linią obrony.

Zgodnie z niekonstytucyjnymi zapisami haniebnej „ustawy kagańcowej” niezawiśli sędziowie nie mają już prawnych możliwości walki o niezależność sądów. Nie mogą między innymi orzekać w sprawie wadliwych powołań sędziów i asesorów, a wszystkie wnioski stron o wyłączenie sędziów wskazanych przez neo-KRS trafiają do rozpatrzenia przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która składa się wyłącznie z sędziów wskazanych przez neo-KRS. W ten sposób kółko absurdu prawnego się zamyka.

Teraz tylko my – prodemokratyczne społeczeństwo, obywatelki i obywatele – możemy przerwać ten zaklęty krąg i zatrzymać polityczny taniec wokół sądów. Musimy stanowczo i gremialnie zaprotestować przeciwko nieprzestrzeganiu prawa i niszczeniu demokratycznych procedur w Polsce przez PiS. Dlatego na dzień przed rozprawą sędziego Igora Tulei stańmy przed sądami w obronie niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów.

150 x 150
150 obywateli w 150 miastach!
Stańmy murem za sędzią Igorem Tuleyą!

Szczegóły

Data:
8 czerwca
Czas:
18:00 – 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/739097436899470/

Organizator

KOD Małopolskie
Telefon:
729-055-220
Email:
biuro@kodmalopolska.pl
Strona internetowa:
https://kodmalopolska.pl

Miejsce

Wieża Ratuszowa w Krakowie
Rynek Główny 1
Kraków, 31-001 Poland
+ Google Map