Wnętrze i zewnętrze. Felieton Fryderyka Zolla (315)

Wnętrze i zewnętrze. Felieton Fryderyka Zolla (315)

Ilość nonsensów, które produkuje ostatnio władza, powoduje całkowitą apatię i zniechęcenie. Obserwując polską politykę, człowiek zaczyna tracić możliwość oddzielenia rzeczywistości od fikcji.

Każdego dnia docierają informacje, które są tak nieracjonalne, że każą powątpiewać we własną zdolność do postrzegania świata. Oczywiście na pewnym poziomie absurdu można dostrzec miejsca racjonalne pisowskiej polityki. Kłamstwo stało się dla władzy zasadniczym narzędziem dla utrzymania ich chwiejącej się pozycji. Problem w tym, że między obrazem serwowanym w TVP a rzeczywistością zaczyna rosnąć przepaść. Poszukujący wyjaśnienia telewidzowie włączają TVN i nagle rzeczywistość zaczyna pokrywać się z przekazem. A władza nie może utracić takiego narzędzia propagandy jak TVP. Z rzeczywistością nic nie może zrobić: musi więc uderzyć w TVN.

Podobne motywacje leżą u podstaw zwlekania z akceptacją Marka Brzezińskiego jako ambasadora USA w Polsce. Polityka PiS opiera się o sprzedawanie na zewnątrz innej opowieści niż do wewnątrz. PiS do celów wewnętrznych potrzebuje narracji anty-LGBT, antysemickiej i anty w ogóle. Ale na zewnątrz koszty tego anty są zbyt wysokie. Dlatego ambasador rozumiejący Polskę do głębi jest zagrożeniem dla takiej polityki.

Minister Kurtyka pisze do UE list, z którego wynika, że wycinanie lasów – zwłaszcza starodrzewia – służy środowisku. Przed Trybunałem Przyłębskim procedowany jest wniosek premiera o polexit. Też zresztą na potrzeby wewnętrzne. Tylko nie da się na długo rozdzielić wnętrza od zewnętrza. Powoli rząd nie wie, gdzie jest fikcja, którą wykreował – gdzie jest prawda, a gdzie fikcja zaczyna kreować rzeczywistość. Aby nowe pokolenie też nie mogło tego rozróżnić, od świtu do nocy pracuje minister Czarnek. Co ci ludzie zrobili z Polską, jest niewiarygodne. Pogubiła się nawet niesędzia Manowska, szukająca prawa do sądu w Strasburgu. Inflacja przerobi zaraz 500 plus w 20 minus.

Czy ktoś się w końcu ogarnie i zmieni ten rząd? Zaraz naprawdę nie będzie czego zbierać.


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!