Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozmowy w 25-lecie Konstytucji RP — Czy z Konstytucją można dyskutować?

6 lipca o godz. 20:00 22:00

25 lat temu, po wielu latach przygotowań, dyskusji i pracy redakcyjnej, Polska, głosami swoich obywateli i obywatelek, przyjęła nową Konstytucję. W ciągu tych lat Ustawa Zasadnicza zdążyła stać się dla nas najpierw oczywistością, pozbawionym specjalnych kontrowersji najogólniejszym aktem prawnym, a następnie — w ostatnich latach — przedmiotem ognistych sporów, nie tylko prawniczych. Niewątpliwie też staje się rdzeniem, wokół którego buduje się nowa tożsamość obywatelska.

O Konstytucji i jej roli (nie tylko w systemie prawnym) chcielibyśmy porozmawiać.
Przez trzy miesiące, od lipca do września 2022, w każdą środę o 20 będziemy zapraszać przedstawicieli świata polityki, prawa, organizacji społecznych oraz wszystkich zainteresowanych do dyskusji nad konkretnymi, czasem kontrowersyjnymi, czasem nieoczywistymi, zagadnieniami, jakich dotyka Konstytucja RP.
Mamy nadzieję, że niejedno uda nam się lepiej zrozumieć.

Cykl otworzymy pytaniem najbardziej podstawowym: Czy z Konstytucją można dyskutować? Czy jest ona „świętą księgą” świeckiego państwa? Umową, którą można renegocjować? Czy przemiany społeczne powinny mieć wpływ na jej reinterpretację, a może i zmianę?
O to wszystko i o wiele więcej będziemy pytać — wraz z Wami — mec. Ryszarda Kalisza, prawnika, byłego ministra, posła wielu kadencji, ale również przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, oraz dr Bognę Baczyńską, specjalistkę prawa konstytucyjnego, wykładowczynię Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zapraszamy już w najbliższą środę 6 lipca o godz. 20:00.

Spotkanie będzie odbywało się na platformie Zoom w tym miejscu: https://us02web.zoom.us/j/87360247663
Spotkanie będzie również transmitowane na: facebook.com/KomitetObronyDemokracji
Uczestnicy spotkania na Zoomie będą mieli możliwość osobistego zadawania pytań gościom, natomiast osoby śledzące transmisję zachęcamy do ich pozostawiania w komentarzach pod postem z relacją — w miarę możliwości czasowych zostaną przekazane.

KOD Małopolskie

729-055-220

Zobacz witrynę: Organizator