Parę prezydencką w Krakowie znów przywitała demonstracja

Parę prezydencką w Krakowie znów przywitała demonstracja

Prezydent Andrzej Duda z małżonką 11 września 2018 roku odwiedzili II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Okazją do wizyty była uroczystość związana z 135-leciem szkoły.

Na gości czekał komitet powitalny złożony z działaczy prodemokratycznych, w tym przedstawicieli KOD-u, którzy ponownie wskazywali prezydentowi na nadrzędną wartość Konstytucji.

Andrzej Duda miał sposobność zobaczyć hasło „Prezydent to krzywoprzysięzca” oraz usłyszeć okrzyki „Konstytucja” i „Będziesz siedział”. Pikietujący przypomnieli mu treść przysięgi prezydenckiej, w której deklarował, że „dochowa wierności postanowieniom Konstytucji”.

Przedstawiono także całą listę konstytucyjnych artykułów, które obecny prezydent łamie, począwszy od art. 126 ust. 2: „Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji”. Do każdego zacytowanego artykułu złamanego przez prezydenta dodawano wyjaśnienie.

Zgromadzeni przypomnieli prezydentowi także o tym, że zgodnie z art. 145 Konstytucji może za jej naruszenie zostać pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Andrzej Duda jest absolwentem II LO w Krakowie, a jego żona uczyła tu języka niemieckiego. Zaproszenie tej pary na uroczystości szkolne przynosi wstyd cenionemu liceum. Ciekawe, że obecna dyrekcja zachowuje się tak, jakby nie zdawała sobie z tego sprawy.

Podczas protestu doszło do zabawnej sytuacji. Jedna z osób usiłowała zasłonić transparent własną kurtką. Wysoka kultura obu stron doprowadziła jednak do długiej wzajemnej rozmowy po zakończeniu demonstracji. Do takiej postawy zachęcamy.

Poniżej link do artykułu „Gazety Wyborczej” na temat wizyty prezydenta w „Sobieskim”:
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23907047,prezydent-duda-z-zona-na-jubileuszu-krakowskiego-ii-lo-kod.html

Oraz link do artykułu opisującego łamanie przez prezydenta konstytucji:
https://oko.press/duda-polacy-zasluguja-na-wspolna-refleksje-nad-konstytucja-oko-press-przypomina-jak-prezydent-konstytucje-kilkanascie-razy-lamal-jak-nia-poniewieral/