Stan Unii: Tygodnik Europejski #5 28 grudnia 2020–2 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Stan Unii: Tygodnik Europejski #5 28 grudnia 2020–2 stycznia 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Czym żyje Europa?

poniedziałek 28 grudnia
„Rozpoczyna się europejska kampania szczepień. Od domów opieki społecznej we Francji po szpitale w Polsce, najstarsi Europejczycy i ci, którzy się nimi opiekują, podciągnęli w niedzielę rękawy, by otrzymać zastrzyk szczepionki na koronawirusa” – pisze „The New York Times”. Ten nowojorski dziennik eurofederalistyczny nieraz spogląda na nasz kontynent z perspektywy, jakiej brakuje mediom narodowym w krajach członkowskich Unii. „Times” przypomina, że od pierwszej odnotowanej śmierci ofiary koronawirusa 15 lutego 2020 zmarło w UE z powodu COVID-19 ponad 350 tysięcy osób, a listopad był najbardziej śmiertelnym miesiącem w historii Polski po 1945 roku.
Politico podaje, że tylko 44% Francuzów chce się szczepić. Pierwsza osoba zaszczepiona w Czechach to premier Babis.
Świat obiega informacja o wyroku na dziennikarkę z Wuhan, która ujawniła sposób, w jaki chińskie władze traktowały mieszkańców tego miasta w czasie lockdownu.

wtorek 29 grudnia
Trzęsienie ziemi w Chorwacji, drugie w tym roku, tym razem o sile 6,4 w skali Richtera. Co najmniej siedem osób straciło życie. Epicentrum znajdowało się 46 kilometrów na południowy wschód od Zagrzebia w okolicach 20-tysięcznej Petrinji. Burmistrz miasta Darinko Dumbović mówił w lokalnej telewizji: „Wyciągamy ludzi z samochodów. Nie wiemy, czy żyją czy są martwi. Są martwe dzieci. Nie da się tego opisać. Dla nas to jak Hiroszima”. Unia Europejska w odpowiedzi na apel rządu w Zagrzebiu dostarcza na miejsce potrzebne namioty, grzejniki, śpiwory, materace i kontenery mieszkalne, o czym informuje komisarz Janez Lenarčič odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe.
W „Dzienniku Gazecie Prawnej”, a także tutaj, piszę o tym, dlaczego UE nie jest podobna do ZSRR.

środa 30 grudnia 2020
Według Politico jest to „dzień Chin w Europie”. Zakończyły się negocjacje w sprawie porozumienia o wzajemnych inwestycjach, toczące się od siedmiu lat. Porozumienie przyjęto „co do zasady”, czyli na razie nie złożono oficjalnych podpisów. Chodzi o to, by przekonać sceptyków, w tym niektóre rządy (zastrzeżenia zgłaszały m.in. władze w Paryżu, Rzymie, Brukseli, Madrycie i Warszawie) oraz Parlament Europejski. W Parlamencie wielkie wątpliwości budzi przestrzeganie praw człowieka, a także praca przymusowa w Chinach.
Czego dotyczy to europejsko-chińskie porozumienie? Trzy zasadnicze elementy to „dostęp do rynku, równość szans na wzajemnych rynkach, a także zrównoważony rozwój”, jak czytamy w dokumencie Komisji Europejskiej. Według Komisji porozumienie ułatwia europejskim inwestorom dostęp do chińskiego rynku, czyli do 1,4 mld ludzi, w takich dziedzinach jak pojazdy elektryczne, usługi w chmurze, usługi finansowe i zdrowotne. Umowa zawiera także zakaz przymusowego transferu technologii, wymóg przejrzystości subsydiów rządowych i ograniczenia dla firm kontrolowanych przez rząd.
Czy to wystarczy, by porozumienie ratyfikował Parlament Europejski?

czwartek 31 grudnia 2020
Za pięć dwunasta osiągnięto porozumienie, na mocy którego Gibraltar znajdzie się w strefie Schengen, pozostając częścią Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że życie na 34-tysięcznym półwyspie, który w 2016 roku przeciwstawiał się brexitowi, nie ulegnie wielkim zmianom. Najprawdopodobniej nie będzie fizycznej granicy dla przepływu ludzi i dóbr między Gibraltarem a Hiszpanią, natomiast o granicę zewnętrzną, morską i lotniczą, ma zadbać Hiszpania albo unijny Frontex.
Irlandia Północna pozostaje w obszarze wspólnego rynku, tak by nie przywracać kontroli granicznej na wyspie. Tamtejsi studenci będą mogli brać udział w wymianie studentów Erasmus na koszt rządu w Dublinie.
Z kolei w Szkocji narasta presja, by zorganizować drugie referendum niepodległościowe. Premier Boris Johnson nie chce o nim słyszeć, a naciska na nie szkocka premierka Nicola Sturgeon. Już 58% Szkotów opowiada się za niezależnością od Londynu. Jak tłumaczy Sturgeon w dublińskim „The Irish Times”, „pomysł niepodległości Szkocji nie bierze się z separatyzmu, chodzi tu o prawo ludzi do decydowania o formie rządu, która najlepiej spełniałaby ich potrzeby”.

piątek 1 stycznia 2021
Stanley Johnson, ojciec premiera Borisa Johnsona, jest Francuzem.
Antonio Costa, premier Portugalii, pisze w komentarzu dla Euractiv.com, że po niemieckiej prezydencji w Radzie UE jego rząd staje przed wyzwaniem implementacji tych wszystkich ważnych decyzji, które podjęto w ostatnich tygodniach. Costa wymienia trzy filary portugalskiej prezydencji: (1) odbudowę; (2) wymiar socjalny; oraz (3) autonomię strategiczną UE. Priorytety legislacyjne to akceptacja narodowych planów odbudowy przez Radę UE, przyjęcie prawa klimatycznego oraz prace nad prawem cyfrowym. Głównym wydarzeniem ma być Szczyt Społeczny z partnerami społecznymi, społeczeństwem obywatelskim i instytucjami UE. Wysoko na agendzie międzynarodowej premier Costa chce postawić stosunki europejsko-indyjskie.

sobota 2 stycznia 2021
Od początku roku wprowadzono nowe ograniczenia prędkości w Brukseli. Po stolicy Unii można teraz jeździć z prędkością 30 km/h. Wyższa prędkość jest dopuszczona tylko na kilku ulicach przelotowych. Bruksela od dłuższego czasu boryka się z nadmiarem samochodów w mieście, z potężnymi korkami oraz tym, jak jeżdżą jej mieszkańcy. Najnowsze rozwiązania to kolejne kroki na drodze do poprawy sytuacji.

Klimat… pandemia… technologia… rządy prawa… budżet… Tym Unia Europejska żyła w 2020 roku. Jakie tematy zdominują rok 2021? W tym tygodniu poinformowano także o ataku hakerskim na serwery parlamentu w Helsinkach. Niewiele wiadomo oprócz tego, że atak nie był przypadkowy i miał miejsce jesienią zeszłego roku.


również na http://www.fb.com/StanUnii


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie KOD.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!