W geście poparcia dla Obywatelki z Cieszyna

W geście poparcia dla Obywatelki z Cieszyna

Gabriela Lazarek codziennie o godzinie  17 staje na kwadrans na rynku w Cieszynie i czyta manifest Piotra Szczęsnego. Jej samotna walka o demokrację nabrała już symbolicznego znaczenia, a dzięki mediom poznała ją cała Polska. Jej przesłanie to: „Ja, zwykły szary obywatel, wzywam Was. Nie czekajcie dłużej”.

Dzisiaj, 7 stycznia 2018 roku, Gabriela wzięła wolne, ale to nie znaczy, że manifest Piotra nie został w Cieszynie odczytany. Gabrielę zastąpili: Komitet Obrony Demokracji regionu Małopolska oraz mieszkańcy Cieszyna i Katowic. Kilkadziesiąt osób zaśpiewało wspólnie hymn Polski i piosenkę „Wolność”, a tekst manifestu Piotra Szczęsnego podzielono na małe fragmenty, tak by odczytała go jak największa liczba osób. Gabriela Lazarek śledziła relację na żywo przez Internet i była bardzo wzruszona.

Przewodnicząca KOD regionu Małopolska Danuta Czechmanowska powiedziała:

– Gabrysia Lazarek jest przykładem wzorowej obywatelki, która od dwóch miesięcy w niewielkiej miejscowości samotnie broni demokracji. Naszą obecnością chcieliśmy zaświadczyć, że jej postawa wzbudza nasz szacunek. Chcemy również pokazać innym osobom z małych miast i miasteczek, które zgadzają się z przesłaniem Piotra Szczęsnego, że nie jest ważne, czy protestują sami czy w większej grupie. Ważne jest przesłanie, odwaga i przyzwoitość.