Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

„Homo deus” – klub książkowy

1 lutego o godz. 20:00 22:00

Jeżeli chcesz dostawać mailowe informacje o planach i wydarzeniach Klubu Książkowego, napisz o tym na adres [email protected]

Zapraszamy w środę, 1 lutego, tradycyjnie o godzinie 20:00. Jako kanwę do dyskusji proponujemy książkę Yuvala Noaha HarariegoHomo deus — Krótka historia jutra„.

Starzejące się ciało to już tylko problem techniczny. Niedługo najbogatszych będzie stać, by je skutecznie naprawić. Jak będzie wyglądał świat, jeśli człowiek będzie nieśmiertelny? Na co zdadzą się wówczas religie i filozofie? Czy sztuczna inteligencja na dobre zastąpi ludzki umysł? Czy kiedy stopniowo zmienimy nasze umysły, niepostrzeżenie powstanie nowy gatunek, człowiek bóg – homo deus?

Harari to scenarzysta-wizjoner, który swoje refleksje o kierunkach rozwoju cywilizacji opiera na dogłębnej analizie przeszłości oraz tym, co najbardziej palące – tu i teraz. Uważnie wsłuchuje się w nastroje epoki i rysuję mapę możliwości na przyszłość.

(z portalu lubimyczytac.pl)

„Homo deus” to książka z pewnością dająca do myślenia i zmuszająca do głębszych refleksji. Autor poddaje obecne czasy i przewidywanie dokładnej analizie, która wydaje się być całkowicie prawdopodobna i możliwa do realizacji w przyszłości. Czasy, których być może już my nie dożyjemy, stają się coraz bardziej realne i będące w zasięgu ręki naukowców.

(z portalu taniaksiazka.pl)

KOD Małopolskie zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom.

Temat: Klub książkowy – „Homo deus”
Czas: 1 luty 2023 08:00 PM

Dołącz do spotkania Zoom
https://us02web.zoom.us/j/86379391943?pwd=eXdWMldwb01MMUE4aDMxTUtEeXg2dz09

Identyfikator spotkania: 863 7939 1943
Kod dostępu: 538074


Spotkanie dotyczące książki Davida Graebera i Davida WengrowaNarodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości”, ze względu na jej dużą objętość, przełożyliśmy na kolejny miesiąc, tj. na 1 marca.

Rewolucyjne spojrzenie na historię ludzkości, które kwestionuje nasze najbardziej fundamentalne założenia dotyczące ewolucji społeczeństwa. Od pokoleń nasi odlegli przodkowie są przedstawiani jako prymitywni, gwałtowni i nieco dziecinni barbarzyńcy. Mówi się nam, że cywilizację można rozwijać tylko przez rezygnację z pierwotnej wolności i okiełznanie najniższych instynktów. David Graeber i David Wengrow w swojej przełomowej książce przekonują, że historia ludzkości stanie się o wiele ciekawsza i mniej jednoznaczna, jeśli zrezygnujemy z tej wąskiej perspektywy i spojrzymy na nią świeżym okiem. Narodziny wszystkiego nie tylko zmienia nasze postrzeganie przeszłości – od rozwoju rolnictwa i miast, po pojawienie się państw, demokracji i nierówności – lecz również pokazuje nowe możliwości emancypacji i sposoby organizacji społeczeństwa, z których ludzkość może skorzystać w przyszłości. To monumentalna książka o ogromnym znaczeniu, pełna ciekawych spostrzeżeń, nieoczekiwanych wniosków, a także wizji i wiary w moc bezpośredniego działania. (z noty wydawcy)

Książka jest bardzo obszerna, warto jednak się z nią zaznajomić.


Propozycją na kolejne, kwietniowe spotkanie będzie książka Agnieszki Mrozik p.t. „Architektki PRL-u”.

Książka poświęcona jest polskim lewicowym intelektualistkom, polityczkom i działaczkom, które po drugiej wojnie światowej współtworzyły projekt socjalistycznej modernizacji kraju i emancypacji kobiet. Jednocześnie dotyczy ona nieobecności komunistek – lub ich specyficznej obecności – w historii kobiet i ruchu kobiecego w Polsce. „Architektki PRL-u” to książka zarazem historyczna – wzbogacająca wiedzę o rzeczywistości PRL i jej współtwórczyniach, jak i teoretyczna – badająca dyskursy historyczne – i w pewnym sensie interwencyjna, proponująca ich zmianę.

 „Jedną z najmocniejszych stron książki jest jej świeże spojrzenie na historię feminizmu w Polsce. Autorka komplikuje dominującą definicję feminizmu jakoby wywodzącego się przede wszystkim z zachodniego liberalizmu. Skupiając się na lewicowej tradycji feministycznej, pokazuje, że ruch kobiecy nigdy nie był jednorodny ani w Polsce, ani na świecie” — prof. Małgorzata Fidelis, University of Illinois at Chicago

Książka Agnieszki Mrozik wpisuje się w szerszy nurt badań nad komunizmem, który można określić mianem rewizjonistycznego, lecz wbrew krytykom bynajmniej nie apologetycznego” — dr hab. Michał Kozłowski, Uniwersytet Warszawski

Agnieszka Mrozik w śmiały i przekonujący sposób rewiduje dotychczasową wiedzę o komunistycznej polityce płciowej i klasowej, a także wielostronnie ukazuje rozproszone i bardzo zróżnicowane pola działalności politycznej, społecznej, kulturalnej »architektek PRL-u«, które nie ograniczały się do bycia widocznymi w strukturach partyjnych” — dr hab. Monika Świerkosz, Uniwersytet Jagielloński.

(z portalu lubimyczytac.pl)

KOD Małopolskie

729-055-220

Zobacz witrynę: Organizator