Stan Unii: Tygodnik Europejski #11, 8–13 lutego 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Stan Unii: Tygodnik Europejski #11, 8–13 lutego 2021 – Piotr Maciej Kaczyński

Czym żyje Europa?
Tydzień obfituje w wydarzenia w relacjach międzynarodowych. Chwieje się pozycja wysokiego przedstawiciela Borrella i samej von der Leyen. Szczepienia idą jak po grudzie. Stawiają się Chiny i Rosja. Ameryka i Afryka zerkają przyjaźnie, ale Borrell nie może się doprosić o cieplejsze relacje z Ameryką Południową. Polskich przygód z praworządnością ciąg dalszy. W Rzymie uspokojenie sytuacji przy wielkim poparciu dla nowego rządu.

poniedziałek 8 lutego
Czy to początek nowej zimnej wojny między Unią Europejską a Rosją? Mamy serię wydarzeń po nieszczęsnej konferencji prasowej ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej Unii Josepa Borrella 5 lutego w Moskwie. Rosja zagroziła zerwaniem kontaktów z Unią. Wydalenie trojga dyplomatów i bezpodstawne oskarżenia pod adresem państw członkowskich UE sugerują, że Moskwa utwardza swoje stanowisko. Wewnątrz Unii wiarygodność Borrella w Radzie (tj. wśród państw członkowskich) i Parlamencie spadła do minimum. Borrell musi się tłumaczyć. Na widnokręgu zarysowuje się zmiana polityki Unii Europejskiej wobec Rosji, a jej elementami będą i rura Nord Stream 2, i aresztowanie Nawalnego, a może także szczepionka Sputnik V.
Bloomberg przypomina, że Ngozi Okonjo-Iweala z Nigerii została wybrana na szefową Światowej Organizacji Handlu. Jest to wynik porozumienia UE i USA za rządów Bidena. Unia Europejska od pewnego czasu popierała Okonjo-Iwealę w ramach współpracy z Unią Afrykańską.

wtorek 9 lutego
73 posłów do Parlamentu Europejskiego domaga się dymisji Josepa Borrella. Broni go Ursula von der Leyen, a Politico pisze o szybkiej erozji zaufania stolic europejskich do przewodniczącej Komisji. Borrell w Parlamencie wyjaśnia, że pojechał do Moskwy, by patrząc Rosjanom w oczy, zapytać, „czy naprawdę chcą pogorszenia relacji”. Najwyraźniej chcą. W międzyczasie Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zorganizowało telekonferencję na temat stosunków europejsko-rosyjskich, w której udział wzięli Władimir Aszurkow i Leonid Wołkow, opozycjoniści bliscy aresztowanemu Nawalnemu.
„Le Monde” w tekście „Radiografia raju podatkowego” pisze o Luksemburgu: „Międzynarodowe korporacje, miliarderzy, artyści, sportowcy, przestępcy”. Gazeta obszernie ujawnia, co się kryje w centrum finansowym Wielkiego Księstwa. Aferze nadano nazwę OpenLux.

środa 10 lutego
Wielu próbuje dzielić Unię Europejską. Próbował Trump, próbuje Moskwa, próbuje także Pekin. Planowany szczyt siedemnastu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej (nie tylko z Unii) i przywódcy Chin okazał się klapą, gdy zgłosiło się na niego tylko jedenastu liderów europejskich. Liderzy Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Estonii, Litwy i Łotwy odmówili obecności na tym spotkaniu. Brukselskie media piszą o blamażu polityki chińskiej, o manifeście jedności europejskiej, ale także o zbliżeniu między UE i USA w sprawie relacji z Chinami.
Media brukselskie podkreślają wagę strajku mediów w Polsce, komentując, że Polska idzie śladem Węgier.

czwartek 11 lutego
Sąd w Amsterdamie odmówił wydania Polsce podejrzanego o handel narkotykami, uzasadniając to realnym zagrożeniem, że proces nie będzie sprawiedliwy.
Lockdown w Niemczech przedłużono do 7 marca. Wirus mutuje coraz bardziej. Mutacja południowoafrykańska okazała się zbyt sprytna dla AstraZeneki, przez co w RPA zawieszono stosowanie szczepionki tej firmy. Zaszczepiono najstarszą Europejkę: szarytkę s. André, która właśnie kończy 117 lat.

piątek 12 lutego
Parlament i Rada zaakceptowały Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, kluczowy element Next Generation EU – fundusz, który ma wyprowadzić wspólnotę z obecnego kryzysu dzięki 672,5 miliarda euro w formie pożyczek i dotacji. Do końca kwietnia państwa Unii są obowiązane przesłać do Komisji plany odbudowy. Dotychczas takich planów wciąż nie dostarczyło osiem krajów: Luksemburg, Holandia, Irlandia, Austria, Litwa, Polska, Malta i Estonia. W tym samym czasie ma się zakończyć proces ratyfikacji instrumentów finansowych w państwach członkowskich. Na razie tylko cztery kraje uporały się z tym zadaniem. Polska, Niemcy, Austria i Litwa przewidują zakończenie ratyfikacji w kwietniu. Uruchomienie pieniędzy nastąpi zapewne latem.
Nowy rząd Mario Draghiego właśnie dostał zielone światło od Ruchu 5 Gwiazd (w głosowaniu 59% członków Ruchu było za, 41% przeciw). W sumie koalicja tworząca zaplecze rządu Draghiego jest popierana przez populistyczny Ruch 5 Gwiazd, skrajnie prawicową Ligę Matteo Salviniego, Forza Italia Silvio Berlusconiego, lewicową Partię Demokratyczną, partyjkę Italia Viva byłego premiera Renziego, który doprowadził do upadku poprzedni rząd Contego, oraz malutką lewicową partię Artykuł 1.

sobota 13 lutego
Madrycki „El Pais” zastanawia się, dlaczego Hiszpania jest biedniejsza niż Czechy i od 2007 roku nie nadrabia zaległości w stosunku do Niemiec. Konwergencja nie działa na południu, ale sprawdza się na wschodzie. Gazeta próbuje dociec, jak to się stało, że dwa kryzysy (2009/2011 oraz obecny) uczyniły sytuację tak korzystną dla Europy Środkowej.
BBC została zablokowana w Chinach, wcześniej w Wielkiej Brytanii zablokowano chińską telewizję CGTN. Jest to efekt publikacji w BBC materiałów o chińskich zbrodniach popełnianych na Ujgurach.

również na http://www.fb.com/StanUnii


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie KOD.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!