Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kraków: Janda, Lipska, Dzieciuchowicz, Potocka – debata w MOCAK-u [org. zewnętrzny]

1 czerwca 2019 o godz. 15:0016:30

MOCAK i Miesięcznik „Kraków” zapraszają w sobotę 1 czerwca o godzinie 15 na debatę „Kobiety przynoszą nam wolność” z udziałem Krystyny Jandy, Ewy Lipskiej, Igi Dzieciuchowicz i Marii Anny Potockiej.

Prowadzanie: Andrzej Morozowski (TVN24), Witold Bereś (Miesięcznik „Kraków”).

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni ekspozycyjnej Kolekcji MOCAK-u (poziom -1).

Liczba miejsc ograniczona. Informujemy, że pula zaproszeń na debatę się wyczerpała.

Wydarzenie odbędzie się w związku z uhonorowaniem Krystyny Jandy medalem „Za mądrość obywatelską” przez redakcję miesięcznika „Kraków” oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi prof. Andrzej Zoll, red. Jerzy Baczyński, Wiesław Myśliwski, prof. Adam Strzembosz.

Krystyna Janda – aktorka, reżyserka, felietonistka, dyrektorka artystyczna dwóch teatrów warszawskich, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ukończyła także Szkołę Muzyczną I Stopnia i Studium Baletowe przy Operetce Warszawskiej. Debiutowała jeszcze w trakcie studiów, w spektaklu Teatru Telewizji „Trzy siostry” na podstawie dramatu Antoniego Czechowa rolą Maszy. Jej debiutem teatralnym były: Aniela w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w „Portrecie Doriana Graya” Oscara Wilde’a w Teatrze Małym. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Od lat 80. gra i pracuje nieprzerwanie. W teatrze zagrała ponad 60 ról – od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego, polskiego i światowego. W swoim repertuarze ma wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także ponad 45 ról – od klasycznych do współczesnych – w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za rolę w filmie „Przesłuchanie” i Medalem Karola Wielkiego w dziedzinie kultury za wkład w zjednoczenie Europy. Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony i dziennik internetowy, wydaje płyty i książki. Została wielokrotnie nagrodzona jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. Na koniec wieku XX przyznano jej w plebiscycie tygodnika „Polityka” tytuł najwybitniejszej aktorki stulecia kinematografii polskiej. W 2005 roku podjęła, jako jedna z pierwszych, wyzwanie stworzenia teatru działającego niezależnie od struktur państwowych, czym zmieniła rzeczywistość teatralną w Polsce. W tym celu założyła Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury, której jest fundatorką i prezesem. Jej Fundacja stworzyła dwa teatry warszawskie, których Krystyna Janda jest dyrektorem artystycznym: Teatr Polonia i Och-Teatr. W roku 2014 została uhonorowana tytułem „Człowiek Wolności 25-lecia” w kategorii kultura. Początek roku 2019 przyniósł jej dwa bardzo ważne dowody uznania – międzynarodowe jury Festiwalu Filmowego w Sundance przyznało jej swoją jedyną nagrodę aktorską, a tygodnik „Polityka” w ramach nagrody Paszporty „Polityki” zaszczycił artystkę tytułem kreatora kultury.

Ewa Lipska – krakowianka, poetka, felietonistka, niegdyś redaktorka działu poezji Wydawnictwa Literackiego i dyrektorka Instytutu Polskiego w Wiedniu, członkini polskiego i austriackiego Pen Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2019 roku otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt pracy twórczej. Stała autorka miesięcznika „Kraków”.

Iga Dzieciuchowicz – teatrolożka i feministka. Współpracowała z „Didaskaliami”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Gazetą Wyborczą” i portalem publicystyczno-społecznym „Polska Ma Sens”. Współautorka książki „Bartoszewski. Droga” (2016, z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką). Na co dzień marketingowiec i dziennikarka „Codziennika Feministycznego”, stała felietonistka miesięcznika „Kraków”.

Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u. W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1984 roku tworzyła kolekcję sztuki współczesnej z Polski i zagranicy. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Autor książek: „Malarstwo” (1995), „Rzeźba” (2002), „Estetyka kontra sztuka” (2007), „To tylko sztuka” (2008), „Fotografia” (2010), „Wypadek polityczny” (2010), „Nowa estetyka” (2016), „Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945” (2018) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych.

Details

Date:
1 czerwca 2019
Time:
15:00 – 16:30
Website:
https://www.facebook.com/events/328778261143307/

Venue

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mocak
ul. Lipowa 4
Kraków, Małopolskie 30-702 Polska
+ Google Map
View Venue Website