Polska i jej obrazy. Felieton Marcina Nowaka (35)

Polska i jej obrazy. Felieton Marcina Nowaka (35)

Polski zawodnik w europejskiej drużynie kwestionuje wszystkie gwizdki i żółte kartki sędziego. Zamiast pomagać w zdobywaniu goli w światowych rozgrywkach, nie tylko nie potrafi współpracować ze swoim zespołem, ale nawet strzela samobóje. Aż chciałoby się powiedzieć, że słowo „zawodnik” pochodzi od czasownika „zawodzić”, bo w europejskiej drużynie Polska zawodzi, i to na całej linii.

Zastanawiam się ostatnio nad obrazem Polski we współczesnym świecie.

Wybory Miss Universe. Nasza kandydatka paraduje w body przypominającym pancerz z dołączonymi skrzydłami husarskimi, ciągnąc za sobą ogromną biało-czerwoną flagę. Co projektant tego stroju mógł mieć na myśli? Zredukowanie kobiety do przedmiotu pożądania seksualnego? Podkreślenie słowiańskiego piękna? Zbezczeszczenie polskiej flagi i historii? Ukazanie Polski jako budzącej pożądanie? I co widz spoza naszych granic zrozumiał z tego przekazu?

Rafał Brzozowski na konkursie Eurowizji, imitując look prezesa TVP, wykonuje piosenkę, której tekst właściwie nic nie mówi, a rytm nawiązuje do muzycznego stylu disco polo. Jego mentor Jacek Kurski zapewnia, że był to najlepszy występ na Eurowizji 2021. Jaką mocną stronę naszej aktualnej rzeczywistości Polska chciała w ten sposób zaprezentować?

Zbigniew Ziobro sprzeciwia się orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że przepisy o tzw. Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są niezgodne z europejskim prawem. Rząd bojkotuje decyzję TSUE w sprawie kopalni Turów. Czy tymi posunięciami Polska nie pokazuje innym państwom Europy, że nie można na niej polegać? W światowych rozgrywkach liczą się jednolite zasady współpracy w europejskiej drużynie. Od ich respektowania zależy zwycięstwo nas wszystkich.

Kiedy Parlament Europejski domaga się utworzenia mechanizmów kontroli nad sposobem wydatkowania pieniędzy w ramach unijnego Funduszu Odbudowy, europosłowie partii rządzącej głosują przeciw tej propozycji. Czy Polska nie mówi przez to swoim europejskim partnerom: nie możecie nam ufać?

Kilka lat temu: głosowanie nad ponownym wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. 27 krajów za, jeden kraj przeciw. Polski głos sprzeciwu, wyrażony przez premier Szydło. Jak odebrali to europejscy partnerzy? Rodaczka nie popiera rodaka.

Premier Morawiecki spotyka się z Matteo Salvinim – człowiekiem, który nie kryje sympatii do Putina – i z Wiktorem Orbanem, który z równym zacięciem prowadzi politykę antyeuropejską, umacniając swój autokratyzm. Putin właśnie pogratulował Łukaszence porwania samolotu kursowych linii lotniczych po to, by aresztować opozycyjnego dziennikarza. Jak teraz wygląda pozycja negocjacyjna Mateusza Morawieckiego w Brukseli w sprawie nałożenia sankcji na Białoruś?

Debata nad mechanizmem relokacji między kraje europejskie uchodźców napływających na nasz kontynent. Polska, kraj mlekiem i miodem płynący, jest przeciwna. Czy nie dowodzi tym swojego egoizmu wobec europejskich partnerów, ale też wobec samych uchodźców, szukających godnego życia?

W Polsce przyjęto ustawę, która znosi obowiązek wykazania się kwalifikacjami do pełnienia funkcji ambasadora Polski za granicą, co w praktyce oznacza, że osobą taką będzie mógł zostać każdy, nawet ktoś bez znajomości języka obcego. Czy takie niekompetentne osoby będą w stanie przygotować grunt pod dobre relacje międzypaństwowe?

Polski zawodnik w europejskiej drużynie kwestionuje wszystkie gwizdki i żółte kartki sędziego. Zamiast pomagać w zdobywaniu goli w światowych rozgrywkach, nie tylko nie potrafi współpracować ze swoim zespołem, ale nawet strzela samobóje. Aż chciałoby się powiedzieć, że słowo „zawodnik” pochodzi od czasownika „zawodzić”, bo w europejskiej drużynie Polska zawodzi, i to na całej linii.

Od sześciu lat rządzi Polską Zjednoczona Prawica – koalicja Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia, a także TVP. Wydawać by się mogło, że partie, które mają w swoich nazwach tak cenione w społeczeństwie pojęcia, powinny robić wszystko, by kreować zgodny z ich znaczeniem, spójny obraz Polski jako kraju solidarnego, przestrzegającego zasad prawa i sprawiedliwości, szukającego porozumienia i dobrych rozwiązań dla siebie i swoich sąsiadów. A telewizja publiczna powinna ten obraz podtrzymywać. Tymczasem od sześciu lat rządzący w komitywie z TVP budują wizerunek Polski, który wykazuje wszystkie cechy – z wyjątkiem tych właśnie.


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie KOD.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!