Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

3xW – Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska

1 grudnia 2017 o godz. 17:0019:00

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji regionu Małopolska protestuje przeciwko bezpodstawnemu usunięciu prezesów i wiceprezesów sądów krakowskich.
Sprzeciwiamy się usunięciu prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec oraz pełniących funkcje wiceprezesów: Katarzyny Wierzbickiej i Beaty Kurdziel. Odwołani ze swoich funkcji zostali również: prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa- Nowej Huty Anna Sikora-Ciba, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa- Podgórza Cezary Czech-Śmiałkowski oraz prezes Sądu Rejonowego w Myślenicach Marcin Hałgas.

Ta czystka – świadomie używamy tu terminu jednoznacznie kojarzącego się z komunizmem – stanowi uderzenie w niezależność polskiego sądownictwa. Pokazuje, jak słuszne były protesty przeciwko proponowanym zmianom w ustawie o ustroju sądów powszechnych i jak bardzo obciąża prezydenta Andrzeja Dudę niezawetowanie tej ustawy.

Apelujemy do sędziów o nieprzyjmowanie nominacji na te stanowiska, gdy dotychczasowych prezesów usunięto w tak haniebny sposób. Apelujemy o zjednoczenie się środowiska sędziowskiego.

Niszczenie polskich sądów trwa!


OŚWIADCZENIE KOD MAŁOPOLSKIE W SPRAWIE CZYSTEK KADROWYCH W SĄDOWNICTWIE

Zarząd KOD Małopolskie protestuje wobec stosowania przez Ministra Sprawiedliwości metody grupowych czystek kadrowych w sądach okręgu krakowskiego jako politycznej metody zarządzania wymiarem sprawiedliwości. Przypominamy, iż sprzeciwialiśmy się uchwaleniu przez większość parlamentarną przepisów pozwalających członkowi rządu na arbitralną wymianę prezesów sądów powszechnych i nadal uważamy to rozwiązanie za niekonstytucyjne.

Dzisiejsze odwołanie prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zbiega się w czasie z pracami parlamentarnymi nad kolejnymi projektami ustaw, które godzą w konstytucyjnie gwarantowaną niezależność sądownictwa i niezawisłość sądów. Zostało ono dodatkowo przedstawione opinii publicznej jako powiązane z aresztowaniem kilku dyrektorów sądów w związku z podejrzeniami korupcji. Stojąca na straży niezależności sądów Krajowa Rada Sądownictwa została odsunięta od wpływu na te czynności Ministra. Obywatele pozbawieni narzędzi poznania prawdy także zdani są jedynie na oficjalny przekaz ze strony rządu. Wszystko to wpisuje się w trwającą propagandę partii rządzącej, zniesławiającą sądownictwo powszechne i generalnie całe środowisko sędziów. Godzi to nie tylko w pojedyncze kariery sędziów funkcyjnych ale przede wszystkim w niezależność sądownictwa od rządu i bezpieczeństwo prawne zwykłych obywateli.

Kraków, 27.11.2017 r.

Szczegóły

Data:
1 grudnia 2017
Czas:
17:00 – 19:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/162810064319554/

Organizator

KOD Małopolskie
Telefon:
729-055-220
Email:
biuro@kodmalopolska.pl
Strona internetowa:
https://kodmalopolska.pl

Miejsce

Sąd Okręgowy w Krakowie ul. Przy Rondzie 7, 31-547 Kraków