Relacja z manifestacji w Krakowie 24 lipca 2018

Relacja z manifestacji w Krakowie 24 lipca 2018

We wtorek, 24 lipca po raz kolejny mieszkańcy Krakowa i okolic protestowali przed Ratuszem na Rynku Głównym przeciwko reformom odbierającym niezależność polskim sądom. W zorganizowanej przez KOD Małopolska manifestacji brali udział przedstawiciele partii opozycyjnych – Joanna Lipińska-Piekarska (przewodnicząca Rady krakowskiego SLD), Elżbieta Bińczycka (Unia Europejskich Demokratów), Szczęsny Filipiak (wiceprzewodniczący PO w Krakowie), Artur Buszek (Nowoczesna) i Jacek Niedźwiecki (Klub Obywatelski Kraków).

Zgromadzeni okazywali swój sprzeciw na różne sposoby – jedni z biało-czerwonych liter utworzyli napis VETO, drudzy skandowali hasła „Wolne sądy i wybory”, „Wolne sądy – demokracja”, „Wolność, równość, demokracja”, „Niezwisłe wolne sądy”, „Solidarność”, sędziowie zaprezentowali się w czarnych koszulkach z napisem KONSTYTUCJA, natomiast prof. Fryderyk Zoll miał na sobie czarny T-shirt z napisem „Jeżeli chodzi o prawo, to ja mogę doczytać”. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski, a następnie wybrzmiała melodia piosenki „Wolność” w wykonaniu Marka Grechuty oraz  „Kocham wolność” w wykonaniu manifestujących.

Pomimo przygnębiających scenariuszy, że PiS w niszczeniu polskiego sądownictwa już się nie zatrzyma, prof. Zoll stwierdził, że przegrano bitwę, ale nie wojnę. Zdaniem Dominiki Jaźwieckiej, Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje fakt, że łatwiej jest być bezwolnym trybikiem w machinie dyktatury niż zaangażowanym, świadomie działającym obywatelem. Elżbieta Bińczycka przypomniała słowa zmarłego przed dziesięciu laty prof. Bronisława Geremka: „Nadzieja jest ważna”. Niemniej jednak, wszyscy przemawiający byli zgodni, że dla realnego sprzeciwu wobec władzy konieczne jest zjednoczenie się opozycji. Przecież łączy nas wartość demokratycznego państwa prawa, która jest ponad wszelkimi podziałami politycznymi. Jednak, by móc odebrać władze partii rządzącej, należy najpierw zdobyć mandat demokratyczny. Wskazana jest zatem jak największa aktywności polityczna i obywatelska.