Nie daj szkodnikom pożreć demokracji

W sobotę 4 listopada 2017 roku o 13:00 na Rynku w Cieszynie uroczyście rozpoczynamy akcję „Gąsienice Tour 2017”. W ramach akcji kolejne polskie miejscowości odwiedzać będzie niezwykła instalacja zaprojektowana przez Jacquesa Tilly’ego, przedstawiająca wielki liść pożerany przez szkodniki. Instalacja symbolizuje demokrację, którą niszczą odradzające się w całej Europie ruchy populistyczne.

Celem organizowanych przez aktywistów z różnych środowisk prodemokratycznych i wolnościowych happeningów jest edukowanie obywateli i budowa społeczeństwa demokratycznego, uświadomienie obywatelom, że szerzące się w ostatnim czasie ruchy populistyczne to problem zagrażający bezpieczeństwu międzynarodowemu i stabilności Unii Europejskiej. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja przyczyni się też do uświadomienia obywatelom wagi uczestnictwa w wyborach oraz podniesienia frekwencji wyborczej.

Ogromną instalację w formie liścia zaprojektował na paradę w Dusseldorfie Jacques Tilly, artysta znany z wyrazistych satyr politycznych. Instalacje takie są zazwyczaj wykorzystywane jednorazowo, a po paradzie palone, ale czescy aktywiści z grupy Kaputin ocalili tę pracę Tilly’ego, by pokazać ją swoim rodakom. Akcja Housenky Tour to zorganizowany na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Czechach przejazd przez miasta i miasteczka alegorycznego wozu, który przedstawia czeskich i europejskich populistów Babiša, Zemana, Okamura’ego, Putina, Kaczyńskiego, Orbana i Fica jako gąsienice pożerające wielki, soczysty liść demokracji. Grupa Kaputin powstała w roku 2014 w reakcji na rosyjski atak na Ukrainę i okupację Krymu. Prowadzi happeningi w obronie demokracji, wolności oraz wartości europejskich i liberalnych, a od wybuchu kryzysu migracyjnego uczestniczy w demonstracjach antyfaszystowskich. Otakar van Gemund, nieformalny przywódca Kaputina, był kilkakrotnie zatrzymywany przez policję. Grupa zorganizowała także kilka pozytywnych akcji dla przypomnienia wartości głoszonych przez prezydenta Vaclava Havla.

W polskiej trasie „Gąsienice Tour 2017” nacisk – ze względu na już dokonujący się demontaż państwa prawa w Polsce – zostanie położony na uzmysłowienie Polakom konieczności masowego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych oraz zjednoczenia w walce o demokratyczne, europejskie wartości i utrzymanie ładu konstytucyjnego.

 

Zajrzyj również tutaj:
https://www.facebook.com/events/125878424792052
https://zrzutka.pl/gasienice-tour-2017