Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kraków: Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne: senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

28 lutego o godz. 17:0019:00

Serdecznie zapraszamy do udziału w OBYWATELSKIM WYSŁUCHANIU PUBLICZNYM, którego przedmiotem jest senacki projekt Ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw.

PO CO?
Wysłuchanie organizujemy po to, aby możliwie szerokie grono obywateli i obywatelek mogło wyrazić swoją opinię o przygotowanym przez senatorów projekcie ustawy, który przewiduje m.in. nowy sposób powoływania członków KRS. Sposób ich powoływania ma bowiem zasadnicze znaczenie dla niezawisłości sędziów i niezależności sądów w Polsce.

Projekt, który będzie przedmiotem wysłuchania, to jedna z pierwszych inicjatyw ustawodawczych Senatu obecnej kadencji. Ważne, aby na początku kadencji Senatu ustanowić możliwie wysoki standard uczestnictwa obywateli i obywatelek w procesie stanowienie prawa. Jest to tym istotniejsze, że niestety w ostatnich latach ich rola w tym procesie została radykalnie ograniczona. Tym razem inicjatorzy projektu ustawy deklarują otwartość na zgłaszane uwagi i oczywiście będą uczestniczyć w wysłuchaniu.

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE organizowane jest we współpracy z Senatem RP. Odbywa się poza budynkiem Senatu i poza Warszawą, żeby poszerzyć dostęp osób i instytucji, które chcą zająć stanowisko w sprawie projektu, i jest uzupełnieniem procesu konsultacji publicznych dotyczących projektu ustawy prowadzonych bezpośrednio przez Senat.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?
W wysłuchaniu może uczestniczyć (jako osoba zabierająca głos lub obserwator/ka) każdy zainteresowany/a. Organizujemy je w taki sposób, aby dać równe szanse każdemu, kto zamierza zabrać głos, bez względu na to, czy jest to głos poparcia, czy krytyki. Kolejność wystąpień jest losowana. Wysłuchanie będzie transmitowane on-line.

ZAPISY I WIĘCEJ INFORMACJI
Szczegółowe informacje o wysłuchaniu, w tym jego regulamin i formularz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie: https://www.wysluchanieobywatelskie.pl/ Zgłoszenia przyjmujemy do 25 lutego 2020 r. do końca dnia.

Bardzo liczymy na Państwa udział oraz możliwie szerokie udostępnianie zaproszenia.

 

https://www.wysluchanieobywatelskie.pl

Projekt ustawy:
https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/10670/druk/050.pdf

Szczegóły

Data:
28 lutego
Czas:
17:00 – 19:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/3127718887319103/

Miejsce

Sala obrad Rady Miasta Krakowa