18 Luty 2017 – Opozycja pod Wawelem.

18 Luty 2017 - Opozycja pod Wawelem.

Mieszkańcy Krakowa pod Wawelem protestowali kolejny raz 18 lutego br. Powodem były przyjazdy do Krakowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej odwiedza ich grób w towarzystwie przedstawicieli rządu. Wawel został w ten sposób zawłaszczony przez partię polityczną, która traktuje to miejsce jak swoją przestrzeń.

„Jesteśmy tu dzisiaj, aby zaprotestować przeciwko upolitycznieniu i upartyjnieniu Wawelu. Nie zgadzamy się na wykorzystywanie tego miejsca do dzielenia Polaków. Pan Kaczyński pozbawia część polskiego społeczeństwa prawa do bycia Polakami, prawa do symboli narodowych, do świąt, do tradycji i do historii. Odmawia też sporej grupie Polaków prawa do patriotyzmu. To wszystko służy tworzeniu i pogłębianiu podziału między rodakami. Pan Kaczyński lubi obrażać i okazywać pogardę. Robi to regularnie i celowo, by skłócić społeczeństwo.
Są symbole, które są naszym wspólnym dobrem, i to na nich powinniśmy dzisiaj odbudowywać polską jedność i wspólnotę. Tymczasem pan Kaczyński i jego partia próbują zagarnąć dla siebie kolejny taki wspólny symbol, jakim jest Wawel. Nie odmawiamy mu prawa do modlitwy przy grobie pary prezydenckiej. Szanujemy jego uczucia po śmierci zmarłego brata. Niech on też uszanuje nasze i nie robi z Wawelu Nowogrodzkiej. Nie zgadzamy się na wykorzystywanie siedmioletniej żałoby, by pod pretekstem odwiedzin grobu na Wawelu urządzano miesiąc w miesiąc partyjne zebrania. MODLI SIĘ CZŁOWIEK, NIE PARTIA!
Wawel musi pozostać miejscem wolnym od polityki i bezpartyjnym. Zawłaszczanie go jest kolejnym aktem pogardy dla części społeczeństwa. To pan, panie Kaczyński, obraża uczucia swoich rodaków, ciągnąc ze sobą na Wawelskie Wzgórze partyjnych kolegów i ochroniarzy. To nie jest pana prywatny folwark, a krypta też do pana nie należy. Pan jest tam gościem, nie gospodarzem, i tak proszę się zachowywać. Godnie i z szacunkiem. Szacunkiem do wszystkich Polaków, bo Wawel należy do nas wszystkich. Jest takim samym wspólnym dobrem jak godło, barwy narodowe i hymn. Nigdy go nie oddamy w ręce żadnej partii i żadnego uzurpatora. Wawelowi tak jak społeczeństwu należy się szacunek. To my, polscy obywatele, bronimy godności Wawelu, a nie policja, nie borowcy i nie pisowscy ochroniarze. WAWEL POLSKI – NIE PISOWSKI!”

(Bogna Blankenberg)