Namiot – Budżet obywatelski

Namiot - Budżet obywatelski

Ruch obywatelski za obywatelskim budżetem

W tę sobotę (17. czerwca) krowoderski oddział KOD rozstawił namiot na pl. Inwalidów, by namawiać obywateli Krakowa do wzięcia udziału w głosowaniu na budżet obywatelski naszego miasta. Ok. 18 osób z KOD Krowodrza dyżurowało w nim po dwie godziny między 10.00 a 15.30. Mieliśmy ulotki – „budżetowe” i KOD-owskie, wręczane razem – oraz ufundowany przez Macieja Dudka potykacz reklamowy z plakatem.

Oczywiście, frekwencja mogła być lepsza. Spodziewaliśmy się, że w długi weekend miasto opustoszeje. Jednak mimo nie najlepszej pogody – pod koniec rozpadało się – akcja wzbudziła zainteresowanie. Zaskakująco dużo ludzi zadawało pytania, brało ulotki, także te KOD-owskie. Reakcja przechodniów była bardzo przyjazna. Wielu słyszało o budżecie, zamierzało głosować, głównie przez internet (nawet osoby starsze). Nieliczne szykowały się do odwiedzin w punkcie głosowań rady dzielnicy.
Byli też tacy, którzy o tej inicjatywie dowiedzieli się od nas. I zainteresowali się nią. Jest nadzieja, że dzięki temu staną się aktywniejsi.

Atmosfera miła, żadnych ekscesów, nieprzyjemności ze strony odwiedzających namiot. Zdarzało się tylko, że niektórzy uciekali, widząc logo naszego ruchu. Wniosek z obecnego dnia wypływa taki, że należy częściej rozstawiać namioty i organizować pikniki w różnych dzielnicach Krakowa.