Dr Robert od cudów. Felieton Fryderyka Zolla (444)

Dr Robert od cudów. Felieton Fryderyka Zolla (444)

Z dr Robertem Schönbergiem los zetknął mnie niezupełnie przypadkowo, bo jeden z synów doktora jest moim asystentem w Osnabrück. Robert ma żonę Polkę, a ich świetnie mówiący po polsku synowie należą w równym stopniu do Niemiec i do Polski. To prawdziwa unijna rodzina.

Dr Robert jest lekarzem i rezerwistą Bundesmarine. Ma w sobie gen szaleństwa. Gdy tuż po wybuchu moskalskiej agresji zadzwoniłem do niego z pytaniem, czy możemy coś wspólnie zrobić dla Ukrainy, zaangażował się w pełni. Razem z prof. Larsem Leuschnerem i innymi kolegami z Osnabrück założyliśmy stowarzyszenie Ukrainer Hilfe: Osnabrück, Krakau, Ternopil i zainicjowaliśmy zbiórkę pieniędzy i darów. Ludzka hojność od początku była wielka, ale dr Schönberg dokonywał istnych cudów. Przekonał wielu niemieckich aptekarzy do przekazywania Ukraińcom potwornie drogich leków koniecznych w medycynie wojskowej. Piętnastego marca dostarczyliśmy pierwszy transport lekarstw. Samochód wraz z pieniędzmi na drogę udostępnił sąsiad doktora spod Hamburga. W kolejnych transportach wykorzystywaliśmy samochód straży pożarnej z Rosengarten. Doktorowi udało się też zdobyć bojowy pojazd strażacki – razem z synami należy do ochotniczej straży w swojej gminie – który za pośrednictwem obrony terytorialnej Tarnopola dotarł do Mikołajewa. Mam nadzieję, że nadal tam służy. Ostatnio dzięki kontaktom Roberta oraz hojności niemieckich aptekarzy i straży pożarnej z Rosengarten podarowaliśmy szpitalowi w Chersoniu dwa ultrasonografy i drogocenne leki.

Ukraina otrzymuje wsparcie od wielu krajów i to jest najistotniejsze. Na poziomie obywatelskim jednak też dzieje się coś bardzo ważnego. Dr Robert Schönberg jest takiego zaangażowania symbolem. Jego wiedza oraz szacunek, jakim się cieszy jako lekarz i strażak, pozwalają mu mobilizować społeczność lokalną, choć przecież Niemcy są emocjonalnie bardziej oddaleni od Ukrainy niż my. Społeczeństwo Niemiec spieszy z pomocą, a nasza międzynarodowa, polsko-niemiecko-ukraińska współpraca daje nadzieję na to, że solidarność w Europie przetrwa mimo wojny i wszechobecnego zła. Dzięki takim ludziom jak dr Robert możemy wierzyć, że jakoś z tej wojennej zawieruchy wyjdziemy.

Dane do wpłaty:
Ukraine-Hilfe Osnabrück – Krakau – Ternopil e.V (OPP)
Siedziba: Osnabrück
Adres: Universität Osnabrück, Fachbereich Rechtswissenschaften, Lehrstuhl von Prof. Dr Lars Leuschner, Heger-Tor-Wall 14-16, 49078 Osnabrück
Odbiorca: Prof. Dr Lars Leuschner
Numer rejestru stowarzyszeń: VR 202204 (Amtsgericht Osnabrück)
NIP: 66/270/05305 (Finanzamt Osnabrück)
Dane banku: Sparkasse Osnabrück, IBAN DE322655 0105 1552 2824 67, BIC NOLADE22XXX

  Wesprzyj Ukrainę poprzez Fundację im. Janusza Kurtyki!


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!