Stan Unii: Tygodnik Europejski #6 4–9 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Stan Unii: Tygodnik Europejski #6 4–9 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Czym żyje Europa?

Mija szósty tydzień „Tygodnika Europejskiego”. W tym tygodniu cała Europa obgryzała nerwowo paznokcie w oczekiwaniu na spóźniające się szczepionki. Spóźniające się w tym sensie, że kontynent jest już zmęczony lockdownem, zimą i pandemią, i wyczekuje masowych szczepień przeciw koronawirusowi jak kania dżdżu. No, chyba że akurat zajmuje się rozsiewaniem kolejnych fake newsów o szczepionkach.

poniedziałek 4 stycznia
Pierwszy dzień pracy prezydencji Portugalii w Radzie Unii Europejskiej. Główne zadanie na najbliższych sześć miesięcy to implementacja wielkich decyzji z ostatniego półrocza, w tym uruchomienie budżetu wieloletniego, nowego Funduszu Odbudowy oraz relacji z Wielką Brytanią po okresie przejściowym. Prezydencja Portugalii obiecuje działania na rzecz „sprawiedliwej, zielonej i cyfrowej odbudowy”. Portugalczycy chcą także ukonkretnić idee Filaru Praw Socjalnych.
Włochy są pogrążone w szoku po morderstwie Agitu Ideo Gudety – etiopskiej imigrantki, która stała się dla nich symbolem idealnej integracji. Agitu Ideo Gudeta studiowała we Włoszech socjologię, a po powrocie z Etiopii założyła na północy Włoch trudną hodowlę rzadkich kóz, by produkować z ich mleka ser, jogurt i kosmetyki. Była znana i lubiana w miasteczku Frassilongo; sąsiedzi stawali za nią murem, ilekroć atakowano ją na gruncie rasowym. Zamordował ją Ghańczyk, który – jak przyznał – pokłócił się z Agitu Ideo Gudetą o wynagrodzenie za pracę przy produkcji serów. „To był okropny rok. Zaczął się źle, a kończy jak najgorzej” – powiedziała w wywiadzie dla „New York Timesa” senatorka Emma Bonino, która ją znała.

wtorek 5 stycznia
Już nie tylko w Niemczech, ale także w Finlandii narasta krytyka Komisji Europejskiej z powodu powolnej realizacji dostaw szczepionek przeciw koronawirusowi. Kirsi Varhila z fińskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia wyjawiła telewizji YLE, że jej kraj otrzymał w grudniu 40 tysięcy dawek zamiast potrzebnych 300 tysięcy. Berlińska konserwatywna gazeta „Die Welt” żąda komisji śledczej. Tymczasem we Francji szczepienia idą jak po grudzie, a w Holandii w ogóle jeszcze nie wystartowały. Emocje są coraz gorętsze.
Projekt „Cyfrowa Europa” wymaga inwestycji w podmorskie kable do przesyłu danych. W najbliższym czasie zostaną uruchomione podmorskie łącza między UE a Ameryką Południową oraz wokół zachodniego wybrzeża Afryki do RPA, co pomoże zintensyfikować współpracę cyfrową z tymi dwoma kontynentami. Planowane są także dwa nowe kable między Europą a Ameryką Północną. Do 2025 roku zostanie w sumie położonych 45 kabli na całym świecie. W procesie rozbudowy infrastruktury coraz większą uwagę zwraca się na jej bezpieczeństwo. Toczy się także dyskusja o cyfrowej suwerenności UE w kontekście kontroli nad danymi przesyłanymi po dnie mórz i oceanów.

środa 6 stycznia
Komisja zaczyna się bronić w sprawie szczepionek. Komisarz Stella Kyriakides mówi w Politico: „W żadnym razie nie nazwałabym tego katastrofą” (tak pisał o tym m.in. „Bild”); „w przeciągu sześciu miesięcy osiągnęliśmy znaczące portfolio szczepionek”. I dalej: „Do grudnia debata publiczna koncentrowała się wokół pytań: dlaczego tak szybko? Czy szczepionka będzie bezpieczna? Czy możemy jej ufać? Jak udało się ją przygotować w tak krótkim czasie? A w momencie, gdy szczepionkę zaakceptowano, słyszymy od opinii publicznej: dlaczego nie ruszacie się szybciej?”. Prawdopodobnie rację ma Andreas Radbruch, przewodniczący Europejskiej Federacji Towarzystw Immunologicznych, którego zdaniem Komisja mogła w procesie dystrybucji szczepionek być bardziej transparentna. Tego samego dnia Europejska Agencja ds. Leków aprobuje drugą szczepionkę na koronawirusa, wyprodukowaną przez firmę Moderna. Jest wreszcie pierwsze szczepienie w Holandii.

