Happening o prawach uchodźców

Happening o prawach uchodźców

W sobotę 7 października na rynku w Wadowicach odbył się happening „Jezus też był uchodźcą”, zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji Region Małopolska
Mieszkańcy Wadowic, którzy przyszli na Rynek ze wzruszeniem przyjęli film ukazujący okrucieństwo wojny w Syrii oraz obrazy ze zbombardowanej Warszawy. To zestawienie miało uświadomić, że tragedia wojny może dotknąć każdego bez względu na narodowość, status materialny czy miejsce zamieszkania.
Organizatorom wydarzenia zależało na przypomnieniu opinii publicznej, że Polacy w swojej historii niejednokrotnie korzystali z gościnności innych narodów: uciekali przed wojną, szukali schronienia przed represjami politycznymi lub emigrowali z powodów ekonomicznych. Dzisiaj pomocy potrzebują Syryjczycy: dzieci umierają na ulicach, dorośli tracą domy i najbliższych. Czy więc nasz naród, tyle razy wspierany przez innych, może pozostać obojętny i zasłaniać się strachem przed wykreowanym sztucznie wrogiem, jakim stali się uchodźcy? Naszym zdaniem absolutnie nie mamy prawa odmawiać pomocy ludziom dotkniętym okrucieństwem wojny. Dlatego przyjechaliśmy do Wadowic, miasta związanego z Janem Pawłem II, który zawsze pamiętał o ofiarach wojny oraz apelował o pokój i opiekę nad potrzebującymi wsparcia.
Podczas happeningu odczytano nagradzany wiersz Somalijki Warsan Shire „Dom”.

 

Obejrzyj zdjęcia z happeningu w Wadowicach