Bandyci i pisarka. Felieton Fryderyka Zolla (429)

Bandyci i pisarka. Felieton Fryderyka Zolla (429)

Wspaniała, bliska Polsce ukraińska pisarka Oksana Zabużko odbierała wczoraj w Krakowie nagrodę im. Stanisława Vincenza. Wśród publiczności znalazła się grupa nacjonalistycznych bandytów, którzy haniebnie przerwali uroczystość, wyjąc coś o Wołyniu. W ten sposób jawnie wsparli wojnę Putina – i nie ma znaczenia, czy zrobili to, wykonując moskiewskie rozkazy, czy opowiedzieli się po stronie Moskwy z własnej inicjatywy. Przysłaniając plugastwo swojej postawy Wołyniem, zbezcześcili pamięć ofiar wołyńskiej tragedii.

Zaskoczona, smutna twarz laureatki musi głęboko zawstydzać wszystkich Polaków, którzy rozumieją wagę tej wojny i bohaterstwa Ukraińców. Oczywiście, niemało jest w Polsce takich, u których łatwo wzbudzić antyukraińskie resentymenty. Na to liczą służalcy Putina. Dla nas, którzy heroiczną obronę Ukrainy postrzegamy jako nadzieję dla świata i staramy się pomóc sąsiadom, współodczuwając ich ból, wczorajsze zdarzenie było bolesnym ciosem. Odpowiedzmy na niego nie wprost, ale zwiększając nasze wsparcie dla Ukraińców.

Dzięki osobom wpłacającym na zbiórkę KOD-u lub bezpośrednio na konto Fundacji im. Janusza Kurtyki i Ukrainer-Hilfe Osnabrück Krakau Ternopil e.V., a także dzięki zaangażowaniu firmy Blitzmann Technologies i indywidualnych darczyńców, udało nam się przekazać potrzebującym w Ukrainie mundury, odzież zimową, wojskowe apteczki i lekarstwa. W drodze są generatory. Docierają dary z Francji i Niemiec, a my (mam tu też na myśli Kongres Katoliczek i Katolików), współdziałając z niemiecką katolicką Fundacją Pro Femina, Platforme Humanitaire z Montpellier i wieloma ludźmi dobrej woli, organizujemy transporty żywności i sprzętu medycznego. Taką Polskę, a nie Polskę bandytów zakłócających spotkanie z pisarką, chciałbym oglądać. Pamiętajmy jednak, że i tych Polaków mamy wśród nas. Trzeba pilnować, by nie wzrośli w siłę.

  Wesprzyj Ukrainę poprzez Fundację im. Janusza Kurtyki!


Felieton jest wyrazem opinii autora. Nie prezentuje stanowiska ZR Małopolskie.

Tekst wart skomentowania? Napisz do redakcji!