czwartek 7 stycznia
Europa jest wstrząśnięta wydarzeniami w Waszyngtonie, gdzie doszło do próby zamachu stanu. Wpis Josepa Borrella: „To nie jest Ameryka”, wywołał odpowiedź Politico: „To jest Ameryka”. Liderzy państw europejskich wyrażają zaskoczenie, ale też wiarę, że nowy prezydent Biden zdoła odbudować zaufanie do urzędu prezydenta. Pedro Sanchez z Madrytu deklaruje: „Wierzę w amerykańską demokrację”. Mark Rutte z Hagi wzywa Donalda Trumpa, by jeszcze tego samego dnia uznał Joe Bidena za swojego następcę. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas tweetuje: „Wrogowie demokracji są dziś zadowoleni”, a Ursula von der Leyen: „Wierzę w siłę amerykańskich instytucji i demokracji”.
Euractiv.com donosi, że 150 tysięcy ciężarówek corocznie transportowało z Irlandii przez Wielką Brytanię towary o łącznym ciężarze 3 milionów ton. Skoro Wielka Brytania znalazła się już poza wspólnym rynkiem i unią celną, można się spodziewać radykalnego wzrostu transportu drogą morską z portów irlandzkich bezpośrednio na kontynent, głównie do portów francuskich.

piątek 8 stycznia
Pojawiają się pytania o granice wolności słowa oraz odpowiedzialność… no właśnie, czyją? Facebook i Twitter zablokowały konta Donalda Trumpa, który przed dwoma dniami sprowokował zamieszki w Waszyngtonie. Niektórzy pytają, dlaczego zdecydowano się na to tak późno. Europejczycy natomiast mają wątpliwości, czy decyzja o zawieszeniu kont, to znaczy o ograniczeniu wolności słowa, powinna należeć do prywatnych firm z Doliny Krzemowej.
W Brukseli pierwsze w nowym roku spotkanie Coreperu, czyli ambasadorów państw UE. Podczas prezydencji portugalskiej w Radzie spotkania zaczynają się o godzinie 9:30, a nie, jak w poprzednim półroczu, o 8:00.
Chińczycy z gracją słonia bronią umowy o inwestycjach z UE. Z oświadczenia ambasady Chin w Paryżu można się dowiedzieć, że sceptyczni wobec umowy Europejczycy, kierując się przesłankami ochrony praw człowieka, praw mniejszości narodowych i praw pracowniczych oraz sytuacją w Tybecie i Hongkongu, cierpią na „antychińską paranoję”. Chińczycy najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, że takie oświadczenia mogą im przynieść więcej szkody niż pożytku.

sobota 9 stycznia
Organizatorzy konkursu Eurowizji mają nadzieję, że konkurs odbędzie się w zapowiadanym terminie. Finał zaplanowano na 22 maja w Rotterdamie. Jeszcze za wcześnie, by snuć domysły, ale są szanse, że wydarzenie to będzie symbolicznym zakończeniem ponurego lockdownu.

Klimat… pandemia…technologia… rządy prawa… budżet… Tym będzie żyła UE w roku 2021. W tym tygodniu także poinformowano, że telewizja Euronews zacznie emisję w języku rumuńskim. W pokrytej śniegiem Hiszpanii rekord temperatury –35,8ºC odnotowano w Vega de Liordes w Leon (na wysokości 1874 m n.p.m.). W Danii skandal po emisji kontrowersyjnej kreskówki – przeznaczonej dla ośmiolatków – w której jedną z postaci wyposażono w gigantyczny penis. Niemcy, jak podaje monachijski „Der Spiegel”, mają najgorsze od wielu lat relacje z Rosją.

również na http://www.fb.com/StanUnii


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie KOD.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!